Cilt Bakımı

Kantaron Yağının Sağlığa ve Cilde Faydaları

Kantaron Yağının Sağlığa ve Cilde Faydaları

Kantaron Nedir? Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Canlıların her türlü hastalığına, sağlık sorununa doğada mutlaka bir çözüm, bir tedavi yolu bulunmaktadır. Şifalı bitkiler iyi tanınırsa, doğru kullanılırsa aslında her derde deva olabilir. Bu bakımdan depresyonu tedavi edici, ruh hali dalgalanmalarını dengeleyici, anksiyeteyi azaltıcı, adet öncesi sendromunun şiddetini hafifletici, hormonsal aktiviteyi düzenleyici, kanseri önleyici, viral enfeksiyonlara karşı koruyucu, inflamasyonu azaltıcı ve sinir sistemini rahatlatıcı özelliğiyle kantaron yağı tanınmaya değer.

Kantaron, son yıllarda birçok sağlık sorunu için bir iyileştirici bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Kantaronun sağlığa olan faydalarının çoğu bilimsel olarak doğrulanmış ve kantaronlu bitkisel takviyeler genellikle tıp uzmanları tarafından reçete edilmektedir. Kantaron Çiçeği, Avrupa’da vahşi olarak yetişen, ancak Amerika, Rusya, Asya, Çin ve Orta Doğu’ya yayılan ve geniş çapta sağlık yararları yelpazesi sayesinde dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğal oluşuna bağlı olarak fiyatı değişkenlik gösteren 20 ml Kantaron Yağı fiyatı 8 ila 30 TL arasın da değişkenlik göstermektedir.

Kantaron Yağı Nasıl Çıkarılır?

İlk olarak bu ürünün yağının çıkartmak için kantaron bitkisinin kurutulması gerekir. Aynı zamanda çiçeklerin kesilerek alınması da önemli bir konudur. Kurumuş çiçeklerin içerisine zeytinyağı eklenmektedir. Daha sonrasında tülbent ile bu kabın üzeri kapatılmalıdır. 45 gün boyunca güneş alan bir oda içerisinde bekletilmelidir. Eğer ki bu kabı güneşin altına koyarsanız ve güneş ışığından yararlanmasına yardımcı olursanız o zaman çok daha etkili bir yağ elde edebileceğinizi görebilirsiniz. 45 gün içerisinde bu kabı sık sık sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer ki bu yağı elde ettikten sonra cam kavanoz içerisinde saklarsanız o zaman iki üç yıl boyunca tüketim sağlayabilirsiniz.

Kantaron Yağının Sağlığa Başlıca Faydaları Nelerdir?

Kantoron bitkisi; kapsül, tentür ve yağ formunda bulunmaktadır. Kantaronun kimyasal bileşenleri arasında bioflavonoidler ve vücudun hormonsal, fiziksel ve kimyasal davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilen bir dizi antioksidan bulunuyor. Kantaron yağının faydalarını detaylıca aşağıda sizler için hazırladık.

 

 • Antidepresan özelliktedir!

Kantaronun belki de en bilinen özelliği, antidepresan özellikte olmasıdır. İnsanlık çok uzun yıllardır kantaronu, depresyon semptomlarını azaltmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Zira kantaron; serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi belirli nörotransmiterlerin geri alımını engelleyen veya geciktiren bir antidepresan kimyasal kombinasyonu içerir.

 • Kaygıyı hafifletir

Kantaron anksiyete ve ruh hali dalgalanmasından şikayetçi olan insanlara yardım etmekte, vücudun hormonsal dengesini düzenlemeye yardımcı olarak; uykusuzluk, sinirlilik ve kronik yorgunluk sorunlarını azaltmaktadır. Bu bağlamda vücuttaki kronik stres hormonlarını ortadan kaldırır, ruh halini dinginleştirir.  

 • Ruh hali değişimini azaltır!

Kadınlar özellikle adet öncesi dönemde ve menopoz dönemlerinde ruh hali değişimleri açısından çok zorlayıcı süreçler yaşar. Kantaron yağı, bu her iki zor dönemdeki kadınlara tavsiye edilmektedir. Zira kantaronun kimyasal bileşenlerinin menopoz dönemindeki kadınlarda ruh hali değişimlerini ve kaygıyı azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 • Bağımlılıktan kurtulmaya yardımcı olur!

Kantaron yağı kullanımı; sigara, alkol veya diğer bağımlılık yapıcı maddeleri bıraktıktan sonra kişinin bunlara karşı duyacağı isteği hafifletebilmektedir.

 • Antiviral bir ajan görevi görür!

