Diş Ağrısı Nasıl Geçer? (Tüm Yöntemler)

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? (Tüm Yöntemler)

Diş ağrısı nasıl geçer? adlı yazımızı okuyorsanız, büyük ihtimalle şu an dişiniz ağrıyor ve diş ağrısına çözüm yolu arıyorsunuz. Öncelikle geçmiş olsun diyerek, sözü çok uzatmadan sizlere diş ağrısı nasıl geçer? diş ağrısı için doğal yöntemler, en etkili diş ilaçları, diş ağrısına ne iyi gelir ve diş ağrısını dindirecek çözüm yöntemleri hakkında geniş ve detaylı bir yazı paylaşmak istiyorum.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Dişiniz çürük ve dolgulu değilse

İlk olarak diş ağrısını dindirebilmek için dişinizin çürük mü? veya dolgu var mı? gibi soruları sormanız gerekiyor. Eğer dişiniz çürük ve dolgulu değilse, ilk olarak dişlerinizi fırçalamayı deneyin. Çünkü dolgu olmayan ve çürük olan dişlerin arasına veya çürük içerisine yemek artıkları girdiğinde ağrıya sebep olur. Eğer mümkünse yemek parçasını dişinizi fırçalayarak yada bir kürdana alkol veya kolonya damlatarak o yemek parçasını almaya çalışın. Aldıktan hemen sonrasında 1 çay bardağının yarısı kadar su ve 3 çay kaşığı tuz ile tuzlu gargara yapın. Tuzlu gargaraya dilerseniz elma veya üzüm sirkesi katarak yapabilirsiniz.

Hamile olanlarda diş ağrısı çözümü

Hamile olan bayanların diş ağrısı tutarsa bildiğiniz gibi ilaç kullanamıyorlar. Bu nedenle sizlere vereceğim tarif sayesinde diş ağrınızı dindirecek ve bana dua edeceksiniz. Eğer gebe ve ilaç kullanamıyorsanız, 1 diş sarımsak ve 1 çay bardağı sirkeyi cezve içerisinde 3-4 dakika kaynatın. Kaynayan karışım ılık hale geldiğinde karışımı gargara olarak ağzınızda çalkalayın. Özellikle de gargarayı ağrıyan dişinizin olduğu bölgede dolaştırın. Belirli bir süre sonra ağrıyan dişinizin uyuşacağını göreceksiniz. Aynı zamanda sarımsak ve sirkenin hamileler üzerinde hiç bir yan etkisi yoktur. Sınırsızca yutmamak şartıyla diş ağrısı için kullanabilirsiniz.

Dişiniz çürük ve dolgulu ise

Eğer dişiniz çürük ve dolgulu ise yüksek ihtimalle dişinizde gizli iç çürüme veya iltihaplanma vardır. Bunu nasıl anlarım derseniz, bir metal çay kaşığı ile dişinizin üstüne hafifçe vurun. Eğer ağrı dişinizin altındaki bölgede hissediliyorsa, yüksek ihtimal dişiniz artık sinir seviyelerine kadar inmiş ve kanal tedavisi yapılması gerekiyor. Ancak metal kaşık ile dişinizin yan tarafına vurduğunuzda daha çok ağrı hissettiriyorsa, bu çürük veya iltihaplı bölgenin henüz köke inmediğini ve geçici bir diş ağrısı olduğunu anlarsınız.

Karanfil ile diş ağrısını geçirme

Karanfil tamamen doğal bir ağrı kesicidir. Karanfil içerisinde bulunan eugenol denen madde sayesinde ağrıyı dindirir. Diş hekimlerinin diş ağrılarında başlıca önerdikleri bitkilerden bir tanesidir.

Aynı zamanda gebe ve hamile olanların ilaç kullanamaması ve tamamen doğal yöntemler ile diş ağrısını dindirmesi gerekmektedir. Bu nedenle hamile ve gebe olan bayanlara diş hekimlerinin önerileri karanfil kullanmasıdır.

Vanilya Özü ile Diş Ağrısı Geçirme

Vanilya ekstresi diş ağrısını uyuşturacak ve acıyı alacak doğal bir ev çözümüdür. Ayrıca vanilya sakinleştirici etkiye de sahiptir.

 • Vanilya özünü bir parça pamuğa damlatın ve ağrıyan dişinizin etrafına ve üzerine hafifçe sürün.
 • Eğer etkisi az gelirse daha bol sürebilir veya gün içerisinde dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Buz Küpleri ile Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Buz, sinir uçlarını uyuşturmak için birebir pratik çözüm yollarından birisidir. Diş ağrısını hafifletmeye yardımcı bu uygulamayı şu şekilde uygulayabilirsiniz;

 • İnce pamuklu bir içerisine buzdolabından çıkardığınız bir kaç buz küpünü sarın. Sargılı şekilde ağrıyan dişinize yakın yanağınız üzerinden tutun. Ancak sinirler sonuna gelmişse tam tersine ağrıya neden olabilir. Ancak denemekte fayda var.

Biber ve Tuz ile Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Biber ve tuz, anti-bakteriyel, anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahip ikilidir. Hassas dişlere bu ikiyi karıştırarak uyguladığınızda diş ağrısı azalacaktır.

 • Bir kaç damla su , biraz tuz ve biraz biberi macun kıvamına getirin.
 • Karışımı ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye üzerine uygulayıp, bir kaç dakika bekletin.
 • Gün içerisinde dilediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.

Soğan ile Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Soğan baş ağrısını geçirdiği gibi aynı zamanda diş ağrısını da geçirir. Soğanda bulunan antiseptik ve antimikrobiyal özellikler ile enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek diş ağrısını hafifletir.

 • Soğanı ağrıyan diş çevresine sürebilir veya soğanı direk çiğneyebilirsiniz.
 • Soğan bölgedeki mikropları ve bakterileri temizleyerek ağrıyı dindirecektir.
 • Eğer çiğnemeniz mümkün değilse, doğrudan diş üzerine bir parça yerleştirin ve bu şekilde bir kaç dakika bekleyin.

Ilık Tuzlu Su ile Gargara Yapın

Yarım su bardağı ılık su ve tuzlu suyu karıştırıp, gargara yapabilirsiniz. Bu yöntem mikropları temizlerken aynı zamanda diş ağrısını hafifletir.

 • Su ılık olmalıdır. Çok kaynar olmamasına dikkat edin. Yarım su bardağına ılık suyu boşaltın ve yarım kaşık tuz koyun. Tuz ne kadar fazla olursa o kadar iyidir.
 • Bu su ile ağzınızın her yerinizi çalkalayın ve suyu tükürün.
 • Ilık tuzlu su aynı zamanda şişliği indirir ve enflamasyonu azaltır. Aynı zamanda ağızdaki bakterilerle mücadele eder.

Diş Ağrısı ve Şişlik Varsa

Dişiniz ağrıyor ve aynı zamanda dişinizde bir şişlik söz konusu ise dişinizde iltihaplanma söz konusu olmuştur. Diş hekimleri bu durumlarda ağrıyan ve şişen bölgeye soğuk su kompresi yapılmasını önermektedirler. Soğuk su veya buz koyarak diş ağrınızı dindirebilirsiniz.

Diş Ağrısında Yapılmaması Gerekenler

Sizlere dişiniz ağrıdığı zaman yapılmaması gerekenleri de sıralamak istiyorum. Çünkü bir çok kişi bu maddeleri uygulayarak aslında kendine kötülük etmiş aynı zamanda diş ağrısını daha çok arttırmaktadır.

İşte sizlere diş ağrısında yapılmaması gerekenler listesi;

 • Ağrıyan dişinizin üzerine kesinlikle Aspirin veya benzeri ilaçlar koymayın. Bunun nedeni diş dokularında kimyasal yanmalar meydana gelmektedir.
 • Alkol olan hiç bir ürün tüketmeyin. Alkol almak , sarhoş olmak gibi durumlar diş ağrınızı kesinlikle geçirmeyecektir.
 • Diş apsesi ve suratta şişlik gibi durumlarda kesinlikle diş hekimlerine dişinizi çekmesi hakkında baskı yapmayın. İltihaplı diş çekimleri ölüme bile sebebiyet vermektedir.

