Aklık Kremi (Arnavut Kremi) Nedir?

Aklık Kremi (Arnavut Kremi) Nedir?

Aklık kremi yada diğer adı ile arnavut kremi cilt beyazlatmak amacıyla kullanılan bir kremdir. Bayanlar tarafından oldukça fazla tartışılan aklik krem, çil lekeleri tedavisinde, cilt lekeleri tedavisinde, cilt beyazlatma gibi sorunlarda kullanılmaktadır.

Aklık Kremi (Arnavut Kremi) Nedir?

Aklık kremi (arnavut kremi) cilt beyazlatmak amacıyla kullanılan bir kremdir. Direkt olarak cildini beyazlatmak isteyenlerin dışında cildinde çil, kahverengi leke ve diğer tüm cilt lekelerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Cildi beyazlatmak amacıyla piyasada satılan arnavut kremi, cildi beyazlatarak ciltte oluşan lekeleri de zaman içerisinde yok etmektedir. Ancak aklık kremi (arnavut kremi) için bir çok konuya içerisinde “civa var” veya “kullanmayın” şeklinde yazılarla doldurulmuştur. Yazımızın amacı aklık kremi (arnavut kremi)’nin ne işe yaradığı ve size ne gibi yardımcı olacağıdır.

İçerisinde Civa Var mı?

Arnavut kreminin bazılarında civa varken bazılarında ise yoktur. Bunu kremi almadan önce satın aldığınız yere sormanız en sağlıklısıdır. Kremin içerisinde arbutin ve neven yağı vardır. Bu yağlar cildin beyazlamasını sağlar.

Arnavut Kremi ile Cilt Soyulur mu?

Aklik kremi cilde sürüldüğünde hiç bir şekilde soyulma veya deri incelmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Krem, deri altına etki ederek cilt üzerindeki pigmentlerin şeffaflaşmasını sağlar. Aynı zamanda arnavut kremi, güneşin yaydığı zararlı ışınları da engelleyerek sizi güneşin zararlı ışınlarından da korur.

Doğuştan Ben Aklık Kremi ile Geçer mi?

Eğer doğuştan bir beniniz varsa aklık kremi bu bene hiç bir etki etmez. Ancak aklık kreminin geçirebileceği sonradan oluşmuş cilt lekeleridir. Mesela doğum lekesi, güneş lekesi, çil, sivilce lekesi, lazer sonrası lekeler, ağda sonrası lekeler için kullanılabilir.

Lekeleri Ne Kadar Sürede Geçirir?

Leke ne kadar koyuysa aklık kremi o kadar geç etki etmektedir. Mesela açık kahverengi lekeler 1,5-2 ay civarında bir sürede geçerken koyu kahverengi lekeler 3 aya kadar geçmektedir. Peki bu lekeler tekrardan çıkar mı? Hayır çıkmaz.

Cilt Ne Kadar Sürede Beyazlar?

Kullanmaya başladığınız andan itibaren etkisini gösterir. Kremi tüm yüzünüze uygulayacağınız için ilk önce göz ile göremeyebilirsiniz. Ancak kremi denemek amacıyla bileğinize sürün ve 3 gün sonra bileğinizi kontrol ederseniz cildi ne kadar beyazlattığını görebilirsiniz. Aklık kremi cildi 2,5 ay kadar sürede 4 tona kadar beyazlatır.

Aklık Kremini Kimler Kullanamaz?

Aklık kremini Reaction ilacını kullananlar ve kemoterapi görenler kullanamaz. Aklık kremi kullanırken makyaj yapılabilir ve diğer kozmetik ürünleri ile beraber kullanılabilir. Hamile olanlar veya çocuk emziren kullanabilir. Ancak alacağınız arnavut kremi paraben ve civa içermemelidir. Aklık kremini tüm cilt tiplerine uygulayabilirsiniz.

