Arpacık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık ilk olarak göz bölgesinde ufak bir ağrı ve sonrasında su damlası kadar şişme ile kendini belli eden ve genel olarak göz bölgesinde oluşan bir cilt sorunudur. Bu yazımızda sizlere arpacık nedir ve arpacık nasıl tedavi edilir? anlatmaya çalışacağız.

Arpacık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık genelde göz bölgesinde sağlanamayan hijyen sorunlarından meydana gelmektedir. Sadece hijyen ile değil bazı zamanlarda da mineral ve vitamin eksikliklerinde , bağışıklık sisteminin zayıflamasından da meydana gelebilir. Gece yatarsanız ve kalktığınızda ayna karşısına bir geçersiniz ki arpacık çıkıvermiş.

 

Arpacık için bir kaç farklı tedavi şekli vardır. Bunlar eksik olan mineral ve vitaminleri tamamlayarak bir daha çıkmamasını sağlayabilir, bitkisel tedaviler ile arpacık tedavisi yapabilir veya ilaç kullanarak da arpacık tedavisi yapabilirsiniz. Biz sizlere en doğal çözümleri sunduğumuz için arpacık tedavisi için bitkisel çözümlerden bahsetmek istiyoruz.

Arpacık için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Arpacık aslında çok basit bir enfeksiyondur. Ancak hijyen ve gerekli çözümler sağlanmadığı taktirde büyük sorunlara yol açabilir. Arpacık hijyen ve tedavisi sağlanmadığı taktirde körlüğe kadar gidebilir. Ancak bunun için çok ilerlemesi gerekmektedir. Konuyu fazla uzatmadan sizlere arpacık için bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Arpacık için Patates Tedavisi

Arpacık tedavisinde en bilinen ve sık kullanan bitkisel tedavi yöntemleri arasında patates gelir. Patatesin yarısını kesin ve rendeleyerek bir tülbent içerisine alıp, sarın. Ardından arpacığın bulunduğu bölge üzerinde 5-10 dakika arasında bekletin. Arpacık için patates tedavi yöntemini gün içerisinde 3 veya 4 defa uygulayabilirsiniz.

Arpacık için Papatya Tedavisi

Arpacık tedavisi için bir tutam papatyayı kaynamış su içerisine atarak çay gibi demleyin ve süzün. Daha sonra bir tülbent veya mendili papatya suyuna batırın ve arpacık üzerine ıslak bir şekilde 5-10 dakika arasında bekletin. Arpacık için papatya tedavi yöntemini gün içerisinde 3 veya 4 kere uygulayabilirsiniz.

Arpacık için Sıcak Su Tedavisi

Arpacığa iyi gelen diğer yöntemlerden bir tanesi de sıcak sudur. Bir havlu veya tülbenti sıcak suya batırıp çıkartın ve arpacığın üzerinde 5-10 dakika arasında tutun. Sıcak su gözünüzü yakmamalıdır. Gün içerisinde 2 veya 3 kes tekrar edebilirsiniz.

Arpacık için Çay Tedavisi

Arpacık için çay tedavi yönteminde dilerseniz çay poşetini dilerseniz de sıcak bir çayın buharını gözünüze tutarak iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde 3-4 kere tekrarlayabilirsiniz.

Arpacık Nasıl Geçer?

  • Arpacık nasıl geçer derseniz , en önemli nokta göz hijyenidir. Bu nedenle arpacık oluşumu veya çıkma sürecinde kesinlikle makyaj yapılmamalıdır.
  • Arpacık bir gözünüzden diğer gözünüze bulaşabilir. Bu nedenle arpacık bölgesi her gün temizlenmeli ve ellenmemelidir.
  • Çalıştığınız yer veya ev içerisinde ortak olarak kullanıla peçete, kağıt havlu veya bez havlu kesinlikle ortak kullanılmamalıdır.
  • Arpacık tedavisinde mutlaka anti-bakteriyel sabunlar tercih edilmelidir. Özellikle renkli ve kokulu sabunlardan uzak durulmalıdır.
  • Eğer 2 ile 5 gün arasında arpacıkta küçülme olmuyorsa, doktora başvurmanızda yarar vardır.

DipNOT: Arpacık tedavisi için kullandığınız tülbent tamamen hijyenik olmalıdır. Diğer bir durum ise kullandığınız tülbent veya havlunun kimyasal sabunlardan tamamen arındığından emin olmalısınız.

Umarım sizlere arpacık nedir ve nasıl tedavi edilir? konusunda yardımcı olabilmişizdir. Eğer kafanıza takılan sorular olursa bizlere aşağıdaki yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım