Kepek Nasıl Geçer? Kepeği Geçiren Etkili Yöntemler

Kepek Nasıl Geçer? Kepeği Geçiren Etkili Yöntemler

Kepek nasıl geçer? sorusu her yaştan bireyin cevabını merak ettiği bir konudur. Saçlardaki beyaz tabaka kötü bir görünüme neden olmasının yanı sıra kaşıntıya da neden olabilir. Saçlar ne kadar güzel olursa olsun kepek sorunu var olduğu sürece bu güzellik hep gölgede kalacaktır. Kepek sorunu giderilmezse ileride saç diplerinde yaralar oluşur, saç kökleri tamamen tıkanır ve bununla beraber başta saç dökülmesi olmak üzere birçok sorun meydana gelebilir. Bu yazımızda saçlardaki kepeklerden kurtulmak için yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Saçlar Neden Kepeklenir?

Saçlarda kepek oluşumunun birçok farklı nedeni olabilir. Kepeğin neden olduğu belirlenirse sorunu çözmek daha kolay olacaktır. Kepek nedenleri arasında genetik faktörler, yanlış saç şampuanı seçimi, saç diplerinin yeteri kadar hava almaması ve saç bakımında yapılan yanlışlar ilk sıralarda yer alır. Mevsim geçişlerinde de kepeklenme sorununda artış görülebilir. Saçların yıkandıktan sonra iyi durulanmaması halinde de kepeklenme meydana gelebilir. 

Kepek neden olur detaylı anlatım…

Saçlardaki kepeklerden kurtulmak için aşağıda yazacağımız yöntemlerden birini deneyebilirsiniz.

Saçlardaki Kepeklerden Kurtulmak için Doğal Yöntemler

Kepekten kurtulmak için doğal yöntemler şunları içermektedir;

Tuz

Kepek saç derisinde oluştuğundan bunlardan kurtulmak için önce onların dökülmesini sağlamak gerekiyor. Bu nedenle saçlarınızı yıkamadan önce  saç diplerine tuz ile masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Bu pratik yöntem sayesinde saç diplerindeki kepekler daha çabuk dökülecektir.

Sirke

Sirke kepek sorununu çözmekte kullanılan en etkili ürünlerden birisi olarak aklınızda bulunsun. Saçlarınızdaki kepeklerden şikayetçi iseniz her yıkama sonrasında 2 su bardağı su ve 1 su bardağı elma sirkesi ile bir karışım hazırlayın. Son durulama aşamasında saçlarınızı bu karışım ile yıkayın. Bu sayede hem saçlardaki kepeklerden kurtulabilir hem de daha parlak ve güzel saçlara sahip olabilirsiniz. İsterseniz sirkeyi saçlarınızı şampuanlamadan önce de kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 2 yemek kaşığı sirke ile saç diplerine masaj yapmak. Masajın ardından 10 dakika bekledikten sonra saçlarınızı her zaman kullandığınız şampuanla güzelce yıkayın.

Karbonat 

Cilt bakımında sıkça kullanılan karbonat saçlardaki kepeği gidermek için de kullanılan en güvenilir yöntemler arasında bulunur. Yıkama öncesinde saçlarınızı nemlendirin. Bir avuç karbonatı saç derinize masaj yaparak saçlarınıza uygulayın. Ardından saçlarınızı durulayıp normal yıkama işlemine geçebilirsiniz.

Aspirin

Kepeklerden kurtulmak için en sık uygulan yöntemlerden birisi de aspirindir. Uygulaması kolay olduğu için isteyen herkes evde rahatlıkla yapabilir. 3 tane aspirini havanda ezerek toz haline getirin ve bunu kullandığınız şampuanın içine koyarak güzelce karıştırın. Saçlarınıza şampuanı sürdükten sonra etki etmesi için 15 dakika köpüklü olarak bırakın. Daha sonra durulama işlemine geçebilirsiniz. Her yıkamada bu şampuanı düzenli olarak kullanırsanız bir süre sonra saçlarınızdaki kepeklerin yok olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Kepek nasıl önlenir yazımızı okuyunuz…

Saçlardaki kepek sorununa doğal yöntemler uygulayarak bu sorunu kökten çözmeniz mümkün. Bu uygulamaları düzenli olarak yapmanız gerektiğini unutmayın. Kepeklerden kurtulduktan sonra da tedbir amacı ile arada bu uygulamaları yapabilirsiniz. Tüm bu yöntemlerin yanı sıra saçlarınıza uygun bir kepek şampuanı da kullanarak, kepeksiz ve güzel saçlara kavuşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.