Yunan Diyeti Nasıl Yapılır?

Yunan Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu yılın en çok konuşulan ve oldukça popüler diyet tarifleri arasına giren yunan diyeti bir çok ünlü isim tarafından da uygulanıyor. Hatta ünlülerin diyetisyenleri ayda bir de olsa yunan diyetini uygulatıyor.

Yunan Diyeti Nedir?

Yunan diyeti hemen hemen akdeniz diyetine benzerliği ile tanınan popüler bir diyet tarifidir. Yunan diyetinde genel olarak et ve et ürünleri yerine sebzeler tercih edilmektedir.

Yunan diyetinin en önemli noktası işlenmiş ürünleri kesinlikle kullanılmamasıdır. Yunan diyeti sağlıklı bir diyet olduğundan dolayı kalp , obezite ve kanser hastalıkları ile savaş verenlere daha çok uygulatılmaktadır.

Yunan Diyetinde Yenilen Besinler Nelerdir?

Yukarıda da sizlere belirttiğimiz gibi işlenmiş tüm gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu nedenle yunan diyetinde tüketebileceğiniz gıdaları aşağıda sizlere belirttik.

Yoğurt : Yunan diyetinin olmazsa olmaz besinlerinden bir tanesi yoğurttur. Hem doğallığı hemde tok tutma özelliği ile tüketilir. Bunun dışında yoğurt sindirim sistemini düzenler ve bağırsaklarda bulunan bakterileri giderir.

Baklagiller : Yunan diyetinde et ve et ürünleri yasak olduğundan et ve et ürünleri içerisinde bulunan bir çok mineral ve vitamin baklagiller tarafından karşılanır. Bu nedenle baklagiller yunan diyetinde mutlaka tüketilmelidir.

Sebze : Sezar salatayı duymayan hatta yemeyen yoktur. Bir yunan salatası olan sezar salatadan da anlaşılacağı gibi yunanlar genel olarak sebze ile beslenir. Ancak bu sebze salatası kesinlikle donmuş olarak değil taze hazırlanmış sebzeler ile olmalıdır. Bu şekilde dolaşım ve bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda da vitamin ve minerallerinden faydalanırsınız.

Deniz Mahsulleri : Deniz mahsulleri tüketerek yunan diyetini uygulayabilirsiniz. Deniz mahsullerinin neredeyse tamamının yağ yakıcı özelliği vardır. Aynı zamanda deniz ürünlerinde bulunan omega-3 yağı oldukça faydalıdır.

Zeytinyağı : Bildiğiniz gibi zeytinyağı ege ve akdeniz bölgesinin ana bitkisel yağlarından bir tanesidir. Yunan diyetinde zeytinyağı tüketimi vardır. Ancak saf ve doğal zeytinyağı olması gerekmektedir. Zeytinyağından kaçabilirsiniz ancak bilinmeyen önemli bir husus vardır ki bu da zeytin yağının metabolizmayı hızlandırmasıdır.

Baharatlar : Eğer tükettiğiniz gıdalar arasında baharatlara da yer verecek olursanız metabolizmanızı daha da hızlandırmış aynı zamanda yağ yakımını tavan yapmış olursunuz. Ancak dozajını abartmamalısınız.

Çay ve Kahve Tüketimi : Gün içerisinde en fazla 3 bardak çay veya kahve tüketebilirsiniz. Sınırı aşmamak kaydıyla tükettiğiniz çay ve kahveler size gün içerisinde enerji vererek daha aktif olmanızı sağlar. Çay tüketiminde yeşil çayı tercih ederseniz çok daha yararlı olacaktır.

Yunan Diyeti Nasıl Yapılır?

Yunan diyetinde sizlere daha öncede belirttiğimiz gibi işlenmiş ve arıtılmış gıdaları kesinlikle tüketmemelisiniz. Zayıflamak için ihtiyacınız olan besinleri alıp diyeti uygulayabilirsiniz.

Yunan diyetinde önemli olan 3 temel esas vardır. Beslenme alışkanlığı et , et ürünleri , işlenmemiş gıdalar haricinde her besini tüketebilirsiniz. Özellikle de tüm sebzelerin size yararı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.