Kaşıntının Nedenleri

Kaşıntının Nedenleri

Kaşıntılarınız aksi kanıtlanana kadar deri altında yatan iç hastalıkları işaret eder. Kaşıntının tıp uzmanları tarafın kullanılan lügatteki ismi ‘prıritus’ tur. Vücudunuzun genelinde veya bölgesel olarak kaşıntının nedenleri olabilir. Kaşıntının nedenlerine bakılarak tedavi uygulanabilir. Bazen ciltte sadece kaşınmanızın yanında kabarıklık ve kızarıklıklar da oluşabilir. Vücudunuz bazı hastalıkları kaşıntı ile belirti gösterir aslında önemsemediğiniz o kaşıntı size bir hastalığın habercisi olabilir. Bundan dolayı kaşıntının nedenlerini sizler için kaleme alıyoruz.

Kaşıntı Hastalıkları

  • Kaşıntı çok nadir olarak kanseri önceden teşhis etmenize faydalı olur. Çok sık görülmeyen bir durum kaşıntının önemli olduğunu göstermektedir.
  • Kaşıntınız varsa karaciğerinizde problem olabilir. Kaşıntının nedenlerinden birisi safra kanallarının tıkandığında meydana gelir.
  • Kaşıntının nedenleri arasında ayrıyeten kandaki üre ve diğer atık maddelerin yüksek miktarda olmasıyla görülebilir. Bununda nedeni böbreklerinizin görevini yapmaması ile mümkündür.
  • Kaşıntının nedenlerinden biriside vücudunuzda yaşayan kurtçuklar ve parazitlerdir. Bu parazit ve kurtçukların sadece belirlileri kaşıntı yapar. Bunlardan biriside kancalı kurt olarak bilinen bir parazittir.
  • Belirli alerjik reaksiyonlarda kaşıntıya neden Bunların arasında güneş başta gelmek üzere birçok neden etkilidir.
  • Kadınlar arasında belirli bir yaşta görülen menopoz rahatsızlığı da kaşıntı hastalıkları arasında yer almaktadır.
  • Bunların hepsinin haricinde parazitlerin, kedi ve köpeklerin neden olduğu kaşıntılar dökülmeyle de birlikte gelir. Yani bu canlıların neden olduğu kaşıntılar ile birlikte ciltte dökülmeler görülür.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.