Diyet Planı Nasıl Oluşturulur?

Diyet Planı Nasıl Oluşturulur?

Durmadan diyet girişimlerine girişiyor ve sonuçlarında hüsrana mı uğruyorsunuz? Peki bunun nedenini hiç araştırdınız mı? Yaptığınız diyet programı gerçekten size uygun mu? İşte bu soruların cevabı diyet planı nasıl oluşturulur? sorusundan geçiyor.

Sizler için aşağıda resimli olarak hazırladığım diyet planını gözden geçirerek yaptığınız diyetin ne kadar doğru veya bu diyetin ne kadar yararı olacağını anlayabileceksiniz.

Diyet Planı Nasıl Olmalı

Diyet içecekler : Diyet yaptığınız zaman içecekler kısmında dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Mesela bir cola istersiniz ancak light olsun dersiniz. Olabildiğince şekerli içeceklerden kaçının eğer illaki bir içecek içmeniz gerekiyorsa bu muhakkak diet olmasına dikkat edin.

 

Düşük Karbonhidratlar : Karbonhidrat vücuda lazım ancak fazlası size her zaman kilo aldıracaktır. Eğer egzersiz yapmıyor veya spor ile uğraşmıyorsanız, karbonhidrattan uzak duracaksınız. Eğer illaki karbonhidratlı birşeyler yemek istiyorsanız, muhakkak az, düşük karbonhidratlı yiyecekleri seçmeniz gerekir.

 

Düşük Yağ Oranı : Eğer diyetinizi başarılı bir şekilde tamamlayıp, istediğiniz sonuçlara ulaşmak istiyorsanız, yiyeceklerin yağ oranlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Yağı dengelemeniz lazım ne tamamen kesmeli, ne de çok aşırı yağlı yememelisiniz. Çünkü vücudunuzun yağa da ihtiyacı var. Ancak az miktardadır.  Bu nedenle bir çok yediğiniz yiyecekte yağ olduğu için normal yağı hayatınızdan kaldırmalısınız. Olduğu kadar doğal yiyecekler, yağsız yiyecekler yemeye çalışın. Mesela Domates, kıvırcık, göbek gibi…

 

Elma ve Su Diyeti : Diyet yapıyorsanız mutlaka ama mutlaka gün içerisinde yaklaşık 2 litre kadar su içmelisiniz. Hatta günde 1 adet elma yemelisiniz. Su ve elma aynı anda sizin vücut metabolizmanızı hızlandıracaktır. Böylece hızlanan metabolizmanız sayesinde hızlı kilo verme durumu gerçekleşecektir.

 

Egzersiz Yapın : Kim ne derse desin sadece yemeyerek kilo vermek herkese veya her bünyeye göre değildir. Mutlaka egzersiz veya spor yapmalısınız. Gün içerisinde en az yarım saatinizi egzersiz veya spora ayırırsanız, inanın yapacağınız diyet ile 5 kilo verecekseniz, egzersiz ve sporla destek verdiğinizde 10 kilo bile verebilirsiniz. Yada istediğiniz 5 kiloyu daha kısa sürede verirsiniz.

 

Teşvik Edin ve Tartılın : Bu adımlar ciddi yararı olacaktır. Diyete başlıyorsanız, ihtiyacı olan bir arkadaşınızı da teşvik ederek diyete başlayın. Haftalık olarak tartılın ve yenilen, yenene ödül versin. Diyete teşvik etmek size hep artı olarak dönecektir. Hırs önemlidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.