Bilimsel çalışmalar kantaronun; AIDS, hepatit ve diğer ciddi viral hastalıkların riskini azaltan belirli antiviral özelliğe sahip olduğunu göstermektedir. Ancak bu etki için yüksek dozay gerekmekte ve doktor kontrolü olmadan kullanımı önerilmemektedir.

 • Hormonsal dengeyi sağlar!

Kantaronun içerisindeki aktif bileşenler, vücuttaki hormon regülasyonu üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Kantaron hormonları düzenleyerek en sık görülen tiroit sorunu olan hipotiroidizmi ve semptomları azaltır, tiroit bezinin normal çalışmasını teşvik eder.

 • Antienflamatuar özelliktedir!

Kantaron yağının yatıştırıcı özellikleri ve zengin antioksidan, antienflamatuar içeriği; artrit, gut, eklem rahatsızlığı ve kas ağrısını hafifletmek için mükemmeldir. Kantaron yağı; ciltteki ve bağırsaktaki iltihabı hafifletmeye yardımcı olduğu gibi, kardiyovasküler sistemdeki inflamasyonu azaltır, kan basıncını düşürür ve kalp üzerindeki stresi azaltır.

 • Cilt bakımına yardım eder!

Kantaron yağının cilde topikal olarak uygulanması durumunda, zarar görmüş cilt hücrelerinde kan dolaşımı uyarılır, yanıkların, çürüklerin ve sıyrıkların iyileşme süreci hızlanır.

 •  Yaralarda oluşabilecek mikrop ve iltihap oluşumunu engeller.
 • Kantaron yağı yanık izlerinin geçmesine ve yanık dan oluşabilecek ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Sırt ve bacaklarda oluşabilecek ağrıların azaltılması için masaj yağı olarak kullanılabilir.
 • Antiseptik özelliği bulunması sayesinde Kantaron yağı sivilce ve akne tedavilerinde de başlıca kullanılan bitkisel yağlardan bir tanesi olma özelliğini taşır.
 • Pişik oluşumunu engelleyici etkisi vardır.
 • Kantaron yağı saç diplerine uygulanması, saç dökülmesi ve kepek oluşumunu engeller.
 • Kan şekerini düşürücü özelliği bulunmakta olup, fazla tüketimi kan şekerinin aşırı düşmesine sebebiyet verir.
 • Bebeklerde ve yetişkinlerde oluşabilecek egzamaların tedavilerinde kullanılabilinir.
 • Kantaron yağı hemoroid(basur) rahatsızlıklarında da etkin olarak kullanılmaktadır.

 

 

Kantaron Yağı İçilir mi?

Kantaron yağı, dahilen kullanıldığında mide ve ülser hastaları için mükemmel bir şifa kaynağıdır. Ayrıca bağırsak hareketlerini de düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Kantoron çayı, kantaron yağını dahilen kullanmak da zorluk çekenler içinde hemen hemen aynı etkileri göstermektedir.

Kantaron Çayının Hazırlanışı;

1 su bardağı kadar su kaynatılmak üzere ocağa konulur. Su kaynadıktan sonra, kaynamış olan suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş sarı kantaron ilave edilir. 5 dakika kadar demlendikten sonra isteğe bağlı olarak bir dilim limon ve bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek tüketime hazır hale getirilir.

Kantaron Yağı ile Cilt Beyazlatma

Kantaron yağı cilt rengini açmaz fakat ciltte oluşan renk değişikliklerinde bitkisel bir tedavi olarak kullanılır. Ciltte ki hücreleri onararak, kırışıklıkların azalmasına ve cildiniz daha ışıltılı, daha sağlıklı görünmesin sağlar. Aşırı kullanımı veya güneşe direk maruz kalındığı hallerde ciltte lekeler yapabilir.

Kantaron Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Öncelikle kantaron yağı kullanımı sağlamak istiyorsanız kantaron yağı nasıl kullanılır sorusunu araştırdık. Çay olarak denebilir ve içilebilir bir üründür. Bunun yanında yağ olarak kullanılır. 1 litre su içerisine bir çorba kaşığı kurutulmuş kantaronu koymanız ve bunu orta ateş içerisinde 10 ya da 15 dakika kadar kaynatmanız gerekir. Aynı zamanda yağ olarak uygulayabilirsiniz.

