Cilt Bakımı

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığını korumak, diş etleri ve dişlerin çürümesini önlemek için çok önemlidir. Eğer ağız ve diş sağlığını korumak istiyorsanız en az günde 2 kere dişlerinizi iyi bir şekilde fırçalamanız gerekmektedir.

Peki diğer ağız ve diş sağlığı yöntemlerinden bilginiz var mı? Eğer yoksa tam size göre bir makale hazırladık. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için lütfen aşağıdaki yazımıza bir göz atın.

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

  • Ağız ve diş sağlığını korumak için dişlerinizi en az gün içerisinde 2 kere fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle yemeklerden sonra fırçalamak, yemek artıklarının dişlerinizde kalmasını önleyerek, çürümeye karşı önlem almış olursunuz.
  • Ağız sağlığında dişten sonra ikinci önemli bölge dildir. Dil temizliği diş fırçası yardımıyla temizlenebilir. Çünkü gün içerisinde dilinizin üzerinde kalan bakteriler ağız kokusuna da neden olur ve ağız sağlığı için önemli bir bölgedir.
  • Ağız sağlığı için gargara (ağız çalkalama suyu)’nun da önemli yeri vardır. Gargara ağız kokusunu giderirken bir yandan da ağzınızda ve fırçanın girmediği yerlerdeki bakterileri öldürerek, ağzınızın hijyenik olmasını sağlar.
  • Ağız sağlığınıza önem veren biriyseniz, mutlaka asitli içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Asitli içecekler diş minesini zamanla aşındırır ve dişlerinizi çürütür. Bu nedenle asitli içeceklerden uzak durmanızda yarar var.
  • Gün içerisinde aşırı derecede kahve, çay, kola gibi içeceklerden uzak durmalısınız. Doğal meyve sularına veya bitkisel içeceklere yönelmeniz en doğrusudur.
  • Eğer ağzınızda hastalık dışında yara, aft gibi durumlar varsa ağız sağlığınıza dikkat etmiyorsunuz demektir. Özellikle takma diş kullananlar muhakkak her gün bakım ve temizliği yapmalıdır.
  • Özellikle diş teli kullananlar, ağız sağlığına daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Diş teli kullananların dişlerinin üzerinde teller dişleri kapattığından dolayı özel ve ince uçlu fırçalar kullanmalıdır.
  • Tatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Tatlı dişleri en hızlı çürüten besinlerdendir.
  • Ağız sağlığı için, diş ipi kullanabilirsiniz. Diş fırçasının temizleyemediği yerleri diş ipi ile temizleyerek dişiniz uzun yıllar boyunca sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.  Eğer diş ipi hakkında bilginiz yok ise Diş ipi nasıl kullanılır? adlı makalemize göz atabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