Kantaron Yağının Sağlığa ve Cilde Faydaları

Kantaron Yağının Sağlığa ve Cilde Faydaları

Kantaron Nedir? Kantaron Yağı Ne İşe Yarar? Canlıların her türlü hastalığına, sağlık sorununa doğada mutlaka bir çözüm, bir tedavi yolu bulunmaktadır. Şifalı bitkiler iyi tanınırsa, doğru kullanılırsa aslında her derde deva olabilir. Bu bakımdan depresyonu tedavi edici, ruh hali dalgalanmalarını dengeleyici, anksiyeteyi azaltıcı, adet öncesi sendromunun şiddetini hafifletici, hormonsal aktiviteyi düzenleyici, kanseri önleyici, viral enfeksiyonlara karşı koruyucu, inflamasyonu azaltıcı ve sinir sistemini rahatlatıcı özelliğiyle kantaron yağı tanınmaya değer.

Kantaron, son yıllarda birçok sağlık sorunu için bir iyileştirici bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Kantaronun sağlığa olan faydalarının çoğu bilimsel olarak doğrulanmış ve kantaronlu bitkisel takviyeler genellikle tıp uzmanları tarafından reçete edilmektedir.

Kantaron Çiçeği, Avrupa’da vahşi olarak yetişen, ancak Amerika, Rusya, Asya, Çin ve Orta Doğu’ya yayılan ve geniş çapta sağlık yararları yelpazesi sayesinde dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğal oluşuna bağlı olarak fiyatı değişkenlik gösteren 20 ml Kantaron Yağı fiyatı 8 ila 30 TL arasın da değişkenlik göstermektedir.

Kantaron Yağı Nedir?

Kantaron yağı nedir? sorusunun yanıtı ise; kantaron Yağı sarı kantaron bitkisinden elde edilen vücuda sayısız faydası olan bir yağdır. Son zamanlar oldukça popülerleşen sarı kantaron yağının kullanımı aslında çok eskilere dayanmaktadır. Özellikle alternatif tıpta çok kullanılır çünkü kalp rahatsızlıklarına kas ağrılarına, yaralanmalara, idrar problemlerine çok iyi geldiği bilinmektedir.

Kantaron bitkisi 1920li yıllarda Yeni Zelanda’da keşfedilmiştir. Kantaron Yağı da bu bitkinin sarıçiçeklerinden elde edilir. Keşfedildiğinden bu yana alternatif tıbbın vazgeçilmesi haline gelmiştir.

Kantaron Yağı Nasıl yapılır?

Kantaron bitkisi doğada kendi kendine yetişen yabani bir bitkidir. Özellikle yeşil alanlarda görülür. Aslında farklı renklerde de çiçekleri olabilen bu bitkinin uyağını elde etmek için çiçekleri zeytinyağı içerisinde bekletmek ve demlenmesini sağlamak gerekir.

 • •Bunun için önce çiçekler yıkanır.
 • Kurutulması için bırakılır.
 • Kuruyan çiçekler iyice ufalanır.
 • Bir kavanoza boşaltılan ufak parçalar üzerine zeytinyağı eklenir.
 • Başta kapağı kapatılmaz ve kantaron özünün zeytinyağına geçmesi beklenir.
 • Daha sonra kavanozun kapağı kapatılabilir ve bu karışım yaklaşık 1,5 ay güneşte bekletilir.
 • Süreç içinde yağın renginin gittikçe kırmızıya döndüğü görülür.
 • 1.5 ayın sonunda kavanoz güneşten alınır ve karanlık bir yerde saklanır.
 • Gördüğünüz gibi kantaron yağını yapmak oldukça basittir. Sizler de evinizde deneyebilirsiniz.

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Kantaron yağı keşfedildiğinden beri alternatif tıp için bir vazgeçilmez haline gelmiştir. Faydaları saymakla bitmez. Özellikle cilt yaralanmalarında kullanılan bu yağın sakinleştirme özelliği olduğu da söylenir. Ayrıca anti bakteriyel olan bu yağ kanamaları durdurmak için yaralarda kullanılır. Kantaron yağının mide ağrısına, romatizmaya iyi geldiği söylenir. Aynı zamanda kantaron yağı hücre yenilenmesini de hızlandırır.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağının kullanımı kullanıldığı bölgeye göre değişir. Farklı amaçlar için kullanılan kantaron yağında kullanım ölçüsü ve kullanım şekli farklılık gösterebiliyor. Faydaları fazla olan bu yağın kullanımında uygulanacak bölgenin temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Cilt üzerine haricen kullanılır. Cilt lekelerine masaj yapmak sureti ile sürülür. Bu durumda güneşe çıkmamaya dikkat edilmelidir. Dolayısıyla gece saatleri cilde kullanım için çok uygundur. Yanık ve yaralanmalara da iyi geldiği bilinen kantaron yağı aynı şekilde masaj yapılarak yanık ya da yaranın üzerine uygulanabilir. Romatizma ağrıları için eklem bölgelerine birkaç damla sürülebilir. Ayakta oluşan mantarlanma için kantaron yağının birkaç damlası mantarlı bölgeye sürülebilir.

