Kivi Maskesi ve Faydaları

Kivi Maskesi ve Faydaları

Kivi, kış mevsiminde sevilerek tüketilen bir meyve olmasının yanı sıra sağlık açısından ve cilt açısından da oldukça faydalı özelliklere sahiptir. Kivi, cilde iyi geldiği kadar cilt sorunlarını da tedavi eden bir meyvedir. Bu özelliği nedeni ile kivi, pek çok cilt bakım ürününde kullanılmaktadır.

Doğal Kivi Maskeleri

Kuru ciltler için gerekli cilt bakımını sunan kivi maskesi, cilt lekelerini azaltmakta, cilt kalitesini arttırmakta, cildi sıkılaştırmakta ve cildin toparlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca kivi, A vitamini, C vitamini ve E vitamini açısından zengin olması sayesinde cilt üzerinde hücre yenilenmesinin meydana gelmesine de yardımcı olmaktadır. İçeriğinde oldukça fazla asit bulunduran kivi, bu özelliği sayesinde cildin yenilenmesine yardımcı olmakta ve ayrıca cildin ölü tabakasını soyarak, peeling etkisi yaratmaktadır. Kivinin sağladığı peeling etkisi sayesinde ise cilt yumuşayarak, beslenir. Antibakteriyel özelliğe sahip olan kivinin sivilceli ciltler için kullanımı da oldukça uygundur.

Yağlı Ciltler İçin Kivi Maskesi

Öncelikle yağlı cilt tipine sahip olanların kivi maskesi hazırlamak için olgunlaşmamış olan kiviyi tercih etmeleri gerekmektedir. Yağlı ciltler için olgunlaşmamış kivinin tercih edilme nedeni ise, olgunlaşmamış olan kivinin cilt yağlanmasını önleyecek olmasıdır. Yağlı ciltler için kullanılan kivi maskesi, cildin yapısının dengelenmesinde yararlı olacağı gibi haftada iki kez uygulanmalıdır.

Kivi Maskesi İle Peeling

Kivinin peeling etkisinden yararlanmak için kivi maskesini hazırlarken kivi, püre haline getirilmelidir. Püre haline getirilen kivi, soğuk su ile temizlenen cilt üzerine on dakika boyunca ovarak uygulanmalı ve ardından yine soğuk su ile durulanmalıdır.

Nemlendirici Ve Besleyici Kivi Maskesi

Nemlendirici ve besleyici kivi maskesi için gerekli olan malzemeler;

-püre haline getirilmiş bir adet kivi

-bir çorba kaşığı yoğurt

-bir çorba kaşığı kadar ezilmiş muz

Öncelikle kivi ile muz karıştırılarak, ardından bir çorba kaşığı yoğurt ilave edilerek güzelce karıştırılmalıdır. Hazırlanan kivi maskesi, boyuna ve yüze uygulanarak otuz dakika kadar kurumaya bırakılmalıdır. Kivi maskesinin cilt üzerinde bekleme süresinin dolmasının ardından yıkanarak, cilt temizlenmelidir. Bu kivi maskesi sayesinde cilt beslenir, nemlenir, zararlı şeylerden arınır ve aynı zamanda cildi yumuşatır.

Kuru Ciltler İçin Kivi Maskesi

Kuru ciltler için uygulanacak olan kivi maskesi, kivinin kabuklarından hazırlanmaktadır. Çünkü kivinin kabukları C vitamini açısından son derece zengindir ve bu özelliği sayesinde kuru ciltlerin en büyük sorunu olan kırışık oluşumunu önlemektedir. Diğer cilt tiplerine oranla kuru cilt tipinin daha hassas olması nedeni ile kivi kabuklarının cilt üzerinde beş dakikadan fazla tutulmaması önerilmektedir.

Avokado Ve Bal İle Hazırlanan Kivi Maskesi

Bu kivi maskesi için gereken malzemeler;

-bir çay kaşığı bal

-bir çorba kaşığı ezilmiş avokado

-püre haline getirilmiş bir kivi

Öncelikle kivinin kabukları soyularak, püre haline getirilir. Ardından ezilmiş avokado ile püre halindeki kivi karıştırılarak, kremamsı ve yumuşak bir kıvam elde edilmesi ile bal da ilave edilerek, iyice karıştırılır. Hazırlanan kivi maskesi yüze uygulanarak, yirmi dakika kadar beklenir bekleme süresinin dolması ile birlikle ılık su ile durulanarak, yüz kivi maskesinden temizlenir. Bu kivi maskesi cildin yaşlanma etkilerine karşı son derece etkili bir maskedir.

blank

Cilt Gözeneklerini Küçültücü Kivi Maskesi

Cilt gözeneklerini küçülten kivi maskesi için gerekli olan malzemeler

-bir tatlı kaşığı limon suyu

-püre haline getirilmiş olan bir adet kivi

İyice ezilerek püre haline getirilen kivi, bir tatlı kaşığı limon suyu ile karıştırılarak, boyun ve yüz bölgesine sürülmelidir. Kivi maskesinin uygulanması ile on beş dakika kadar cilt üzerinde kuruması için beklenmeli ve bekleme süresinin dolmasının ardından ılık su ile durulanmalıdır. Bu kivi maskesinin en önemli özelliği ise cilt gözeneklerini küçültmesinin yanı sıra limon suyunun beyazlatıcı etkisi sayesinde cildi temizlemesidir. Ayrıca bu kivi maskesi yağlı ciltler için de son derece uygun bir tariftir.