Arnavut Kremi Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi, aklık kremi olarak bilinen ve yapımı ile etkisi sayesinde yaygın olarak kullanılan bir kremdir. Tarihi bakımdan Osmanlıya kadar dayanan ve Balkan göçmeni kadınlar tarafından bulunan cilt güzelliği amacıyla kullanılan Arnavut kremi, çil, güneş lekesi ve renk tonu değişikliklerini önlemek için kullanılır. Cildin beyazlamasına yardımcı olan krem, akça pakça diye tabir edilen şekilde cilt tedavilerinde kullanılmaktadır.

Arnavut Kremi İçerisinde Cıva Barındırdığı Doğru Mu?

Birçok metinde içerisinde cıva olması ve zararlı olması şeklinde yazılar mevcuttur. Zararlı olabileceği belirtilen kremin doğal yollarla ve güvenilir şekilde temin edilmesi durumunda cıva sorunu olmamaktadır. Cıva bulunan Arnavut kremleri zararlı olabilirken, cilt güzelliği amacıyla kullanılacak olan kremde arbutin ve neven yağı bulunmaktadır. İçeriğini aldığınız eczane ya da satış noktalarına sorarak öğrenmeniz tavsiye edilir.

Arnavut Kremi Hangi Amaçla Kullanılır?

Arnavut kremi, cildin renginin açılması ve güzelleşmesi için kullanılır. Bazı kadınların Arnavut kremi esmer teni açar mı sorusu üzerine koyu tenlerin istenilen düzeyde açılması pek mümkün değildir. Düzenli ve uzun süreli kullanımlarda belirli bir düzeyde olumlu etki edebilir.

Ten rengini açmasının dışında ciltte oluşmuş olan rahatsız edici lekelere, güneş lekelerine ve yaşlılık ile birlikte gelen lekelere karşı etkili bir kremdir. Piyasada üretilebilen Arnavut kremlerinin yanı sıra ev yapımı da oldukça doğal ve pratiktir. Arnavut kremi sonradan oluşmuş olan lekelere iyi gelerek cildin güzelliği için kullanılır. Doğuştan gelen leke ya da benler için çözüm değildir.

Güneş Işınlarına Karşı Koruyucu Krem olarak Aklık

Arnavut kremi, cildin beyazlamasını ve lekelerin yok edilmesini sağlamasının yanı sıra güneş ışınlarından kolay etkilenebilen insanlar içinde son derece faydalıdır. Güneş ışınlarının oluşturduğu lekelere başa çıkarken bir yandan da yeni lekelerin çıkmasını önlemek amaçlı Arnavut kremi kullanılabilir. Cildin soyulmasına ve tahriş olmasına karşı etkili olarak, içerisinde barındırdığı yağlar sayesinde son derece yaygınlaşarak tüm dünya çapında kullanılmaya başlanmıştır.

Arnavut Kremi Nerede Bulunur?

Arnavut kremi aktarlarda ya da eczanelerde bulabilirsiniz. Bulacağınız ürünleri dikkatle seçmeniz ve içeriğine bakmanız gerekir. Cıva bulunduran kremlerin zararlı olduğu ve cilde iyi gelmediği belirtilmiştir. Bu nedenle güvenilir kaynaklar sayesinde kreme ulaştıktan sonra kullanıma geçebilirsiniz.

Eğer hiçbir yerde bulamadıysanız evde pratik yöntemlerle kendiniz hazırlayabilir ve uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanım sonuçlarında kullanıcı yorumları ve dünya çapında ünlüler oldukça memnun olduklarını belirtmiştir.

Arnavut Kremi Vücudun Hangi Bölgelerinde Kullanılır?

Arnavut kremi doğum lekelerinde, güneşten oluşmuş lekelerde, rahatsız edici düzeyde olan çil ve sivilce lekelerinde, lazer tedavisi sonrası oluşan ve ağda sonrasında oluşan lekelerde rahatlıkla kullanılabilir. Lekenin koyuluğuna bağlı olarak geçirme süresi de uzayabilir. Açık renkli lekeler ortalama 2 ay içerisinde geçebilirken, koyu ve yerleşmiş lekeler için bu süre 3 aya kadar çıkmaktadır.

