Nane Yağının Faydaları

Nane Yağının Faydaları

Nane yağının faydaları ve zararları nelerdir? Bitkilerin esanslarından elde edilen kokusuna karşı konulamayan ferahlatıcı bir etki sağlayan en önemli yağlar arasında nane yağı mevcuttur.

Nane yağı sadece kokusu ve dokusu ile alakalı değil sağladığı faydalardan dolayı da en sık kullanılan ve aktarlarda en çok talep gören yağlar arasında yer alıyor. Nane yağının faydaları ve zararları nelerdir? Hakkında bilinmesi gereken tüm detayları sizler için kaleme aldık…

Nane Yağı Nedir?

Nane yağı nedir? Nane yağının faydaları bu kadar göz önünde olsa da nane yağının ne olduğu merak konusudur. Bu yağ adından da anlaşılacağı gibi nane esansından elde edilen bir yağdır. Taze taze toplanan nanelerin yapraklarından yapılıyor. Nane yağının içerisinde bulunan çeşitli asitler vücudumuzda üretilmeyen asitlerdir. Bu asitleri vücudumuzun sağlığı için mutlaka dışarıdan alınması gerekir.

Dünya çapında bitkisel yağların kullanım oranları göz önüne alındığı zaman en sık kullanılan yağlar arasında nane yağı yer alıyor. Nane, yetiştirilmesi çok zahmetli olmayan kısa süre içerisinde büyüyen ve oluşan bir bitkidir. Dilediğiniz her yerde yetiştirebilirsiniz.

Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Piyasa üzerinde gerek cilt için, gerek saçlar için birçok farklı bakım kürleri yer alıyor. Bu bakım kürleri üzerinde yazdığı ve bahsedildiği gibi cilde çok faydalı değildir. Kısa bir süre sonra içerisinde bulunan kimyasal cilde zarar vererek daha farklı zararları ortaya çıkartır. Son dönemlerde özellikle kadınların bakım rutinleri arasında bitkisel çözümler revaçtadır. Nane yağı hem bütçe dostu hem de sağladığı faydalar bakımından mucizevî bir yağ olarak biliniyor.

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Nane yağı kullanım şekilleri farklılık gösterebilir. Baş ağrısı için, ateş düşürmek için, akne ve sivilceler için, iştah kapatmak için nane yağını kullanacaksanız her birinin farklı farklı kullanım şekilleri vardır. Örnek olarak gösterilecek olur ise baş ağrısı ve yüksek ateş gibi problemlere karşı kullanacaksanız alın bölgenize ve şakaklarınıza nane yağından bir tutam sürebilirsiniz. İster masaj yaparak uygulayabilir isterseniz de direkt olarak sürüp bekletebilirsiniz.

Aynı zamanda dişlerinizde de ağrı ve benzeri gibi problemleriniz olursa da yine nane yağının ferahlatıcı etkisinden faydalanmak için pamuğa bir miktar dökerek ağrıyan noktalarınıza sürebilirsiniz. Kullanım genel olarak bu şekildedir sizler dilerseniz daha farklı yöntemler ile uygulama yapabilirsiniz.

Nane Yağı Faydaları Nelerdir?

Nane yağını uzun bir süre kullandıktan sonra geçmiş dönemde kullandığınız tüm kimyasal malzemeleri artık kullanmayıp tüm bakımlarınızda nane yağını kullanacaksınız. Nane yağının sağladığı faydalar ve zararlar şu şekildedir;

  • Sinüzitlerin Tedavisinde Kullanılıyor

Sinüzit tedavisi gören ancak kış ayları geldiği zaman hayatı derinden etkileyen sinüzit problemini bir türlü aşamayan insanlar için doğal ve faydalı olan bir yöntem olan nane yağını mutlaka denemenizde fayda vardır. Sinüzitler tedavi edilmediği zaman nefes problemlerini beraberinde bu durumda sizlerin hayat akışınızı yavaşlattığı gibi hayat kalitenizi de düşürür. Sinüzitlerden bir nebze olsun kurtulmak ve rahat bir nefes almak için nane yağını kullanabilirsiniz. Tıkanan sinüzitler kısa süre içerisinde nane yağının etkisi ile açılır ve daha kolay nefes almanıza yardımcı olur.

