İzmir Süt Kuzusu Projesi Nedir? Süt Kuzusu Yarımı Başvuru

İzmir Süt Kuzusu Projesi Nedir? Süt Kuzusu Yarımı Başvuru

Süt kuzusu projesi kapsamında, gelişim çağındaki çocukları için süt ihtiyacını karşılamak üzere planlanan ve düzenlenen bir yardım türüdür. Süt kuzusu projesi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek ardından da başlatılan bir çalışma olarak bilinmektedir. Bu proje ile ilgili olarak daha sonrasında İstanbul, Ankara gibi illerde de uygulanmaya başlanması söz konusudur.

Süt kuzusu yardımı sosyal nitelikli bir proje olarak bilinmektedir. Pek çok ihtiyaç sahibi vatandaşımız bu yardımı merak etmektedirler. Bizler de sizler adında, süt kuzusu yardımını bütün detayları ile sunmaktayız.

Projenin amacı ise genellikle 1-5 yaş arasındaki çocukların ihtiyacı bulunan kalsiyum, fosfor gibi mineralleri barındırmakla beraber, sağlıklı süte erişmelerini sağlamak üzerine düzenlenmektedir.

Özellikle dar gelirli vatandaşlar için süt ihtiyaçlarını temin etmeleri kapsamında, yardımcı olmak da bir diğer amaç olarak bilinmektedir. Bu açıdan ise, süt kuzusu projesi 1-5 yaş arasında çocukları bulunan aileler tarafından önemsenen bir uygulama olarak sayılmaktadır. Uygulama dahilinde yalnızca, İzmir’de 240’dan fazla okula süt yardımı yapılması söz konusudur.

Süt kuzusu kapsamında bulunan süt dağıtımları adrese teslim şeklinde gerçekleştirilmek üzere planlanmıştır.

Süt Kuzusu Yardım Başvurusu Nereye Yapılmaktadır ?

Süt kuzusu yardımı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılmak üzere düzenlenmiştir. Gerekli evrakların tamamlanması ile beraber, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu birimine yapılmaktadır. Ek olarak bağlı bulunmuş olduğunuz muhtarlığa giderek de süt kuzusu yardım başvurusunda bulunabilmeniz mümkündür.

Bu kapsam dahilinde 210 binden fazla çocuk aylık 8 litreden fazla süt ile buluşturulmaktadır. Ailelerin bu yardıma ulaşmaları konusunda ise oldukça kolay olduğunu belirtmeliyiz. Yalnızca belirli birtakım prosedürleri tamamlamaları yeterli sayılmaktadır.

Öncelikle yardımdan yararlanabilmek üzere 1-5 yaş arası çocuğa sahip olmanız gerekmektedir. Başvuru adına en önemli kriterlerden birisi de muhtaçlık olarak belirtilmektedir. Başvuran ailenin muhtaç durumda olması gerekmektedir.

Süt Kuzusu Başvuru Evrakları Hakkında 

Bu yardım kapsamında, uygun ailelerden istenmekte olan bazı belgeler söz konusudur. 

İstenilen belgeler ise:

  • Başvuru formu veya dilekçe talep edilmektedir.
  • Ebeveynlerin ve süt kuzusu projesinden faydalanacak çocuk veya çocukların kimlik fotokopileri talep edilmektedir.
  • Boşanmış ailenin söz konusu olması halinde çocuk vekaletinin kime ait olduğunu gösteren belge talep edilmektedir.
  • Süt Kuzusu Müracaat Derneği Hakkında
  • Süt kuzusu yardımı dahilinde dağıtılmakta olan sütten yararlanmak üzere başvuru ve dilekçe formunu doldurmanız gerekmektedir.
  • Süt kuzusu yardım formu ile ilgili olarak da muhtarlıklardan ya da ikamet edilen ilçelerde yer alan sosyal yardım müdürlüklerinden temin edebilmek mümkün olmaktadır.
  • Kurumun istemiş olduğu diğer belgelerle beraber bu formlar eksiksiz olarak doldurulur ve teslim edilir olması talep edilmektedir.
  • Yaklaşık bir hafta içerisinde başvuru sonucunu online olarak takip edebilmeniz söz konusudur.
  • Bunun üzerine İzmir Belediyesi resmi web sayfasında yer alan süt kuzusu yardımı sayfasını ziyaret etmeniz yeterli sayılmaktadır.

Teslim edilmekte olan belgelerde yanlış ya da hatalı bilgiler olması durumunda başvurunuz olumsuz sonuçlanabilme olanağına sahiptir. Bu sebeple de lütfen formu doğru doldurun uyarısında bulunmalıyız.

Hızlı ve çabuk sonuç almak üzerine süt kuzusu yardımı başvurusunu doğrudan İzmir Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüklerine yapmanız daha uygun olabilmektedir. Bu sayede, daha çabuk netice almanız mümkün sayılmaktadır. Bununla birlikte de muhtarlıklar üzerinden de başvuru yapma imkanınız bulunmaktadır. Fakat bu durumda başvuru sonucunu almanız biraz daha uzun sürebilmektedir.

Ortalama bekleme süresi ise bir hafta kadar olabilmektedir.

Muhtarlıklar üzerinden yapılmakta olan başvuru işlemi dahilinde, teslim edilen belgelerin kaybolma ihtimali söz konusu olabilmektedir. Bu durum kapsamında, başvuru süreci olumsuz neticelenebilme olanağına sahiptir. Bu sebeple direk belediyeye gitmek ya da online başvuru yapmak daha mantıklı olabilir.

