Ağız Kokusu için 10 Basit Çözüm

Ağız Kokusu için 10 Basit Çözüm

Ağız Kokusu için 10 Basit Çözüm Ağız kokusu için bir çok bitkisel çözüm vardır. Sizlere bahsedeceğim 10 basit yöntem ile ağız kokusunu hemen geçirebilir ve rahatsız eden ağız kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ağız Kokusu için 10 Basit Çözüm

Hiç bir şey kötü nefes kokusu kadar utanç verici olamaz. Başkalarının yanına yanaşamaz, çekinir utanırsınız. Hatta bir elinizle kötü nefes kokusu karşı tarafa gitmesin diye kapatırsınız. Genel olarak kötü ağız kokusunun nedeni ağız hijyeninin iyi yapılmadığı taktirde olur. Bunların dışında sigara, tütün, kirli protezler, diş çürükleri, apse gibi başlıca nedenlerden ağız kokusu oluşur.

Evde Ağız Kokusu için Bitkisel Çözümler

Ağız kokusu için bir çare arıyorsanız öncelikle diş hekimine gitmenizi öneririz. Ancak ağız kokusunu evde kendi başınıza çözmek ve kesin çözüm bulmak istiyorsanız evde ağız kokusu için bir kaç bitkisel çözüm yolu deneyebilirsiniz.

Ağız Kokusu için Çemen Otu

Çemen yapraklarından yapılmış bir bardak çay kötü nefesin gitmesini sağlar. Çemen otu içinde ağız içerisindeki bakterileri yok edici ve ağız kokusunu giderici bileşenler vardır.

Çemen Çayı Nasıl Yapılır?

Yöntem oldukça basit. Çay demler gibi sıcak su içerisine çemen yapraklarını veya çemen otunu atıp, demleyin. Demlendikten sonra çemen otlarını süzüp, çemen çayını tüketin. Çayı içer içmez hem mideden oluşan kötü kokuyu kesecek hemde ağız kokusunu alacaktır.

Ağız Kokusu için Maydanoz

Özellikle ağızda koku yapacak gıdalar tükettikten sonra maydanoz çiğnendiğini duymuşsunuzdur. Evet maydanoz gerçekten de ağız kokusunu geçiren bir bitkidir. Maydanoz içerisindeki etken maddeler ağız kokusunu gidermede kesin çözümdür.

Maydanoz ile Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Maydanozu dilerseniz direk olarak çiğneyip, yutabilir. Dilerseniz maydanoz suyu içebilir veya ağzınızı gargara yapabilirsiniz.

Ağız Kokusu için Çözüm Karanfil

Karanfil bir çok bitki bilimcisi tarafından bitkisel ilaç diye adlandırılır. Karanfil, anti-septik özelliği ile ağızdaki bakterileri anında yok eder. Dişler arasında kalan artıkların bakteri üretimini durdurur ve ağızdaki tatsız kokuyu yok eder.

Ağız Kokusuna Karanfil Nasıl Kullanılır?

Cebinizde, çantanızda, cüzdanınızda her daim karanfil bulundurun. Karanfili dilerseniz bir kaç adet ağzınıza atarak ufak ufak çiğneyebilirsiniz. Bunun dışında diğer yöntem ise karanfil çayı içmektir. Karanfil çayı ağız kokusunu giderir. Karanfil çayı için 2 su bardağı kaynar su içerisinde karanfil demlendirilir. Ardından karanfiller süzülerek, çayı tüketilir.

Ağız Kokusu için Kesin Çözüm Tarçın

Tarçın, ağız içerisindeki bakteri salgınını durdurur ve kötü nefesten sizi kurtarmaya yardımcı olur. Bu yöntem için bal, tarçın ve limon üçlüsünden bir karışım yapın. Karışımın üstüne ılık su ekleyin. Bu karışımı gargara olarak kullanacaksınız. Dilerseniz karışımı bir kavanoz içerisine yapabilir ve dilediğiniz zaman gargara için kullanabilirsiniz.

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm Rezene

Ağız kokusuna bitkisel çözüm arıyorsanız rezene kullanabilirsiniz. Rezene, nefesinizi tazelemek için en iyi bitkidir. Ayrıca anti-mikrobik özelliği ile ağzınızdaki bakteri ve mikropları anında yok eder.

Ağız kokusuna rezene nasıl kullanılır? Dilerseniz rezeneyi yemeklerden sonra çiğneyerek kullanabilirsiniz. Ağız kokusuna rezene kullanımı, tıpkı karanfil kullanımı gibi çiğnenerek kullanılır.

Ağız Kokusu için Doğal Çözüm

Kötü nefes kokusunu önlemek için doğal bir çözüm arıyorsanız sirke harika bir çözümdür. Sirke içerisindeki asidik özellik sayesinde ağız kokusu ile savaşır ve kokuyu yok eder.

Ağız Kokusuna Sirke Nasıl Kullanılır?

Bir bardak su içerisine bir çorba kaşığı sirkeyi ekleyin ve karıştırın. Yemeklerden önce bu karışımı için. Mideden gelen kötü kokuyu alacak ve ağız içerisindeki bakterileri yok edecektir. Aynı zamanda gıdaların sindirilmesine de yardımcı olur.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, ağız içerisinde kötü kokuya neden olan bakterileri azaltmada bire birdir. Kötü ağız kokusuna karşı çay ağacı yağını, diş macunun üzerine bir damla damlatarak kullanabilirsiniz. Diş macununa bir damla çay ağacı yağı damlatın ve dişlerinizi fırçalayın.

Limon Suyu

Limon suyu içerisinde çeşitli asitler bulunur. Bu asitler ağızdaki tüm bakterileri öldürür ve bakterilerin tekrar üremesine engel olur. Bunun için bir bardak su içerisine bir kaç çay kaşığı limon suyu ekleyin ve ağzınızı gargara yapın.

Karbonat

Kabartma tozu ağız içerisindeki bakterilerin üremesini engeller ve ağızda üretilen asidi azaltır. Ağız kokusu için karbonat iki şekilde kullanılabilir. Bir bardak ılık su içerisine kabartma tozu dökülür ve gargara yapılabilir. Bunun dışında diş fırçanızı karbonat içerisine batırıp, kabartma tozu ile dişlerinizi fırçalayarak uygulayabilirsiniz.

Ağız kokusu için ayrıca sizlerle daha önce paylaştığımız ağız kokusunu giderici ilaçlar yazımıza göz atmanızda yarar var. Bunun dışında ağız kokusu için eczanelerde spreyler bulunmaktadır. Ağız kokusu spreyleri ağız içerisinde kötü kokuyu hapsederek daha ferah bir nefes vermenizi sağlarlar.

YORUMLAR

  1. blank Hatice Akarsu dedi ki:

    Teşekkür ediyoruz.