Düzenli kullanım sonrasında bu lekeler tekrar çıkmaz. Krem etkisini kullanıma başladığınız andan itibaren gösterebilir. Yüz yapınıza göre değişiklik gösterebilecek krem, ilk gün gözle görülür etkisi olmasa da 3. Gün sonunda fark edilebilir değişim yaşayabilirsiniz. Arnavut kremi düzenli kullanım ile birlikte 2,5 – 3 ay içerisinde 4 tona kadar beyazlık sağlamaktadır.

Evde Arnavut Kremi Nasıl Yapılır?

Şirket ürünlerinin içeriğini bilmemekle birlikte evde doğal yollarla yapımı içinizin rahat ederek kullanımı için önemlidir. Birebir aynısını yapmak pek mümkün olmasa da işinizi görecek şekilde yapmak mümkündür.

Doğal Arnavut Kremi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 • Lanolin
 • Vazelin
 • Beyaz kil
 • Neven yağı
 • Arbutin yağı
 • Portakal suyu

Yarım çorba kaşığı lanolin ve vazelini eriterek, 2 tatlı kaşığı portakal suyu ve 2 tatlı kaşığı beyaz kili birbirine ekleyin. Kıvamını bulduktan sonra arbutin ve neven yağlarını da ekleyin. Cam kavanoz içerisinde soğumaya bırakın. Buzdolabına koymadan oda sıcaklığında, ancak erimeyecek şekilde muhafaza edin.

Arnavut Kremi Kullanımı ve Uygulanışı

Arnavut kremi kullanımı için rutin olarak her gün aynı saatleri tercih etmeye özen gösterin. Tercihen yatmadan 2 saat kadar önce, öncelikle cildinizi temizledikten sonra hafif miktarda cildinize uygulayabilirsiniz. Her krem ve sağlık ürünü gibi dozaj çok önemlidir. Fazla kullanırsam daha faydalı olur mantığı tamamen yanlış olacağından ve oldukça etkili bir krem olmasından dolayı hafif şekilde cildinize ince tabaka halinde uygulayın. Arnavut kremi aşırı uygulanması durumunda deride soyulmalara neden olabilmektedir. Ortalama 1-1,5 saat ciltte kaldıktan sonra yüzünüzü bol suyla yıkayarak temizleyin.

Kremi ten rengini açmak dışında lekeler için ve diğer bölgeler için kullanıyorsanız aynı şekilde ve miktarda kullanmanız gerekir. Aksi halde ton farklılığı meydana gelebilir. Arnavut kremi ile başarı elde etmek istiyorsanız mutlaka düzenli kullanıma uymanız gerekmektedir. Aksattığınız her gün cildinizin ve lekelerin direncine neden olacaktır. Kremin muhafaza edilmesi de kullanım kadar önemlidir. Aşırı soğuk yerde yağın donması durumları ile birlikte fazla sıcak yerde kalması da erimesine neden olarak kremin bozulmasına sebebiyet verebilir.

Arnavut Kremi Etkisini Kaç Günde Gösterir?

İstediğiniz sonuçları elde etmek için öncelikle bahsettiğimiz gibi düzenli kullanım gerekmektedir. Ardından 4 ile 6 ay arası kullanımı uygundur. Arnavut kremi etkileri sürdüğünüz anda gözle görülür şekilde belli olmasa da ilk gün ve 3.gün arasında farklılıklar göz çarpacaktır. Ciltte bulunan inatçı ve uzun zamandır silinmeyen lekeler için en az bir aylık kullanım sonrası fark oluşacaktır.

Arnavut Kremi Hangi Durumlarda İşe Yaramaz

Vücutta bulunan ve doğuştan gelen ben, cilt altı lekeleri ve çeşitli iltihap durumlarında Arnavut kremi faydasız kalabilir. Çeşitli şekillerde sonradan oluşmuş olan lekelerde ise olumlu sonuçlar alınmaktadır. Cilt beyazlatmak amacıyla kullanan kadınlar tarafından oldukça beğenilen ve yaygınlaşan krem 4 tona kadar renk açılımı sağlamaktadır.

