Dansite Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Dansite Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Dansite Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir? Dansite idrar tahlillerinde idrarın yoğunluğunu yani idrarda bulunan su yoğunluğunu belirtir. Dansite tahlil sonuçlarında SG kısaltmasıyla belirtir. İdrarda ne kadar su bulunduğunu gösterir.

Dansite Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

İnsan vücudunda su oranı artıkça Dansite’de düşmektedir. Buda şu anlama gelmektedir, yeterince su tüketildiğini gösterir. Fakat 1.002 ve altı Dansite durumunda çok fazla su tüketildiğini ciddi bir sorun olduğu anlamına da gelmektedir.

Dansite Düşüklüğü Neden Olur?

Dansite düşüklüğünün birçok nedenleri bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şunlardır.

 1. Böbrek Sorunları: Şu böbrek sorunları oluştuğunda Dansite düşüklüğüne meydan vermektedir.
 2. A) Üst idrar yolu iltihaplanması olan Pyelonefrit meydana gelir.
 3. B) Böbrek yetmezliği hastalığı ortaya çıkar.
 4. C) Böbreklerin suyu süzme yeteneklerini kaybeden Glomerülonefrit adı verilen hastalığa neden olur.
 5. Çok fazla su tüketmek:

Çok fazla miktarda sıvı ve su tüketmek Dansite değerinin düşmesine neden olur. Genel olarak bir sorun çıkmaz. Fakat vücuda gıda alınmadığı taktirde aşırı olarak sıvı tüketildiğinde tehlikeli durumlar ortaya çıkar.

Şekersiz Diyabet

Diğer bir adı da diyabetes insidipus olan şekersiz diyabet hastalığında kişiler ara sıra susuzluk çeker, ve aşırı olarak idrar üretmeye başlar. Şu durumlarda görülmekte olan şekersiz diyabet Dansite düşüklüğüne neden olmaktadır.

 1. A) Beyin ameliyatlarında beklenmedik bir durum ortaya çıkar.
 2. B) Beyin tümörü ortaya çıkar.
 3. C) Görme kaybı ortaya çıkar, diğer bir adı da Wolfram sendromu denilmektedir.
 4. D) Boğulma ve felç gibi durumlarda beyine oksijen gelmemesi durumda beyin hasarı meydana çıkar.
 5. E) Menenjit gibi hastalıklar ortaya çıkar.
 6. Diğer nedenler şunlardır;
 7. A) Kötü huylu yüksek tansiyonun olması da Dansite düşüklüğüne neden olur.
 8. B) Kafaiçi basıncının yüksek olması durumlarında da Dansite düşüklüğü ortaya çıkar.

Dansite Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Uzun zaman su tüketmediğimizde idrarda koyulaşma meydana gelir. Bu durumda Dansite oranı yükselir. 1.010 üzerindeki durumlarda hafif su kayıpları meydana gelir. Bu değerin üzerine çıkıldığında vücudun su kaybettiğini ortaya çıkarır.

Dansite’nin yüksek olması idrarda bulunmakta olan maddelerin arttığını gösterir. Bunlarda protein, Bilirubin, Dlikoz, Kırmızı ve Beyaz kan hücreleri, Bakteriler, Kristaller gibi Dansite oranı 1.035 üzerinde olması durumunda glikoz olduğu anlamına gelir.

Dansite Yüksekliği Neden Olur?

Dansite yüksekliği şu durumlarda ortaya çıkar,

1) İdrarda Glikoz: İnsan idrarında normalde hiç glikoz yani şeker bulunmamaktadır. Böbrekler süzmüş oldukları glikozu kan dolaşımlarına geri dönüştürürler. Şu gibi durumlarda idrarda glikoz ortaya çıkarsa Dansite yükselmiş olur.

 1. A) Hamilelik durumlarında
 2. B) Karaciğer de meydana gelen sorunlarda
 3. C) Şeker hastalığı
 4. D) Renal glikozüri yani böbrekler glikozu geri kazandırmaması durumunda.

Yüksek şeker bulunduran besinlerin alınması durumunda.

2) Su kaybı: Şu durumlarda vücutta su oranı az olursa Dansite yükselmiş olur.

 1. A) İshal ve kusma gibi durumlarda
 2. B) Günde en az 7-8 bardak su alınmadığında
 3. C) Aşırı terleme olduğunda
 4. D) Vücutta oluşan yüksek derecede yanık durumlarında.
 5. E) Açık olan yara ve İç kanamalarda

3) Kalp Yetmezliği:

Kalp rahatsızlıklarında Böbreklere gelen kan dolaşımı azalmakta ve Dansite yüksek olmaktadır.

4) Hipovolemik Şok: Bu şoklarda yüksek oranda sıvı ve kan kaybedilmesi durumunda kalp yeterli oranda kan pompalama yapamamaktadır. Hipovolemik hastalarında Dansite oranı 1.015 üzerine çıkmaktadır.Bu durumlar şunlardan meydana gelmektedir.

İç kanamalar, Açık yara kanamaları, Vücutta yanıkların olması, Aşırı terleme olursa, ishal oluşumlarında ve kusmalar olursa

5) Diğer nedenler:

Böbrekler ile alakalı durumlarda şu durumlar dansitenin yüksek olmasına neden olur;

Böbrek damarlarının daralması durumlarında, İdrar yollarının iltihaplanması durumlarında ve uygunsuz olan idrar söktürücü hormonlar salgılandığında.

