Beyaz Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Beyaz Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Herkes dişlerinin parlamasını ve beyaz olmasını ister. Ancak bu biraz zordur. Kimisi diş beyazlatma yaptırır kimisi de diğer yöntemlere başvurur. Peki beyaz diş bakımı nasıl yapılır ? İşte bu sorunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Beyaz diş bakımı nasıl yapılır dediğimizde aklımıza gelecek olan en önemli şeyler diş fırçalamak, diş ipi kullanmak, boyalı içecek ve yiyeceklerden uzak durmak olmalıdır. Şimdi sizlere Beyaz diş bakımı nasıl yapılır hakkında detaylı olarak bilgi vermeye başlayalım.

Dişlere Zarar Veren Gıdalar

Beyaz diş bakımı yapabilmek için öncelikle bazı gıdalardan ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Peki nedir bu uzak durmamız gereken gıda ve içecekler derseniz;

Örneğin soya, balzamik sirke, kiraz, çilek, köri sosları gibi ağır boya bırakan yiyeceklerden her zaman uzak durun. bu besinler beyaz dişlerinizde her zaman leke bırakacak ve uzun süre kullanıldığında dişler beyazlıktan çıkarak tükettiğiniz gıdaların rengini almaya başlayacaktır.

Aşağıda sizlere bahsettiğimiz içeceklerden uzak durmanız gerekir. Eğer beyaz bir diş yapısına sahip olmak veya beyaz dişlerinizin yapısını bozmamak için bu içecekleri tüketmemenizde fayda olacaktır.

Özellikle beyaz dişlere sahip kişilerin, çay, kahve, şarap, kola, kızılcık suyu gibi içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu içecekler içerisinde kullanılan kimyasal boyalar beyaz olan dişlerinizi kısa süre içerisinde rengini çevirecektir.

Dişlere Faydalı Gıdalar

Dişlere en faydalı olan gıdalar arasında süt, peynir, yumurta gibi besinler tüketin. Aynı zamanda diş çürümesini önleyen gıdalar arasında elma, kereviz, çiğ sebzeler tüketmek dişlerin çürümesini ve rengini korumasını sağlayan gıdalar arasındadır.

Her zaman dişlerinizin beyaz kalması için yemeklerden sonra muhakkak su tüketin. Ancak suyu yemeklerden hemen sonra tüketmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni yediğiniz besinlerin içerisinde bulunan boyaların dişinizden arınması için gereklidir. Tabi önemli olan yemeklerden sonra diş fırçalamaktır. Ancak her yediğinizin arkasından diş fırçalamakta iyi değildir. Bu nedenle beyaz dişleri korumanın en iyi yolu yemeklerden sonra su içmektir.

Dişlerinizi Fırçalamayı unutmayın

Beyaz diş bakımı konusunda en önemli olan ve yapılması gereken şey diş fırçalamaktır. Sizlere daha önce Doğru Diş Fırçalama nasıl yapılır bilgisini vermiştik. Hatta karbonat ile diş beyazlatma yöntemi hakkında yazı paylaşmıştık.

Bu nedenle dişlerinizi beyazlatmak ve beyaz tutmak amacı ile dişlerinizi her yemekten sonra günde en az 2 kere fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle beyaz dişlilere sahip olan kişilerin kullanması gereken diş fırçası tipi yumuşak kıllı diş fırçası olmalıdır.

Diş Beyazlatıcı Diş Macunları Kullanın

Dişlerinizin beyaz kalmasını destekleyici olarak diş beyazlatıcı diş macunları kullanabilirsiniz. Dişlerinizin beyazlığını koruyarak yediğiniz besinlerden dişlerinize bulaşan gıda lekelerini çıkartarak, dişlerinizi uzun süreli olarak beyaz tutar.

Diş beyazlatıcı diş macunlarının yanı sıra diş ipi kullanmayı da unutmayın. Sizlere daha önce diş ipi nası kullanılır adlı bir makale yayınlamıştık. Diş ipleri diş arasında bulunan yiyecekleri ve gıdaları çıkartarak diş çürümesini engellerken dişlerinizi bakterilerden uzaklaştırır.

Beyaz diş bakımı nasıl yapılır adlı konumuzda sizlere elimden geldiği kadar yararlı bilgiler vermeye çalıştım. Umarım sizlere faydalı olabilmişimdir. Eğer kafanıza takılan sorular olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bize yazmanız yeterlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.