  • Yüksek Ateşin Düşürülmesini Sağlıyor

Özellikle çocuklarda görülen yüksek ateş ciddi problemlere neden olabiliyor. Yüksek ateş ile karşılaştığınız durumlarda alın üzerine biraz nane yağı sürerek masaj yapın nane yağı cilde nüfus ettikten sonra ateşin düşürülmesine etki eder. Sizlerde ateş problemlerini ortadan kaldırmak ve kısa süre içerisinde etkili bir yöntem isterseniz nane yağını evinizde bulundurmanızda fayda vardır. Böyle bir problem ile karşılaştığınız zaman hemen sürerek 20 dakika içerisinde etkisini görebilirsiniz.

  • İştah Kapatıcı Etkisi Vardır

Kilo problemini sorun haline getiren ve bir türlü iştahı kapanmayan insanların mutlaka denemesi gereken ürünler arasında nane yağı vardır. Nane yağı iştahın kapanmasında etkili olan ve iştahınız kapandığı içinde zayıflamanızı sağlayan önemli bir esanstır. Düzenli kullanım sonrasında iştahınız kapanır bu yağı ister içeceklerinizin içerisine isterseniz de yemeklerinize birkaç damla damlatarak tüketebilirsiniz. Bitkisel bir yağ olmasından dolayı vücuda ve organlara herhangi bir zararı yoktur.

  • Güneş Yanıklarına İyi Geliyor

Deniz, kum, güneş derken cildinize gereken hassasiyet ve önem verilmiyor. Özellikle yaz ayları geldiği zaman daha bronz bir tene sahip olmak için hem kadınlar hem de erkekler güneşleniyor. Ancak güneşin yarattığı etki ile cildiniz yanarak kızarıyor. Bu durumda da güneşe çıkmanız zorlaşıyor. Çünkü güneşin sıcaklığı teninize değdikçe cildiniz yanıyor. Güneş yanıkları gibi problemler başınıza geldiyse artık bunu düşünmenize gerek yoktur.

Güneş yanıklarınızı iyileştiren ve kısa süre içerisinde yanıkları hafifleten en önemli yöntemlerden bir tanesi nane yağıdır. Nane yağının rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisi sayesinde yanan cildiniz kısa sürede kendini toparlayarak güneş yanıklarından eser bırakmaz. Bir miktar nane yağını güneşten yanan noktaya sürerek bekletin acı hissini alacaktır. Aynı zamanda dilerseniz güneşe çıkmadan öncede bu yağdan sürerek daha korunaklı bir şekilde denize girebilirsiniz.

  • Dudakları Daha Dolgun Gösteriyor

Dudaklarının daha dolgun olmasını isteyen kadınlar dolgulu rujları kullanmak yerine nane yağını kullanabilirler. Nane yağının etkisi sayesinde dudaklar doğal bir şekilde dolgunlaşır ve yaklaşık olarak bir iki saat kadar daha dolgun görünümü olan dudaklara kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda nemlendirici etkisi olan nane yağı kış aylarında meydana gelen dudak çatlaklarına karşı da fayda sağlıyor. Çatlak bir görünüm kazanan dudaklarınızın üzerine sürerek bekletin düzenli kullanım sonrasında hem dudaklarınızda yer alan ölü derilerden kurtulup hem de çatlaklarınızı iyileştirebilirsiniz.

