Sporla Sivilcelerden Kurtulun, Sivilce ve Terleme

Sporla Sivilcelerden Kurtulun, Sivilce ve Terleme

Bugün konumuzda egzersiz yaparak sivilcelerimizi nasıl yok ederiz onu ele alacağız. Genç kızlar ve erkekler vücutlarında artmış olan hormon düzeylerinden dolayı ergenlik zamanlarında sivilcelerden şikayetçi olmaktadırlar. Uyku eksikliği, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, stres ve hareketsiz yaşam tarzları da sivilceye neden olabilecektir. Kesin tedavisi olmasa bile sivilceleri önlemeniz ya da sivilce sorununu en aza indirebilmeniz için mutfak ya da buzdolabında yer alan ortak malzemeleri kullanıp basit ve kolay doğal bitkisel tedavilerden yararlanılabilmektedir.

Diğer taraftan baktığımız zaman düzenli egzersizler yapmanız kan dolaşımınızı, bağışıklık sisteminizi, kaslarınız, ciğerlerinizi geliştirdiği gibi de aynı zamanda da cilt sağlığınız için faydalıdır. Egzersiz yaparken de hızlanan dolaşımla cilt üstünde kan akışı artar  ve buradaki hücrelerinize oksijen ve besinler gider.

Terleme

blank

Genel olarak terlemek bizlere sıkıntı verir. Bazen bizi zor duruma bile sokabilir. Koku çok kötü olur ve sivilce oluşumundaysa şüpheli olan davranışlardan biri de budur. Terlemenin en önemli maddesi vücudumuzun ısısını ayarlamasıdır. Özellikle de sıcak havalarda egzersiz yaptığınız zaman vücut terleyip bizim için hayati önemde olan ısıyı korumaktadır. Terimiz ağırlıklı olacak şekilde su olmakla beraber mineral, laktik asit, üre, amonyum, şeker ve toksik maddeler içermektedir. Vücudunuzdaki toksinlerin dışarıları atılmasını sağlamaktadır. Terleme olmadığı zamanlarda tuz ve kalsiyum vücudunuzdan böbrekler yolu ile atılmak zorunda kalmaktadır. Bu da böbrek taşı oluşumunu arttırmaktadır. Aynı zamanda da ısınmayla beraber vücudunuzun daha fazla akyuvar hücresi ürettiğinden bundan dolayı egzersiz ve terleme vücudun bağışıklık sistemini desteklemektedir.

Sivilce

blank

Terlemeni ve düzenli bir şekilde yapmanın faydaları çok fazla görülmüştür. Bazılarımız egzersiz yaptıklarında ve terlemenin yoğun olduğu zamanlarda sivilcelerinde daha çok artış olduğunu söylemektedirler. Terlemeyle gözenekler temizlediğinden bu şekilde söylentiler duymuşsunuzdur. Fakat durum söylendiği gibi değildir. Ter bezleriniz ve yağ bezleriniz birbirinden ayrı bir şekildedir. Terlediğiniz zaman cildiniz yağlardan arınmaz. Aksine cildinizi fazla nemlendirdiğinizden egzersiz sonrasında temizlenmezse eğer kirlerin ve toksinlerin buraya yapışıp kalması sonucunda daha fazla tıkanıklık oluşur. Bunlara bir de ek olarak egzersiz esnasında meydana gelen sürtünmeyi de ekleyince sivilce ihtimali daha da artar. Sürtünme, basınç ve terleme gibi mekanik olan etkenleri ile oluşmuş olan sivilcelere acne mechanica denir. Dar kıyafet, kasklar, sırt çantaları ya da sürtünmeye arttıracak olan aksesuarlar ile çalışa kişilerde fark ettiyseniz buradaki yağ ve ölü deri hücrelerin üretimi doğrudan artmamaktadır. Sivilcenin temel nedenleriyle terlemenin bir ilişkisi bulunmamaktadır.Terleme ve egzersiz beraber sivilceye enden olmaz hatta vücudunuzdaki ve cildinizde yararlı sonuçlar oluşturur.

Cildinizde ter ve toksin birikimini engelleyebilmeniz için spor sırasında ya da sonrasında düzenli bir şekilde terinizi silin. Cildinizi silerken mümkünse yumuşak ve nazik bir şekilde olmasına dikkat edin. Sürtünmeden kaynaklı olan iritasyona neden olmamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.