Evde Ballı Sabun Nasıl Yapılır?

Evde Ballı Sabun Nasıl Yapılır?

Çiçek çiçek dolaşıp bal yapan arıların sağlığımız açısından çok faydalı olmadığını bilmeyen yoktur. Tıpkı sağlığımız gibi cildimize de iyi gelen bal, yüzyıllar öncesinde güzel görünmek için kullanılmıştır. Öyle ki güzelliği ile dillerde olan Kleopatra’nın güzellik sırlarından bir tanesinin de bal ile yıkanmak olduğu ortaya çıkmıştır.

Ballı sabun son zamanlarda popülaritesini arttırmış güzellik sırlarından bir tanesidir. Ballı sabun; bildiğimiz arıların üretmiş olduğu organik ballar ile yapılmış olan bir bakım sabunudur. Ballı sabunu daha fazla cildi çok yağlı olan kişiler tercih etmektedir. Ballı sabun sayesinde cildinizin nemlenmesini ve mikrobiyal ögelere karşı dirençli olmasını sağlayabilirsiniz. Bugüne dek cildinizin nemlenmesi için, bu fazla yağlanmadan kurtulmak için birçok maskeyi denemiş olabilirsiniz. Ancak bu maskeler bir işe yaramadıysa mutlaka ballı sabunu denemenizi önermekteyiz. Ballı sabunun tamamen organik ve doğal oluşuyla sizlere sağladığı yararları oldukça fazladır.

Balın Cilde Yararları Nelerdir?

Bal içinde bulundurduğu nemlilik ve antimikrobiyal özellik sayesinde cildi yenileyecektir. Nemlilik özelliğiyle cildi tazeleyip, yumuşatacaktır. Antimikrobiyal özelliği için enfeksiyonu temizleyecek, küçük yanıkların hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Elbette bu özellikler göz önüne alınınca balın kozmetik ve bakım dünyasında çokça kullanılması kaçınılmaz oluyor..

Biz de bugün sizlere ballı sabunun yapılışını anlatacağız. Öncelikle önemli bir noktadan bahsetmeliyiz ki ballı sabun yaparken kullanılacak balın organik olmasına dikkat edilmelidir. İçinde glikoz şurubu bulunan ballar cilt ve saç için oldukça zararlıdır. Saçın dökülmesine cildin ise kurumasına yol açar. Haliyle göz yaparken kaş çıkartmaya birebir eşitlenir. Ayrıca ballı sabun yaparken kullanılan yağında organik bir yağ olması lazımdır.

Yüzünüzde uygulayacağınız satın alınan ballı sabuna karşı alerjinizin olup olmadığınızı kontrol etmek istiyorsanız ballı sabunu elinizde deneyebilirsiniz. Ters tepki vermediği sonucuna ulaşınca saçınız ve de yüzünüz de kullanabilirsiniz.

Evde Ballı Sabun Yapımı

  1. 250 ML organik zeytinyağı
  2. 1 Fincan LYE (kül suyu) ve ya %100 sodyum hidroksit (NaOH)
  3. 75 ML badem yağı
  4. 75 ML hindistan cevizi yağı
  5. 250 ML su
  6. 4 Çay kaşığı organik bal

Önemli olan bir çok nokta vardır ki ballı sabun yaparken kullanılacak maddeler organik olmalıdır ve bu malzemeleri karıştıdığınız kap cam olmalıdır. plastik yanabilir. Ayrıca plastik kaplar cilt için zararlıdır. LYE (Kül Suyu) koyarken hafif yanmalar olabilir. Bu yüzden LYE kullanırken maske gözlük ve eldiven kullanımına dikkat ediniz. LYE’ye direkt temas halinde ciddi yanıklar oluşabilir. Ayrıca yapım sırasında silikon bir kaşık kullanabilirsiniz. Sabun kabını satın alabilirsiniz.

Cam bir kaba öncelikle suyu koyun ve içine sürekli olarak karıştırarak LYE ’yi ekleyin. Bu işlem esnasında dumanlar çıkabilir bu yüzden biraz uzaktan yapmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra zeytin yağını benmari usulü veya mikrodalgada hafif ısıttığınız zeytinyağını karışıma ekleyip soğuması için zaman tanıyın. Sonra bir kaşıkla karıştırın bu aşamada karışım katılaşmaya başlayacaktır. Adından karışıma Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve balı katın ve karıştırın. Sabunda farklı bir koku olmasını istiyorsanız karışıma dilediğiniz uçucu yağdan birkaç damla ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu karışımı sabun kaplarına koyup üzerini plastikle kapayıp iyice havluya veya sofra bezine yani sıcak tutacak bir şeye sarın ve 24 saat bekletin ertesi gün alıp fırında kullandığımız yağlı kağıda sarıp 1 ay kadar bekletin. İşte ev yapımı ballı sabununuz. Serin yerde muhafaza ediniz.

Eğer evde yapmakla uğraşmak istemiyorum derseniz piyasada satılan organik balla yapılan ballı sabunlardan satın alabilir, aynı şekilde bakımınızı yapabilirsiniz. Ancak şöyle bir durum vardır ki piyasada satılan çoğu ballı sabunun yarardan çok zararı bulunmaktadır. Sizlere Roen ballı sabunu, Dolce Vera ballı sabunu, Amway ballı sabun markalarını önermekteyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.