Terramycin Deri Merhemi

Terramycin Deri Merhemi

Terramycin deri merhemi halk arasında teramisin olarak adlandırılır. Cilt yüzeyin oluşan iltihap, yara, yanık ve sivilcelerin yok olmasında kullanılan krem formunda bir ilaçtır. Doktorlar tarafından sıkça yazılan terramycin deri merhemi fiyat uygun olmasından dolayı en çok kullanılan kremlerden biridir. Sizlere bu yazımızda Teramisin nedir, teramisin ne işe yarar, teramisin sivilce ve teramisin sivilce lekeleri üzerindeki etkilerinden bahsetmeye çalışacağım.

Terramycin Deri Merhemi Ne İşe Yarar

Terramycin krem deri yüzeyinde oluşan iltihap, sivilce, yara, yanık, uçuk, iltihaplı deri kabarcıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Terramycin etken maddesi Oksitetrasiklin hidroklorür, Polimiksin B sülfat’dır. 14 gramlık tüplerde reçete ile satılan teramisin merhem sarı renkte homojen bir kremdir.

Teramisin krem gösterdiği olumlu etkilerinden dolayı bu kremi kullananlar sıklıkla tavsiye etmektedir. Teramisin merhem neye iyi gelir, teramisin merhem nerelerde kullanılır sorularına cevap vermek gerekirse ;

 • Teramisin merhem sicilce
 • Teramisin merhem sivilce lekeleri
 • Yara, yanık
 • Uçuk
 • İltihap
 • Ameliyat yaraları, yatak yaraları
 • Deri hastalıklarında
 • İltihaplı su kabarcıklı yaralarda
 • Enfeksiyon kapmış yaralarda
 • Cilt yüzeyinde oluşan kızarıklık
 • Kuruluk ve pullanma
 • Çizik ve küçük ev kazaları

Teramisin deri merhemi daha pek çok kullanım alanına sahip olmasına karşın en çok kullanıldığı bölgeleri yazmaya çalıştım.

Teramisin Nasıl Kullanılır

Teramisin merhem size reçete edildiğinde mutlaka doktorunuzun yada eczacınızın size bildirdiği şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Sadece sorunlu bölgeye sürülen ve geniş deri yüzeyinde kullanılmayan teramisin merhem kullanım şekli ise;

 • Teramisin deri merhemi sürülmeden önce sürülecek deri yüzeyi temiz olmalıdır
 • İnce tabaka haline sürülür ve deri tarafından emilmesi için hafif hareketlerle ovulur. Eğer iltihap, yara, yanık, sivilce varsa teramisin sürüldükten sonra gazlı bez ile örtmeniz yeterlidir.
 • Kremi günde 2 yada 3 defa kullanmanız yeterlidir.
 • Merhem sorunlu bölge ile devamlı temas halinde olursa 3 gün ile 2 hafta içerisinde kesin olarak iyileşecektir

Teramisin deri merhemi düzenli olarak kullanmaya özen gösterdiğinizde kesinlikle kesin sonuç almanız mümkün tedaviyi yarıda kesmek düzenli olarak kullanmamak enfeksiyonların yayılmamasına neden olabilir.

Teramisin Deri Merhemi Göze Sürülür mü?

Hayır, Teramisin deri merhemi göze sürülmez. Teramisin, genellikle cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir deri merhemidir. Göz için özel olarak formüle edilmiş ilaçlar vardır ve bu nedenle deri için üretilen merhemlerin göze sürülmesi uygun değildir.

Göz enfeksiyonları veya rahatsızlıkları için, oftalmik (göz için) formülasyonlara ihtiyaç vardır. Göze sürülebilecek oftalmik merhemler veya damlalar steril bir ortamda üretilir ve gözün hassas yapısını tahriş etmeyecek bileşenlere sahiptir.

Eğer gözle ilgili bir problem yaşıyorsanız, mutlaka bir göz doktoruna başvurmalısınız. Kendi kendinize ilaç veya merhem kullanmamanızı öneririm. Yanlış tedavi, gözde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Teramisin Deri Merhemi Yan Etkileri

Teramisin merhem yan etkileri olan bir krem olmasına karşın genelde yan etkileri doz aşımına ve içeriğinde olan bileşenlere karşı alerjisi olanlarda daha sık görülmektedir. Eğer yan etkileri görülürse teramisin kullanılması mutlaka kesilmelidir. Merhem kullanılması bırakılırsa yan etkiler kendiliğinden yok olacaktır. Bilinen yan etkileri ise;

 • Aşırı duyarlılık
 • Temasla ortaya çıkan deri hastalıkları
 • Karın ağrısı
 • Dilde, dudak şişlik
 • Nefes almada güçlük
 • Deri yüzeyinde kaşıntı
 • Baş ağrısı
 • Sürüldüğü bölgede kaşıntı

Terramycin Deri Merhemi Kullananlar

Teramisin merhem kullananlar krem hakkında yaptıkları yorumlarda kremin çok etkili ve işe yaradığını söylemişlerdir. Fiyatının ucuz olması, bütün eczanelerde bulunmasından dolayı tercih edilen teramisin krem kullananlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Teramisin deri merhemi ile teramisin göz merhemi içerik olarak benzerlik göstermesine karşın teramisin deri yüzeyinde oluşan sorunlarda kullanılırken teramisin göz merhemi göz çevresinde çıkan arpacık ve iltihap tedavisinde kullanılır. Her iki kremin kullanım şekli aynıdır.