Arnavut Kremi Yan Etkileri Var mıdır?

Arnavut kremi üretici şirketleri içerisinde cıva olmadığını belirtse de piyasa üzerinde bulunan her kremi direk olarak kullanmak uygun değildir. Güvenilir şekilde tedarik edilecek olan krem ürün içeriğinde cıva bulunması yüzünüzün soyulması ve tahriş olmasına neden olabilir. bununla birlikte uzun süreli kullanımlarda Arnavut kreminin dişlere de zarar verebileceği belirtilmiştir.

Arnavut Kremini Kimler Kullanamaz?

Arnavut kremi genellikle her türlü kullanımlara uygun olsa da kemoterapi görenler ve Reaction ilacı kullananlar için tehlikeli olabilir. Krem kullanımı sırasında makyaj yapılabilir, diğer kozmetik ürünleri de kullanılabilir. Hamile olan anne adayları ile birlikte emziren anneler de kullanabilir. İçerisinde paraben ve cıva içermeyen tüm ürünler için belirtilen maddeler uygundur. Yağlı ya da kuru şekilde olan tüm cilt şekillerine uygun olan Arnavut kremi, cildinize kullanım esnasında boynunuza da uygulamanız faydalı olabilir.

Çünkü cildin renginin açılması ile birlikte boyun kısmı ton olarak farklı olacak ve istenmeyen görüntüye yol açacaktır. Özellikle leke bulunan ve güneş izi olan yerlere uygularken aşırı kullanımdan kaçınmalı, ince tabaka halinde hafifçe sürmelisiniz. Kuru ve normal oda sıcaklığını aşmayacak sıcaklıkta muhafaza ederek 4 ile 6 ay kullanım sonrası etkisini %100 şekilde gösterecektir. Etki etmeyen kremler yalnızca aşırı esmer olan kadınlar ve doğuştan leke bulunan bölgelere fayda etmeyebilir.

YORUMLAR

 1. blank Özlem dedi ki:

  Peki iyisini nasıl anlayacağız güvenilir nir marka ismi veremez misiniz

 2. blank Gül dedi ki:

  Arnavut kreminin içerisinde civa ve paraben olmayanını nerden bulucam bu kadar bilgi vermişsiniz doüru ürünü nerden almalıyım lütfennn allah rızası için bınuda yazın yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. blank Biryardımsever dedi ki:

   Hey bana ulaşırsan elden yapan bir yer biliyorum

   1. blank Firdevs Yavaş dedi ki:

    Arnavut kremi elden yapan yer güvenilirmi? Gerçekten işe yarıyormu ve ne kadara yapıyor

   2. blank Semra dedi ki:

    Bana ulaşırmışsınız ben de istiyorum

    1. blank ali topkara dedi ki:

     ben aldım cok güzel no isterseniz veriyim

     1. blank Betül dedi ki:

      Merhabalar,aklık kremini nerden aldınız.

     2. blank İlteris dedi ki:

      Merhaba Bana mail atabilir misiniz ?

   3. blank Gül kaynak dedi ki:

    Size nasil ulasabiliriz.bana mail ayabilirmisiniz nerden ulasabilirim

    1. blank Tuğba TURAN dedi ki:

     Size dönen oldu mu bana meil atarmisniz

   4. blank Betül dedi ki:

    Merhabalar aklık kremini nerden alabilirim

    1. blank Murat dedi ki:

     At arabacidan alabilirsin uygun 5 to seyahat data ucuz

    2. blank Murat dedi ki:

     At arabacilar pazarlik yap betul

   5. blank İlteris dedi ki:

    Merhaba Bana mail atabilir misiniz ?

    1. blank İlteris dedi ki:

     Merhaba Bana mail atabilir misiniz ?

  2. blank Nida dedi ki:

   Ben güvenilir bir Arnavut bayandan aldım. Cıvalı civasiz isteğe bağlı alabiliyorsun. Urunu özel olarak evde hazırlıyo. Facebook’tan Arnavut kremi yazın önceki sonraki olarak fotoğraflar paylaşılmış sayfada güvenilir bir sayfadır..