Kantaron yağı ile ilgili bir çok görüşler bulunmaktadır. Güneşin zararları ışıklarından koruduğu yönde görüşler olduğu kadar, cilt üzerinde güneşle etkileşime girdiğinde olumsuz etkiler bırakabileceği yönünde de görüşler vardır. Bazen doğada sarı kantaron bitkisini tüketen hayvanlarda ödem ve kızarıklık şikayetlerine rastlanıldığı bölgelerde vardır. Bu yüzden sarı kantaron yağını güneş den korunmak amacı ile kullanan kişilerin güneşe fazlaca maruz kalmamalarına dikkat etmelidirler. Sarı kantaron yağını pamuk, havlu veya direk elinize alarak rahatsız olan bölgelere sürebilirsiniz.

Kantaron yağının kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve yan etkiler

Kantaron yağının yan etkilerin den en yaygın olanları; baş dönmesi, mide bulantısı, yorgunluk ve kafa karışıklığıdır.  Ancak bu etkiler genellikle bipolar bozukluk ve şizofreni tanısı konmuş kişilerde ve kantaron yağını önerilenden çok fazla miktarda kullananlarda görülür. Ayrıca kantaron ve kantaron yağı çeşitli ilaçlarla tehlikeli bir kombinasyon içine girebileceği için bu bitkiyi veya yağı kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmanız gerekmektedir.

 

 

Kantaron Yağı Kullananlar

Formlardan sizler için derlediğimiz, kantaron yağı kullanan veya kullanmak da olan kişilerin yaptığı başlıca yorumlar şu şekildedir;

 • Anneannemin asla ve asla vazgeçemediği yağ. Öyle ki, dişimiz ağrısa “kantaron sür kızım”, midemiz yansa “kantaron iç kızım”, ayaklarımız üşüse “kantaron sür kızım” diyor. O derece müptelası kendisi. Yalnız daha önce de belirtildiği gibi yara ve yanıklarda çok ciddi bir iyileşme sağlıyor ki bu da anneannemin izinden gitmem için yeterli bir sebep
 • Ölümsüzlüğü bulacaklarsa bundan da katarlar içine diye düşünüyorum. Yara, yanık, çiziğe epey hızlı ve etkili sonuç veriyor. Yüzünüze sürecek iseniz de iki damla sürün, fazlası sivilce yapar. Diz ağrısı, bilek burkması gibi sıkıntılarda çok işe yarıyor.
 • Her gün yeni bir özelliğini daha keşfettiğim mucizevi yağ. Bir kere pişiğe iyi geliyor, pamukla cildinize az miktarda sürdüğünüzde cildiniz yumuşacık olup parlaklaşıyor, ağda ile yanan cildinizdeki lekeleri hızla düzeltiyor ve kantaron yağı yanıklarda birebir. Ben daha önce yanıklarda anestol, bepanthol karışımı uygularken artık kantaron yağı kullanıyorum. Kantaron yağı Egzamaya iyi geliyor fakat sabırlı olmak lazım -ki egzama için kullanılan merhem ve pomadların kortizon vb maddeler içerdiğini, üstelik ciltte incelme yaptığını düşünürsek bu sabra değeceğini göreceksiniz. Mesela ağladıktan sonra patates gibi şişen ve kıpkırmızı olan yüzünüze sürdüğünüzde mucizevi bir şekilde ağlamamış gibi görüneceksiniz.
 • Yaralara bulunmaz merhemdir, çabuk iyileştirir. Özellikle yeni ayakkabı giyildiğinde ortaya çıkan yaraların hakkını veriyor gerçekten.
 • Sarı kantaron yağı nasıl yapılır? hakkında şunu söyleyebilirim;  geleneksel olarak zeytin yağında bekletilmesiyle hazırlanan bir üründür. Yaygın uygulamanın aksine, güneşte bekletilerek değil, güneş görmeyen, serin bir ortamda saklanarak hazırlanmalıdır. Çünkü zeytin yağı uzun süre güneşe ve ısıya maruz kalırsa oksitlenir.
 • Yara ve yanık iyileştirici, antiseptik, kanama durdurucu, iltihap önleyici bir yağ. kanturun otundan elde ediliyor. Bir nevi koca karı ilacı tadında bir şey. Fakat hem haricen hem de içilerek hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Hücre yenileyici niteliği sebebiyle özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkilidir.
 • Sesiniz kısılmış ise, öksürüyorsanız, boğazınız ya da mideniz ağrıyorsa aklınıza estiği sıklıkta ufak bir yudum alınır. (öyle çorba kaşığıyla içmeyin, yağ sonuçta, bünye alışık değilse daha yutamadan öğürmeye başlarsınız). Sinüzit olmuşken burnuma damlatmışlığım, kaynar suyun içine döküp buharını solumuşluğum ve sayısız faydalarını görmüşlüğüm olan mükemmel bir bitkidir kendileri…

Güncelleme; 07.01.2019

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-329/st-johns-wort

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