Mat Ciltler için Maske Tarifler

Mat Ciltler için Maske Tarifler

Cildin güzelliği her bayan için önemlidir. Cildin matlaşması ve canlılığını kaybetmesi oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ancak kozmetik ürünlerin dışında bitkisel çözümler de mat cilt tedavilerinde kullanılabilir.

 

Sıvı ile Cildi Canlandırmak

Sıvı tüketimi mutlaka yapılmalıdır. Günde 10 veya 12 bardak su tüketilmesi gerekmektedir. Suyun dışında meyve ve taze sebze suları gibi çeşitli içecekler de tüketilmelidir. Ayrıca yeşil çay gibi bitkisel çaylar da denenebilmektedir.

Beslenme Düzeni

Beslenme düzenine mutlaka dikkat edilmelidir. Doğru bir diyet programıyla cildin canlanması sağlanabilir. Özellikle taze meyveler ve C vitamini olan gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca A vitamini ve antioksidan içeren besinler de beslenme düzeni içerisine girebilir. Bu tür besinler aynı zamanda vücuttan zararlı toksinlerinde atılmasına yardımcı olmaktadır. Cildin kendiliğinden yenilenmesine yardımcı olur.

 

İyi Bir Uyku Düzeni

Uyku düzeni beslenmeler kadar önemlidir. Her gün 8 saat uyumak gerekmektedir. Sabahları erken kalkınmalı ve geceleri geç yatılmamalıdır. Dinlenme sırasın da cilt hücreleri de dinlenmektedir.

Alkol Kullanımı Sınırlanmalıdır

Alkolün fazla alınması durumunda cilt yapısının bozulmasına neden olabilir. Ayrıca cildin susuz kalmasına yol açabilmektedir. Alkol gibi sigara da cildin yapısını olum etkilemektedir. Bundan dolayı sigara içilmemeli alkol ise sınırlı sayıda tüketilmelidir.

Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz cilt sağlığı açısından son derece önemli noktadır. Kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur. Besinlerin emilimini hızlandırmakta ve toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Yoga ya  da jimnastik gibi egzersizler günde 45 dakika boyunca yapılmalıdır.

Limon

Limon doğal olarak erken yaşlanmayı engelleyen antioksidanlar ve C vitamini içermektedir. Aynı zaman da doğal bir cilt beyazlatıcı olarak kullanılmaktadır. Cildin daha parlak görünmesini sağlarken bir yanda cildi güçlendirmeye yardımcı olur. Bir bardak suya limon suyu ekleyerek cildinizi yıkayabilirsiniz.

Şeker

1 yemek kaşığı kadar kahverengi şekeri suyla karıştırarak hamur haline getirin. Ardından cildinize uygulayın ve ölü deri hücrelerinden kurtulabilmek için iyice ovun. Dairesel ve hafif hareketler ile yaptığınıza emin olun. Uygulamanın ardından cildinizi ılık suyla yıkayınız. Ölü derilerden kurtulduğunuzu hemen fark edeceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.