 3. blank Gül dedi ki:

  kreminin içerisinde civa ve paraben olmayanını nerden bulucam bu kadar bilgi vermişsiniz doüru ürünü nerden almalıyım lütfennn allah rızası için bınuda yazın yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. blank Gülten dedi ki:

   Aktarcıyım yardımcı olabılırım

   1. blank Filiz dedi ki:

    Ben de doğru ürünüzere almak istiyorum yardımcı olabilir misiniz

   2. blank Fatma dedi ki:

    Merhaba bende arnavut kremi kendim yapmak istiyorum evde yalnız malzeme temini çok zor aktar olduğunuzu yazmışsınız yardımcı olabilir misiniz

    1. blank Besmira dedi ki:

     Merhaba nasıl yapacaksınız?? Tarif var mı içindekiler nedir nasıl yapılır??lütfen dönerseniz çok sevinirim.

   3. blank arzu dedi ki:

    merhaba aklık kremi hakkında bilginiz varmı

    1. blank Yaprak dedi ki:

     Merhabalar. Aklık kremi, Arnavut kremi adıyla da bilinen ve Arnavut kadınlarının cilt beyazlatma, ten rengi eşitsizliklerini giderme, cilt lekelerinden kurtulma gibi amaçlarla kullandıkları bir krem. Günümüzde farklı markalar adı altında hazır ürünler satıldığı gibi, Arnavut kremini evde kendiniz yapmanız da mümkün

 4. blank Gül dedi ki:

  Kremi biran önce almak istiyorum doğru ürünü nerden alabilirim sorumun cevabını rica ediyorum lütfennn şimdiden teşekkürler

  1. blank Volkan dedi ki:

   Gül hanım merhaba bende uzun zamandır ev yapımı cıvasız güvenilir arnavut kremi arıyordum
   Istagramda tesadüf bulduğum sayfada kullananlar gayet memnun ve tavsiye ediyorlar Krem tamamen doğal ev yapimiymiş Sipariş için mesaj attigimda bana dilersem cıvasız da hazırlayıp gönderebiliriz denildi Şu an daha sipariş vermedim fiyatı bir kutu 100 tl imiş kampanya yada indirim bekliyorum açıkçası Isterseniz istagrama bakın

 5. blank Anonim dedi ki:

  Reaction ilacı bittikten ne kadar süre sonra kullanabiliyoruz peki?

 6. blank Naz dedi ki:

  Nasil ve evde yapan guvenebilecegimiz kiso taniyormusinuz lutfen yardimci olun

 7. blank Dilek dedi ki:

  Bende denemek istiyorum yardımcı olur musunz
  Bende

 8. blank Şükrü Çendek dedi ki:

  Civalı Aklık kremini İstanbulda yapan varmı.Lütfen bilgi verin.Tşk.ler

 9. blank Şükrü Çendek dedi ki:

  Aklık kremini kullanmak istiyoruz.

 10. blank sanane dedi ki:

  ARKADASLAR kremı bugun aldım 1 ay kullanıcam hadı bakalım ıse yararsa tavsıye edıcem ben yuzumde bıraz cıl var onun ıcın alıyorum

  1. blank dicle dedi ki:

   Merhaba ,sonuclarini sozden ogrenebilir miyim acaba?

 11. blank Ayfer dedi ki:

  Gerçekten işe yarıyor mu ya ben kaç gündür yorumları okuyorum her biri ayrı bir şey söylüyor güvenenlerim ben

  1. blank Yaprak dedi ki:

   uzun yıllardan beridir cilt beyazlatma ve cilt lekelerini gidermede etkili olarak kullanılan bir krem ancak çeşitli markaların çeşitli içerikteki kremlerinin kişiye göre farklı etkileri olabilir. Biz genel bir bilgilendirme yapıyoruz. Dikkatinizi çekmek isteriz ki tavsiye ettiğimiz özel bir arnavut kremi markası mevcut değil.

 12. blank krem dedi ki:

  ev yapımı arnavut kremi için instegram sayfama beklerim arnavut _kremi16