Cilt Kuruluğunu Geçirme

Cilt Kuruluğunu Geçirme

Cilt kuruluğunda cildiniz çok fazla su ve yağ kaybetmesiyle ortaya çıkmaktadır. Genel olarak herkeste görülebilmekte. Özellikle de kış zamanında düşük nem oranına bağlı olup cilt kuruluğunda artışlar çok fazla olabilir.

Kuru ciltler sertleşir, gerginleşmektedir. Cildin rengi donuk ve kül rengine döner. Kuruluğunda şiddeti artarsa, pul pul dökülmeler oluşmaktadır. Soyularak ciltte çatlamalar oluşur.

Cilt kuruluğu hafifse nemlendirici kullanımınızı ve günlük yaşantınızda alacağınız önlemlerle kolay bir şekilde giderebilirsiniz. Şiddetli olan bir şekilde cilt kuruluğunda sorun yaşarsanız neler yapmanız gerektiği ile mutlaka bir doktora başvurmanızı öneririm.

Cilt Kuruluğu Nedenleri

blank

Yaşın ilerlemesi ile beraber yağ bezeler daha az çalışmaya düşer ve ciltte bu durumda kurur. Cildin esnekliği ve nemi kaybolur. Bundan dolayı 40’lı yaşlardan beri düzenli bir şekilde cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmanız gerekecektir.

Kuru bir iklim yaşayan kişilerde cilt kuruluğu daha da çok görülür. Ayrıca da soğuk havalar da cildin kuruması daha çabuk olur. Böyle bir durumlaysanız vücudunuzu iklimin olumsuz taraflarından koruyabilecek şekilde giyinmelisiniz.

Egzama ve sedef hastalarında cildin kurumalarına neden olabilmektedir. Çocukluktan gelen egzama benzeri cilt hastalıkları olan kişiler de yetişkinlik zamanlarında cilt kuruluğu sorunu yaşama oranı da artış gözlenmiştir. Hamilelik, menopoz dönemleri ve tiroid hastalıklarının neden olduğu hormonal değişikliklere bağlı olarak cilt kuruluğu oluşabilmektedir.

Gün içerisinde cildi su ile çok fazla temas eden kişiler cilt kuruluğu da oluşabilmekte. Bu kişilerin sık sık nemlendiriciler kullanması gerekmektedir.

Cilt Kuruluğunu Azaltabilmek için Alınacak Önlemler

blank

Işıldamış ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız ilk olarak beslenme şeklinizi gözden geçirmeniz gerekmektedir. Özellikle de cilt kuruluğundan şikayetçiyseniz vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineralli düzel bir şekilde almanız gerekmektedir.

A – B ve E vitaminleri cilde ne iyi gelen vitaminlerdir. Kayısı kurusu, ciğer, mango, patates ve havuç gibi A vitamininden zengin besinleri tüketip düzenli aralıklar ile tüketmeye dikkat edin.

E vitamini olarak da ıspanak, bitkisel yağlar, zeytin, fındık ve kuşkonmaz gibi besinler yer almaktadır. Turunçgiller ve yeşil yapraklı olan sebzeler B vitamininden çok zengindir. Cildinize bol bol meyve ve sebze alımına dikkat edin.

Omega 3 yağ asitleri olan tuna, somon gibi yağlı balıklar ve kuruyemişlerde cilt kuruluğunu azaltır.

Nemlendirici Kullanın

blank

Yüzünüze nem kazandırabilmesi adına gün içinde birkaç kez nemlendirici kullanmayı tercih edin. Cildiniz bu şekilde yumuşar ve kuruluk hissini de zamanla azaltır.

Duşta Geçirdiğiniz Süreyi Kısa Hale Getirin

Sık sık duş alıyorsanız duş alma sürenizi, duş sonrasında kullanılan kozmetik ürünler ve sıcak su ile duş almanız cilt kuruluğuna sebep olabilir.

Ellerinizi Soğuktan Koruyun

Özellikle de kış aylarında düşük nem oranı fazla olması ile ellerinizde kuruluk olabilmektedir. Soğuk havalarda dışarıya adım atmadan önce mutlaka eldiven takın ve ellerinizi koruyun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.