 Ahmet Maranki diş ağrısı için pratik çözümler

Ahmet Maranki diş ağrısına çözüm için özellikle diş ağrısına evde pratik çözümler için ağrıyan diş üzerine bir miktar tuz koyulmasının iyi geleceğini hatta maydanoz yapraklarının ezilerek ağrıyan diş üzerine koyulduğunda diş ağrısını dindirdiğini söylüyor.

Özellikle diş ağrısının geçmesinde önemli rol oynayan bitkilerden bir tanesi de nanedir. Bunların dışında ada çayı, karanfil gibi bazı bitkilerin de uyuşturucu etkisi olduğundan dolayı yapraklarını ezerek diş üzerine koyulması durumunda diş ağrısı için pratik çözümler üretebilir.

Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Evde diş ağrısı için çok tavsiye verilir. Ancak bu tavsiyelerin bazıları doğru hamle iken bazıları ise çok yanlış olabiliyor. Mesela diş ağrınız varsa kesinlikle ağrıyan dişinizin üzerine aspirin veya ağrı kesici ilaçlar uygulamayın. İlaçlar içerisinde kimyasal maddeler barındırdığından yumuşak doku ile direk teması halinde bölgeyi tahriş edebilir.

Evde diş ağrısı çekiyorsanız ve dişiniz iltihap olmuşsa hatta diş etinde şişlik hissi varsa ağrıyan bölgeye soğuk buz torbasını kompres edin.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer Evde?

Eğer evinizde karanfil yağı varsa yada çok yakınınızda bir marketten veya aktardan satın alma şansınız varsa bir parça pamuğa damlattığınız karanfil yağını ağrıyan dişinizin üzerine tampon yapmanızda fayda var.

Soğuk gıda tükettiğinizde dişiniz ağrıyorsa bu ağrı dişteki çürüğün ileri safhaya geldiğini belirtir. Bu durumda acilen kanal tedavisi uygulanması gerekir. Sıcak gıda tükettiğinizde dişiniz ağrıyorsa yine aynı şekilde kanal tedavisi olması gerekir. Tedavi yöntemi için mutlaka bir diş hekimine başvurmalısınız.

Bir şeyi ısırdığınızda dişiniz ağrıyorsa hemen antibiyotik kullanmalı ve dördüncü günün sonunda yine bir diş hekimine gidilmelidir.

Diş Ağrısı için Dua

Peygamber efendimizin dişi veya başı ağrıdığında dua etmiş ve ağrıları hafiflemiştir. Sizde dua ederek diş ağrısından kurtulmak istiyorsanız ve diş ağrısı için dua etmek istiyorsanız, Peygamber efendimizin ettiği duayı edebilirsiniz.

” Min şerri ma ecidü min vecei haza. Amin “

Diş ağrısı için duanın anlamı, “Yaradanın adı ile şuan duyduğum acıların bütün şerriden Allah’ın kudretine sığınırım”

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı, diş çürümesi, diş minesinin aşınması, dişin kırılması, diş eti iltihabı, yirmilik dişlerin ağızdaki konumu ve bunun gibi bir çok sebepten dolayı diş ağrısı olabilir.

YORUMLAR

 1. blank Delix dedi ki:

  Diş ağrısı için dua mı hahahaahah ilahi komedya.

  1. blank Umeyr dedi ki:

   Hayırdır komik olan ne

 2. blank Yavuz dedi ki:

  Delix, Müslümanlar için geçerli o kısım üzerine alınmana gerek yok. Ayrıca komik olan senin zavallılığın…

 3. blank peri dedi ki:

  Ne terbiyesiz seviyesiz insan bile diyemeyecegim zeka yoksunu duygu fakiri iman yoksunu karaktersiz delix . Allah in gucune ve kudretine inanmadigin surece belalar senin pesini birakmasin Allah seni kahretsin beter ol

 4. blank Ümit dedi ki:

  Kafirun suresi ‘lekum dinukum veliyediynn’