Hamilelik Sonrası Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Hamilelik Sonrası Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Hamilelik sonrası vücut üzerinde çatlaklar meydana gelebilir. Bu nedenle hamilelerin bu çatlaklara bir şekilde çare bulması gerekir. Çünkü hamlelik sonrası vücutta oluşan çatlaklar hiçte hoş görünmez.

Hamilelik Sonrası Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Bayanların zayıfken kilo aldıklarında çatlaklar oluşur. Fakat hamilelik döneminde çok daha fazla rastlanan bir durumdur. Özellikle doğuma yaklaştıkça değişen hormonal durumlarda çatlaklar meydana gelmektedir.

Tabi ki bu çatlaklar meydana geldiğinde psikolojik olarak da insanı etkilemektedir. Hamilelikte çok hızlı ve fazla kilo alındığı için derinin gerilmesi durumunda çatlaklar meydana gelmektedir. Fakat bazı bayanlarda çatlaklar oluşmaz. Bu da doğum çatlaklarının genetik olarak anneden ve kız kardeşten geçmektedir. Çoğunluk olarak beyaz tenli insanlarda bu çatlaklar meydana gelmektedir. Esmer tenli insanlarda bu çatlaklık daha az oluşur.

Hamilelik Çatlakları

Çoğu kişi bu bilgiyi bilmez yalnız doğum zamanında oluşan çatlakları biraz olsun önlemek mümkündür. Nasıl mı? Hemen anlatayım. Hamilelik öncesi bol su tüketimi çatlakların oluşmasındaki oranı azaltmaktadır. Doktor tavsiyesiyle beraber size krem verilir. Bu kremi hamileliğin ilk günlerinden itibaren bacak ve karın kısmına masaj yöntemiyle sürülür.

Bu yöntem hem çatlakların büyümesini engeller hem de azaltmasına yardımcı olur. Ayrıca şu bilgiyi de vermek istiyorum. Hamilelik sırasında sıcak su ile duş almamanız gerekmektedir. Her zaman ılık su ile duş alıp karın bölgesine ufak ufak masajlar uygulayarak da çatlakları azaltabilirsiniz. Bazen de soğuk su ile duş almanız gerekmektedir. Böylece deride şok etkisi yarattığı için deriyi güçlendirmiş olacaksınız.

Hamilelik Çatlakları ve Çözümü

Doktorlar genellikle bebe yağını ve badem yağını çatlaklar tedavisinde önerirler. Hem bu yağ ne bebeğe ne de hamilelere herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu çatlakları azaltmak için bir çok karışım bulunmaktadır. Tabi bu karışımlar bitkisel olduğu için karın bölgesinde herhangi bir tüylenme yada tahriş meydana gelmemektedir.

Eğer bu çatlakların rengi pembe ise işiniz daha kolaydır. Çünkü bu pembe çatlakların iyileşmesi daha kolaydır. Gebelik döneminde basen ve karın bölgesine nemlendirici uyguladığınızda çatlak ve selülit riskini azaltıp çatlakların görünümünü azaltmaktadır.

Eğer bitkisel olarak bir çözüm arayışındaysanız bu soruna çözüm bulmak için diğer bir tavsiyem de hakiki zeytinyağı, buğday yağı, kayısı yağı, kakao yağı ve son olarak da çörekotu yağını temin edip çatlak bölgenize ufak ufak masaj yöntemiyle sürerek çözüm bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.