Yenileyici Kivi Maskesi

Yenileyici kivi maskesi için gerekli olan malzemeler;

-dört adet badem

-bir adet püre haline getirilmiş kivi

-bir çorba kaşığı nohut

Öncelikle maskeyi yapmadan bir gece önce bademleri suda bekletmelisiniz. Suda bekleyen bademler ise ertesi gün ezilerek, püre haline getirilmelidir. Ezilerek püre haline getirilen kivi nohut unu ile iyice karıştırılmalı ve ezilen bademler de ilave edilerek güzelce karıştırılmalıdır. Hazırlanan kivi maskesi, yüz ile boyun bölgesine uygulanarak, on beş dakika kadar beklenmeli ve bekleme süresinin dolması ile ılık su ile durulanarak, cilt temizlenmelidir. Bu kivi maskesi oldukça yenileyicidir ve cilt tonunu dengelemektedir. Ayrıca cildi nemlendirmeye yarayan bu kivi maskesi cilt gözeneklerini temizlemekte ve bu sayede ise yüze taze bir görünüm kazandırmaktadır.

Zeytinyağı İle Kivi Maskesi

Kivi maskesi için gerekli olan malzemeler;

– yarım çorba kaşığı zeytinyağı

-yarım çorba kaşığı yoğurt

-püre haline getirilmiş bir adet kivi

Öncelikle yoğurt ve zeytinyağı iyice karıştırılarak, kivi şekline getirilmiş kivi ilave edilerek güzelce karıştırılır. Soğuk su ile önceden temizlenmiş yüze, hazırlanan kivi maskesi ince bir katman şeklinde sürülür ve bir süre cilt üzerinde beklemesinin ardından ılık su ile cilt temizlenir.

Sivilceler İçin Kil Maskesi

Sivilceler için hazırlanacak olan kil maskesi için öncelikle kivi suyuna bir miktar kil maskesi ilave edilerek, karıştırılmalıdır. Ardından hazırlanan karışım yüze sürülerek, on dakika boyunca beklenmelidir. Bekleme süresinin dolmasının ardından ise ılık su ile cilt, kivi maskesinden arındırılmalıdır. Bu kivi maskesi tarifi ise özellikle yağlı cilt tipi ile sivilceli cilt tipine oldukça iyi gelmektedir.

Normal Cilt Tipi İçin Kivi Maskesi

Normal cilt tipi için hazırlanacak kivi maskesinde kivinin püresi, maske olarak kullanabilmektedir. Normal ciltler için uygulanan bu kivi maskesi, cildi pürüzsüzleştirmesinin yanı cildi canlandırmaktadır. Bu kivi maskesinin cilt üzerinde en fazla on dakika bekletilerek durulması ile haftada iki kez uygulanması önerilmektedir.

Cilde Canlılık Kazandıran Kivi Maskesi

Cilde canlılık kazandıran kivi maskesi için gereken malzemeler;

-bir yumurta sarısı

-bir yemek kaşığı zeytinyağı

-bir adet kivi püresi

-bir yemek kaşığı badem yağı

Öncelikle zeytinyağı ve badem yağı karıştırılarak, içerisine hazırlanan kivi püresi ile bir yumurta sarısı ilave edilerek, iyice karıştırılır. Hazırlanan kivi maskesinin cilde uygulanmasının ardından on beş dakika beklenir ve bekleme süresinin dolması ile cilt, kivi maskesinden ılık su ile temizlenir.

Kivi Maskesi Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hazırlanan kivi maskesi çeşidi içerisinde bulunan kiviye veya diğer malzemelere alerjisi olanların maskeyi uygulamaması gerekmektedir. Şayet kivi maskesi ilk kez yapılacak ise öncelikle kivi maskesi, elin üzerine sürülmeli ve on dakika kadar beklenerek, alerji testi yapılmalıdır. Şayet elin üzerine sürülen kivi maskesi çeşidi, elinizin üzerinde kaşıntı ya da kızarıklığa neden oluyor ise bu maskeyi kullanmamanız gerekmektedir.

Kivi Maskesinin Faydaları

Kivi, dilimlenerek cilt üzerinde gezdirilir ise cildi yumuşatır, besler ve nemlendirir.

-Kivi, içeriğinde bulunan C vitamini ve asit sayesinde ise cildin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

-Kırışıklık oluşmuş ve yıpranmış ciltlerde ise ezilen kividen hazırlanan püre şeklinde ki maske kullanılarak, cildin yaşlanmasına ve kırışmasına sebebiyet veren serbest radikallerin oluşumu da önlenmektedir.

-Siyah noktalar ile cilt lekelerini azaltan kivi, sahip olduğu antibakteriyel özellik sayesinde ise cildi sivilcelerden arındırmaktadır.

-Kivi, cilde canlı ve parlak bir görünüm sağlamasının yanı sıra içeriğinde bulunan A vitamini sayesinde ise cilde yumuşak bir his sağlamaktadır.

-Kivinin içeriğinde bulunan K vitamini sayesinde gözaltı morluklarına karşı etkili olurken, yine içeriğinde bulunan asitler sayesinde ise cilde peeling etkisi yaratmaktadır.

-Cilde esneklik kazandıran kivi, aynı zamanda cildi beslemektedir.

-Kivi dilimlerinin göz üzerine konulması ise şişkinliği gidermektedir.

-Güneş yanıklarından koruyan kivi aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarını uzak tutmaya yaramaktadır.

-Cilt hastalıklarını önlemekte olan kivi, iltihap önleyici özelliği sayesinde ise sivilceler ile diğer iltihap oluşumlarını önlemektedir. Zarar görmüş durumda olan cildi koruyarak yenileyen kivi, cildin esnekliğini sağlamaya yarayan kolajen üretimini arttırmakta ve ayrıca cilt kuruluğunu da önlemektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.