Terramycin Deri Merhemi Hakkında Tüm Sorular

Sizlere tramisin hakkında bilinmeyen ve merak edilen soruları ve cevaplarını vermek istiyorum. Teramisin merhen kullananların sıklıkla sorduğu soruları cevaplamaya çalışacağım.

Teramisin sivilce tedavisinde kullanılır mı

Teramisim merhem iltihap tedavisinde olduğunda sivilce ve iltihap sivilce tedavisinde kullanılmaktadır.

Teramisin sivilce lekelerini yok eder mi

Teramisin sivilce sorununu ortadan kaldırmasına karşın sivilce lekeleri üzerinde etkili değildir.

Terramyin bebeklerde kullanımı

Teramsisn deri merhemi bebeklerde kullanımı kesinlikle doktorunuzun tavsiye ve gözetimde olmalıdır. Bebeklerde kullanımı sakıncalıdır.

Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanımı

Teramisin pomad deri tarafından emildiği için anne sütüne geçebilir. Hamilelik döneminde yada emzirme döneminde kremi kullanılması tavsiye edilmez. Kremi kullanıp kullanmayacağınıza doktorunuz karar vermelidir.

Terramycin yüze sürülür mü

Terramycin deri merhemi yüz dahil vücudun her yerinde kullanılabilir.

Terramycin uçuğa sürülür mü

Uçuk sorunu varsa uçuğun üstüne teramisin sürebilirsiniz. Teramisin dudak bölgesinde bulunan uçuğa sürülebilir.

Teramisin tüylenme yapar mı

Teramisin asla tüylenme yapmaz teramisin kullananlar yaptıkları yorumlarda kremin tüylenme yapmadığını söylemişlerdir.

Teramisin deri merhemi göze sürülür mü

Teramisin deri merhemi göze sürülür mü sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Eğer gözünüzde uçuk yada arpaçık varsa teramisin deri merhemi yerine teramisin göz merhemi kullanmalısınız.

Teramisin kaşıntıya iyi gelir mi

Teramisin kaşıntı olan bölgeye sürüldüğünde kaşıntıyı hafifletici etkisi vardır.

Teramisin krem kaş çıkartır mı

Teramisin krem genelde kaş çıkartmak için kullananların sayı bir hayli fazla olmasına karşın bilinen aksine kaş köklerini fazla beslenmediğinden kaş çıkartmaz.

Terramycin Prospektüsü

Teramisin deri merhemi prospektüs bilgilerini kremi aldığınızda kesinlikle okumalısınız. Krem hakkında en doğru ve güncel bilgileri teramisin prospektüs kağıdından ulaşmanız mümkün.

Terramycin Deri Merhemi Fiyatı

TERRAMYCIN 14.2 gr pomad  Fiyatı
Etken Madde 52.61
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 52.61 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 52.61 TL
Ruhsat Sahibi Firma Pfizer İlaçları Ltd.Şti.
ATC Kodu D06AX

Terramycin Muadili

Teramisin pomad muadili bulunmasına karşın pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Teramisin muadili olan kremler ile aynı içeriğe sahiptir.

Sizlere bu yazımızda teramisin krem nedir, teramisin deri merhemi ne işe yarar, teramisin nasıl kullanılır ve yan etkilerinden bahsetmeye çalıştım. Teramisin size reçete edildiğinde en doğru ve güncel bilgiye reçete kağıdından ulaşmanız mümkün. Asla tavsiye üzerine bu kremi kullanmayın. Teramisin hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Terramycin Deri Merhemi Sgk Karşılıyor mu?

Benim en son güncellediğim tarihe kadar olan bilgilere göre, Türkiye’de SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kapsamında birçok ilaç karşılanmaktadır. Ancak hangi ilaçların SGK tarafından karşılandığı zamanla değişebilir.

Terramycin deri merhemi veya başka bir ilaç hakkında SGK kapsamında olup olmadığına dair güncel bilgi almak için en doğrusu şunları yapabilirsiniz:

 1. SGK’nın resmi web sitesini ziyaret ederek ilaç sorgulama bölümünden kontrol edebilirsiniz.
 2. Eczaneye giderek ilacın SGK kapsamında olup olmadığını sormak.

Ek olarak, bazı ilaçlar SGK kapsamında olabilir ama yine de hastanın ödemesi gereken bir fark bedeli olabilir. Bu detaylar için yine eczanenizle ya da SGK ile iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.

Terramycin Deri Merhemi Kaç Yaş Kullanılır

Terramycin deri merhemi, oksitetrasiklin adında bir antibiyotiği aktif madde olarak içerir ve cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Ancak, yaş sınırlaması ve kullanımı hakkında en doğru bilgiyi ilacın prospektüsünden veya bir sağlık profesyonelinden almanız gerekir.

Birçok antibiyotik, özellikle tetrasiklin grubu, bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Tetrasiklinlerin dişler üzerinde renk değişikliğine yol açabileceği bilinmektedir. Bu nedenle bu grubun antibiyotiklerinin genç çocuklarda uzun süreli kullanımı genellikle önerilmez.

Eğer Terramycin deri merheminin bir bebekte veya çocukta kullanılması gerekiyorsa, mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Doktor, ilacın fayda ve risklerini değerlendirerek doğru kararı verecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.