Kuruyan Dudaklar için Bakım ve Maske Önerisi

Kuruyan Dudaklar için Bakım ve Maske Önerisi

Kuruyan dudaklar için bakım yapmak görünüş ve canlılık bakımından dudaklarınıza çok fayda sağlayacaktır. Özellikle kurumuş dudaklar ile gözükmeniz güzelliğinie gölge düşürebilir. Bu nedenle önlemini almalı ve sizlere önereceğimiz maske tariferlini ve bakım önerilerini uygulamalısınız.

Kuruyan Dudaklara Bakım

Dudakların kuruması için mevsimin illa kış veya sonbahar olmasına gerek yoktur. Dudaklar her mevsimde kuruyabilir ve çatlayabilir. Eğer dudaklara iyi bakım uygulanır ve özen gösterilirse harika dudaklara sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda dudak bakımının dışında eğer dudak bakımı yapılmazsa kanama , çatlamalar ve yara olma gibi durumlar bile meydana gelebilir.

Kuruyan Dudaklara Nasıl Bakım Yapılır?

Öncelikle dudaklarınızın kurumasını engellemek için dudak bakımı yapmalısınız. Peki dudak bakımı nasıl yapılır? Diyecek olursanız;

Dudaklarınızdaki ölü hücreleri temizlemeniz gerekir. Bunun içinde diş fırçası ile 3-4 günde bir dudaklarınızı fırçalamanız gerekir. Fırçalama esnasında dudaklarınıza fazla bastırmadan, dairesel hareketler ile dudaklarınızdaki ölü hücreleri temizleyin.

Bunun dışında kuruyan dudakları nemlendirmekte bir o kadar önemlidir. Çatlayan dudaklarınızı 2 günde 1 defa nemlendirmeniz gerekir. Bunun için dudak kremleri veya dudak nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

 

Özellikle dudaklarınızın çatlamasına engel olarak E vitamini barındıran kremler ile 2-3 dakika dairesel hareketler ile masaj yapmak iyi gelecektir. Bu kremleri en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

Dilerseniz dudak bakımı için aktarlardan satın alabileceğiniz hindistan cevizi yağı da dudaklarınıza iyi gelecektir. Hindistan cevizi yağı dudaklarınızı nemlendirecek ve kurumanın önüne geçecektir.

Bunların dışında dudaklarınızı nemlendirmek için her evde bulunan kabartma tozu ve bal karışımını uygulayabilirsiniz. Bu ikiliyi uygun bir kasede karıştırın ve dudaklarınıza 5 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Haftada 2 gün yapacağınız bu bakım sayesinde kurumuş dudaklarınız kendine gelecektir.

Kuru Dudaklar İçin Maske Tarifi

  • 1 çay kaşığı badem yağı
  • 1 çay kaşığı karite yağı
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı bal mumu
  • 5-6 damla nane yağı

Yukarıda yazılı tüm malzemeleri benmari usulü eritin ve soğumaya bırakın. Soğuma işlemi sonunda her gün dudaklarınıza bu karışımı sürün ve öyle dışarı çıkın. Dudaklarınızdaki çatlaklar kısa süre içerisinde yok olacak ve dudaklarınız canlanacaktır.

Kuru Dudaklara Vazelin Bakımı

  • Vazelin
  • 1 çay kaşığı bal

Dudaklarınıza ilk olarak bal sürün ve 2 dakika bekletin. Sonrasında vazelini dudaklarınıza uygulayın ve 15 dakika daha bekledikten sonra ılık su ile dudaklarınızı temizleyin. 3 günde 1 defa uygulayabilirsiniz. Kısa süre içerisinde dudaklarınızdaki çatlaklar yok olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.