  • Saçlarınızda ki Kepek Sorunlarını Ortadan Kaldırıyor

Şampuan seçimleriniz, saç deriniz kepek oluşumunu etkileyen önemli faktördür. Kepek oluşumu kimi insanlarda yoğun olarak yaşanmasından dolayı psikolojik olarak etkileyebilir ve tedavi edilmediği zamanda kepekler daha fazla çoğalabilir. Nane yağı kepek problemini ortadan kaldıran en önemli bitkisel çözümdür. Saçlarınızın daha bakımlı olması, daha ferah olması ve kepeklerden arınmış bir saçlara sahip olmak için kullanmış olduğunuz şampuanların içerisinde 4 ila 5 damla nane yağı damlatarak saçlarınızı bu karışım ile yıkamanız tavsiye edilir. Saçlarınızı düzenli olarak bu karışım ile yıkadıktan sonra saçlarınızın kepekten arınmış, daha gür ve daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Nane Yağının Cilde Faydaları

Nane yağı her derde deva her derde şifa olduğu gibi cilt problemlerine karşıda büyük faydalar sağlar. Sağladığı faydalar arasında en önemlisi ise akne tedavisidir. Akneli bir cildiniz var ise nane yağının mikrop öldürücü etkisi ile aknelerinizden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Akneli olan bölge nane yağından bir miktar sürerek kısa süre içerisinde etkisini görebilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir bitkiye dokunduğunuz zaman kaşıntınız tutuyorsa kaşınan noktaya nane yağı sürerek kaşıntınızı giderebilirsiniz.

Nane Yağının Saça Faydaları

Her ne kadar cilde sağladığı faydalar ile bilinse de saçlarınıza da birçok faydası bulunur. Kaşıntıyı önler, saç derinizi besler, kepeklenmelerden kurtarır, kuruluğu ortadan kaldırır ve yağlanmanın önüne geçer.

Saçlarınızın daha canlı ve daha sağlıklı görünmesi için nane yağını kullanabilirsiniz. Ferahlatıcı ve güzel kokusu sayesinde vazgeçemeyeceğiniz bir yağ olacak hem de sizleri rahatlatacaktır.

Nane Yağının Zararları

Nane yağı, her ne kadar doğal ve bitkisel çözüm olsa da her cilt tipi farklı olmasından dolayı kimi insanda farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bu reaksiyonlar sonrasında nane yağının kesinlikle kullanılmaması tavsiye edilir. Nane yağının pek bir zararı yoktur ancak dozunda kullanmak gereklidir.

Nane yağı faydaları saymakla bitmeyen ve sağladığı faydalardan dolayı birçok insanın kalbine taht kuran önemli bir yağdır. Ancak nane yağını kullanmadan önce eğer varsa zararlarını da göz önünde bulundurarak kullanmakta fayda vardır. Nane yağının cilde ve vücuda herhangi bir zararı yoktur. Ancak ağız yolu üzerinden alınmaması tavsiye edilir.
Nane yağı ve diğer yağları göz önüne aldığınız zaman çok az kullanmak ya da çok yoğun kullanmak çeşitli zararlara neden olabilir. Mutlaka nane yağını da belirli bir dozda kullanmanızda fayda vardır.

Nane Yağı Fiyatı Nedir?

Nane yağının sağladığı bu denli faydalardan dolayı aktarlarda sıklıkla satılıyor. Genel olarak 30 ML şişelerde satışa sunulan bu yağları aktarlara gittiğiniz zaman kolaylıkla alabilirsiniz. Nane yağı fiyat bakımından farklılıklar gösterebilir. Aynı zamanda ürünün boyutları da değişkenlik gösterebilir. İsterseniz daha büyük boyutlarda satılan nane yağını tercih edebilirsiniz. Kullanımlarınızı ve sağladığı faydaların etkisini görmek için mutlaka 1 ay boyunca kullanmanız gerekir. Bir ayın sonunda hangi amaç için kullanıyorsanız o amacın gerçekleştiğini kendinizde görebilirsiniz. Kimyasal maddeleri deneyip cildinize zarar vermek yerine nane yağını kullanmanız tavsiye edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.