İdrar Dansitesi Normal Değerleri

Normal olan Dansite değerleri 1.010 ile 1.020 arasında olması gerekmektedir. Bu oranlar dışında ise Refrattometre adında yeni bir cihaz ile tekrar ölçüm yapılmaktadır.

Dansite Ne Demek?

Dansite idrar tahlillerinde idrarın yoğunluğu hakkında bilgi sahibi olunmaktır. Dansite kelimesi SG olarak kısaltılarak kullanılmaktadır. İdrardaki su oranlarını açıklamaktır.

İdrarda Dansite:

İdrarda Dansite ölçümleri su oranlarını belirtmektedir. İdrar tahlil sonuçlarına göre Kişilerin günde ortalama ne kadar su tüketecekleri hakkında bilgi alınmaktadır. Böbrekler üreyi ne kadar sulandırdığı hakkında bilgi vermektedir. Böbreklerin süzme oranları tespit edilir. Kalp yetmezliği, şekersiz diyabetin tespiti yapılır, idrar yolları iltihapları tespit edilir.

İdrar Tahlili Dansite:

İdrar tahlili Dansite yapmanın nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır. Her insanda Dansite oranları bellidir. Dansite değerleri 1.002 ile 1.020 aralığında olmalıdır. Bu değerler haricinde değerler ortaya çıkarsa kişilerde çeşitli hastalıkların meydana geleceğini belirtir.

Dansite Yüksekliği

Kişilerde Dansite yüksek olursa nedenleri de şunlardır. Kişilerde su kaybı olmuştur. İdrarda şeker çıkmıştır. Kalp yetmezliği, Hipovolemik şok geçirmeler, İdrar yollarındaki iltihaplanmalar, böbreklerde bulunan damarların daralması ve uygunsuz olan idrar söktürücü hormon salgılanması durumları kişilerde Dansite oranlarının yüksek olmasına neden olmaktadır. Bunları ayrı bir şekilde inceleyecek olursak

 1. Su Kayıpları: Şu durumlarda vücutta su ve sıvı kayıpları oluşursa Dansite oranları yüksek çıkar. Günlük su tüketimi 7 bardak olmalıdır. İshal ve kusmalarda Dansite oranlarını yükseltir. Aşırı olarak terleme yapılırsa Dansite yüksek çıkar. Aşırı derecede meydana gelen yanıklarda da su kaybı olmaktadır. Açık yara ve iç kanamalarda da su kayıpları olmakta bunlarda Dansite oranlarını yüksek göstermektedir.
 2. İdrarda Glikoz: Normalde idrarda glikoz yani şeker bulunmaz fakat idrarda şeker olması durumunda Dansite yüksek çıkmaktadır. Bunun neden ise şunlardır. Hamilelik durumları, Şeker hastalığı, karaciğerlerde meydana gelen rahatsızlıklar, Böbrekler şekeri geri dönüştürmediklerinde ve yüksek oranda beslenirken şeker alımları da dansiteyi yükseltmektedir.
 3. Kalp rahatsızlıklarında dansitenin yüksek olmasına neden olmaktadır.
 4. Vücut yüksek oranda sıvı kaybetmesi durumunda kalp yeterince kanı pompalayamaması durumunda Hipovolemik şok olunmaktadır.

Dansite Düşüklüğü

Kişilerin günlük olarak tüketmesi gereken su miktarı en fazla 10 bardaktır. Kişiler 10 bardaktan fazla su tüketirlerse buda zararlı duruma gelmektedir. Bundan dolayı da Dansite oranı yüksek çıkar. Dansitenin düşük çıkması kişilerin su tüketimini normal yapmaları anlamına gelmektedir. Dansite oranı 1.002 altına düşerse çok su tüketildiği anlamına gelmekte bu durumda çok ciddi sorunlar çıkarmaktadır.

Kısaca bir insan ne kadar fazla su tüketirse Dansite oranı da o kadar fazla düşer. Dansite düşüklüğü kişilerde birçok soruna neden olur. Dansite düşüklüğü nedenleri aşırı derecede su tüketmek, böbreklerde sorunlar çıkar, şekersiz diyabet denilen hastalıklar meydana gelir ve kötü tansiyonun yüksek olmasına neden olur.

Dansite Artışı Nedir?

Dansite artışı yani yüksekliği aynı anlamı taşımaktadır. Dansitenin yüksek olması vücuda alınan su miktarının çok düşük olması anlamına gelir. Buda çok ciddi sorunlar çıkarmaktadır. Dansitenin yüksek olması kişilerde bazı hastalıklara neden olur. Kalp rahatsızlıkları Dansite (SG) değerlerini aşırı derecede yükseltir. İdrarda glikoz bulunması da Dansite oranını yüksek tutar.

Vücutta aşırı derecede su kaybı olursa dansitenin değerini artırır. İdrar yollarında meydana gelen iltihaplanmalarda dansite değerini yükseltir. Böbreklerde bulunan damarlarda daralma oluştuğunda dansite oldukça yüksek olur. Yumuşak doku dansitesi kötü huylu yumuşak doku tümörleri adı verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.