Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve yoksul vatandaşlara yapılan para yardımı, yakacak yardımı, gıda ve erzak yardımı gibi birçok yardımlar yapmakla beraber, ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan kaymakamlıklar; pandemi dolayısıyla daha da yoksullaşan vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlar yapmaya tam hız devam etmesi söz konusudur. Ülkemizdeki kaymakamlıklar; yardımlarını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile işbirliği içerisinde yürütmektedir.

Kaymakamlık yardımı başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekmektedir.

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Yardımlar Hangileridir ?

Kaymakamlıklar tarafından yapılan yardımları kısaca aşağıdaki şekilde sıralamamız gerekirse; 

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Yakacak yardımı 
 • Mobilya ve eşya yardımı yapılır.
 • Para yardımı 
 • Kira yardımı yapılır.
 • Kırtasiye yardımı 
 • Eğitim yardımı yapılır.
 • Burs yardımı yapılır.
 • Giysi yardımı yapılır.
 • Sağlık yardımı yapılır.
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar yapılır.
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar yapılır.
 • Dul ve yetim aylığı yapılır.
 • Yaşlılık maaşı yapılır.
 • Engelli maaşı yapılır.
 • Evde bakım maaşı yapılır.
 • Şartlı eğitim yardımı yapılır.
 • Şartlı sağlık yardımı yapılır.
 • SED yardımı yapılır.
 • Kira yardımı yapılır.
 • Elektrik yardımı yapılır.
 • Asker ailelerine maaş yardımı yapılır.

Kaymakamlıklar da tıpkı belediyeler gibi ihtiyaç sahibi ailelere para yardımı, giysi yardımı, yakacak yardımı gibi yardımlar yapılmaktadır.

Bu aşamada öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giden, yardımlara başvuran ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaç seviyeleri incelenerek tespit edilmektedir. Ardından da yardım edeceği kişilere dair bir liste hazırlanır. Kaymakamlıklar; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yoksul ve dar gelirli vatandaşlara gıda ve erzak içeren koliler dağıtmaktadır.

Bu kolilerde makarna, bulgur, şehriye, mercimek, zeytin, peynir, reçel gibi yemeklik şeklinde daha çok kahvaltılık malzemeler yer almaktadır. Kaymakamlık tarafından yapılan para yardımları ise başvuru sahibinin ekonomik durumuna ve ihtiyacına göre  muhtaçlığına göre tek seferli, birkaç seferli ya da düzenli olabilme durumu söz konusudur. Yoksul ve ihtiyacı olan ailelerin lise, üniversite ya da ortaöğretim gören öğrencileri var ise kırtasiye yardımı ve eğitim yardımı yapan kaymakamlıklar, başarılı öğrencilere ise burs bağlamaktadır.

Kaymakamlık Kıyafet Yardımı 

Giysi yardımında içerisinde dahil olduğu, muhtaç ailelere ve çocuklarına kıyafetler dağıtan kaymakamlıklar; evinde oturacak eşyası ve mobilyası bulunmayan yoksul vatandaşlarına da yeterli bütçesi doğrultusunda eşya yardımı yapabilmektedir. Bazen de hayır severler tarafından bağışlanan ikinci el mobilya ve eşyaları ihtiyaç sahipleri ile buluşturarak iki taraflı mutluluk söz konusu olmaktadır. Ülkemizde kaymakamlıklar tarafından yapılan bir diğer yardım ise zaruri ihtiyaç sayılabilecek yakacak yardımıdır. Her sene kış ayları ve soğuk havalar yaklaşmaya başladığında fakir ailelere odun, kömür gibi çeşitli yakacak malzemeler dağıtılmaktadır. Evinde sobası olmayan vatandaşlara da soba hediye edilebilme durumu söz konusudur.

Kaymakamlıklar; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları vesilesiyle engelli vatandaşlara ya da kronik hastalara da tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, havalı yatak gibi çeşitli malzemeler dağıtarak yardımlarına koşmaktadır.

Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına para yardımı ve ayni yardımlar yapan kaymakamlıklar, eşi vefat eden dul kadınlara ise şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, SED yardımı vb. yardımlar yapıyor.

Vatandaşlar; kaymakamlık tarafından yapılan ayni ya da nakdi yardımlara e-devlet üzerinden başvurup, başvuramayacaklarını da merak ediyorlar.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır ?

Belediye yardımları ve kaymakamlık para yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ikametgahlarının bulunduğu yer neresi ise oraya ait  sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekmektedir. Daha önce vakıf kaydı olmayan vatandaşların öncelikle hane kayıt formu doldurmaları gerekerek, vakıf kayıtlarını tamamlamaları ön şartlar arasındadır.

Kaymakamlık tarafından yapılan para yardımının miktarı, ailenin ya da kişinin muhtaçlık durumuna ve kaymakamlık bütçesine göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Bu anlamda yardımlar, her ay düzenli olarak yapılabileceği gibi yılda birkaç sefer de yapılabilir seviyede tutulmaktadır.

2022 yılında pandemi süresince kaymakamlıklar tarafından ilköğretim, ortaöğretim ya da lise eğitimi gören çocuklara sahip yoksul ailelere 500-800 TL arasında para yardımı yapılarak , ihtiyaçlarını karşılamaları adına bir adıma atılmıştır.

E-Devlet Üzerinden Kaymakamlık Yardım Başvurusu 

Kaymakamlık yardım başvurusunu e-devlet üzerinden yaparak sizlerde maddi yardım ve para yardım alabilme şansına sahipsiniz. Herhangi bir geliri yada sosyal güvencesi bulunmayan kişiler kaymakamlık yardımlarına e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıkladıktan sonra kullanıcı girişi yaparak yeni başvuru yap linki üzerinden başvuruda bulunabilir ve onlara sunulan imkanlardan faydalanabilirler.

Kaymakamlık yardım başvurusu yaptıktan sonra yapılacak inceleme sonrası uygun görülen ailelere sosyal yardım yapılması mümkün olacaktır.

Kaymakamlık Para Yardımı Miktarı Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi pandemi dolayısıyla eğitim ve öğretim gören çocuğu olan ailelere 500-800 TL arasında bir yardım yapılmaktadır. Yapılan yardım miktarı, yardım yapılacak kişinin hangi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurduğuna hakim olmak adına yaşadığı ilçeye göre değişebilir. Yapılan para yardımı miktarı üzerinde kaymakamlık bütçesi de belirleyici olan baş faktörlerdendir.

Ulaşılabilirlik açısından kaymakamlıklar oldukça ön sıralamada yer almaktadır. Herhangi bir bilgiye sahip olmayan yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlar için sunulan çok güzel bir fırsattır. Özellikle pandamı ile hayatımıza giren olumsuz etkilerin başında ekonomik sıkıntılar geldiğinden ötürü, bu anlamda sunulan yardım hizmetleri oldukça amacına ulaşan bir harekettir.

Kaymakamlık Yoksul Yardımı 

Yoksul ve yardıma muhtaç kişilerin, asıl ihtiyaç durumuna göre ayrılarak yardım sağlanması daha mümkün olduğundan, yardım başvurusunda bulunurken özellikle dikkat edilmesi gereken husus budur. Bu anlamda yoksul olan vatandaşlar; kaymakamlık tarafından yapılan ayni ya da nakdi yardımlara e-devlet üzerinden başvurup, başvuramayacaklarını da merak ediyorlar. Ancak bilinmesi gerekir ki e- devlet üzerinden de kolaylıkla başvuruda bulunup, sıranız doğrultusunda sizlere yardımcı olmak adına gereken mutlaka yapılacaktır. Ancak üzerine hiçbir maddi gelirin olmaması, verilecek yardımlardan faydalanmak adına atacağınız en büyük adımdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.