İlk başvuru yapmış olduğunuz adres kapsamında, taşınmanız durumunda sütlerinizin yeni adresinize gelmesini sağlamanız gerekmektedir. Bunun için ise nüfus müdürlüğünden ya da e-devlet üzerinden ikametgah adresinizi güncellemeniz gerekmektedir. Bu güncelleme sonrasında ise İzmir süt kuzusu projesi dahilinde aramanız ve adres değişikliği bildiriminde bulunmanız söz konusudur. Gereken değişiklik anında yapılmaktadır. Böylelikle sütlerinizin yeni adresinize ulaşmasını kolayca sağlayabilmeniz olasıdır.

Gelişim çağında bulunan çocukların ihtiyacı olarak belirtilen mineral ve vitaminlerin düzenli şekilde karşılanması oldukça önemli görülmektedir. Bu açıdan süte erişimi kısıtlı olan ya da hiç olmayan ailelerin ise 1-5 yaş arası çocukları adına süt dağıtımları organize edilmesi söz konusudur. Böylelikle gelişim çağında bulunan çocukların sağlıklı bir birey olmalarının desteklenmesi, vitamin ve mineral eksiklikleri yaşamalarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Çocuklar daha sağlıklı büyüyerek gerekli destekler yerine getirilmektedir.

Sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişim sonucunda mutlu bireylerin topluma kazandırılması ile ilgili olarak önemli bir katkı elde edilmektedir. Bu proje neticesinde her çocuk için aylık 8 litrelik süt paylaşımı söz konusu olmaktadır.

İzmir Süt kuzusu projesi şartlarını kapsamakta olan tüm ailelere koşulsuz olarak verilmesi söz konusudur. Aranan en önemli şart kapsamında ise, 1-5 yaş arasında çocuğa ya da çocuklara sahip olmak gelir. 1-5 yaş arası birden fazla çocuğa sahip olan ailelerin her bir çocuğu için süt kuzusu yardımı yapılmaktadır. 1-5 yaş arasında bulunan birden fazla çocuğa sahip ailenin her bir çocuk için ayrı ayrı başvuru yapma durumları söz konusu değildir. Tek bir başvuru ile şartları sağlamakta olan ve her çocuk için ayrı süt kuzusu yardımından faydalanmasına olanak sağlanmaktadır.

Gelişim çağında bulunan çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri oldukça önemli sayılmaktadır. Bu dönemdeki beslenme ile ilgili olarak profilindeki sağlıklı katkılar, çocukların ileri dönemlerdeki yaşlarda ortaya çıkma ihtimali bulunan hastalıklara karşı direnç kazanmalarını sağlamaktadır.

Kronik hastalıklardan korunma, alerjilere karşı direnç kazanma ve güçlü bağışıklık sistemi adına süt takviyeleri de önem ifade etmektedir. Ailelerin temiz ve hijyenik süte ulaşmaları konusunda önemli bir yere sahip olan süt kuzusu projesi, düzenli şekilde süt tüketimin sağlanması adına önemli bir uygulama olarak görülmektedir. Ailelerin 1-5 yaş arası çocuklarının gelişimi adına planlanan proje kapsamında sütlerini tedarik etmeleri ve çocuklarına vermeleri oldukça önemli olarak sayılmaktadır.

Süt kuzusu yardımı kapsamında başvuru yapılmasının ardından sonucu öğrenme şansınız bulunmaktadır. Hemşehri İletişim Merkezi HİM üzerinden başvurularını sorgulayabilirsiniz.

HİM İletişim Merkezi telefon numarası 444 40 35 olarak belirtilmektedir. Bu hat üzerinden ulaşılabilirliğiniz söz konusudur. Burada yapmış olduğunuz başvurular ile ilgili bilgilerinizi vererek detaylarını sorabilmeniz mümkündür.

Koronavirüsten ötürü neredeyse her belediyede hizmetler aksamış bulunmaktadır. Süt kuzusu yardımı da bu nedenle aksaklılara uğramaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşların virüs etkisini göz önünde bulundurmaları ve belediyeleri ile iletişim kurmalarını önermekteyiz.

Süt kuzusu projesi kapsamında İzmir’e ait bir proje olarak bilinmektedir. Fakat Antalya, İstanbul, Antalya gibi farklı illerde Halk Süt projesi kapsamında benzer projeler yürütülmektedir. İzmir’in Bornova, Buca, Konak, Karşıyaka, Urla, Karabağlar ve diğer pek çok ilçesinde süt kuzusu uygulaması bulunmaktadır.

Proje kapsamında 1-5 yaş arası çocuklara süt kuzusu yardımı yapılır. Yani 60 ayını tamamlayan çocuklar ve 12 aydan küçük olanlar için süt kuzusu yardımları söz konusu değildir. 1 yaşına giren çocuklar için hemen süt kuzusu yardımı başvurusu yapılabilir.

Süt Kuzusu Süt Dağıtım Günleri Hakkında

Hafta içi en geç saat 18.00 a kadar olan süre boyunca süt kuzusu yardımları kapsamında adreslere teslim edilmesi söz konusudur. Evde olmamanız halinde ekipler tekrar gelmek suretiyle süreci yönetirler. Üst üste 3 kere evde olmamanız durumunda süt kuzusu projesinin dışında kalabilmeniz mümkündür. Bu sebeple de adresinizin güncel ve doğru olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.