Kantaron yağı saça da haricen uygulanır. Haftada birkaç kez saça sürülerek saç bakımı yapılabilir. Zeytinyağı ile karıştırılarak saç maskeleri hazırlanabilir. Gece yatmadan önce sürülüp sabaha kadar bekletilebilir.

Kantaron Yağının Kullanımı

Kantaron yağı dâhilen de kullanılabilir. Sıcak suya birkaç damla damlatılarak çayı yapılabilir. Aroma vermesi için çaylara damlatılabilir. Ayrıca kantaron yağını direkt olarak tüketmek isteyenler 1 çay kaşığı kantaron yağını direkt olarak içebilir. Sindirime çok faydalı olduğu söylenen kantaron yağının yemeklerden önce tüketilmesi kabızlığa ve şişkinliğe iyi gelir.

Kantaron Yağı Nasıl Çıkarılır?

İlk olarak bu ürünün yağının çıkartmak için kantaron bitkisinin kurutulması gerekir. Aynı zamanda çiçeklerin kesilerek alınması da önemli bir konudur. Kurumuş çiçeklerin içerisine zeytinyağı eklenmektedir. Daha sonrasında tülbent ile bu kabın üzeri kapatılmalıdır. 45 gün boyunca güneş alan bir oda içerisinde bekletilmelidir.

Eğer ki bu kabı güneşin altına koyarsanız ve güneş ışığından yararlanmasına yardımcı olursanız o zaman çok daha etkili bir yağ elde edebileceğinizi görebilirsiniz. 45 gün içerisinde bu kabı sık sık sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer ki bu yağı elde ettikten sonra cam kavanoz içerisinde saklarsanız o zaman iki üç yıl boyunca tüketim sağlayabilirsiniz.

Kantaron Yağının Sağlığa Başlıca Faydaları Nelerdir?

Kantoron bitkisi; kapsül, tentür ve yağ formunda bulunmaktadır. Kantaronun kimyasal bileşenleri arasında bioflavonoidler ve vücudun hormonsal, fiziksel ve kimyasal davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilen bir dizi antioksidan bulunuyor. Kantaron yağının faydalarını detaylıca aşağıda sizler için hazırladık.

blank

 • Antidepresan özelliktedir!

Kantaronun belki de en bilinen özelliği, antidepresan özellikte olmasıdır. İnsanlık çok uzun yıllardır kantaronu, depresyon semptomlarını azaltmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Zira kantaron; serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi belirli nörotransmiterlerin geri alımını engelleyen veya geciktiren bir antidepresan kimyasal kombinasyonu içerir.

 • Kaygıyı hafifletir

Kantaron anksiyete ve ruh hali dalgalanmasından şikayetçi olan insanlara yardım etmekte, vücudun hormonsal dengesini düzenlemeye yardımcı olarak; uykusuzluk, sinirlilik ve kronik yorgunluk sorunlarını azaltmaktadır. Bu bağlamda vücuttaki kronik stres hormonlarını ortadan kaldırır, ruh halini dinginleştirir.  

 • Ruh hali değişimini azaltır!

Kadınlar özellikle adet öncesi dönemde ve menopoz dönemlerinde ruh hali değişimleri açısından çok zorlayıcı süreçler yaşar. Kantaron yağı, bu her iki zor dönemdeki kadınlara tavsiye edilmektedir. Zira kantaronun kimyasal bileşenlerinin menopoz dönemindeki kadınlarda ruh hali değişimlerini ve kaygıyı azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 • Bağımlılıktan kurtulmaya yardımcı olur!

Kantaron yağı kullanımı; sigara, alkol veya diğer bağımlılık yapıcı maddeleri bıraktıktan sonra kişinin bunlara karşı duyacağı isteği hafifletebilmektedir.

 • Antiviral bir ajan görevi görür!

Bilimsel çalışmalar kantaronun; AIDS, hepatit ve diğer ciddi viral hastalıkların riskini azaltan belirli antiviral özelliğe sahip olduğunu göstermektedir. Ancak bu etki için yüksek dozay gerekmekte ve doktor kontrolü olmadan kullanımı önerilmemektedir.

 • Hormonsal dengeyi sağlar!

Kantaronun içerisindeki aktif bileşenler, vücuttaki hormon regülasyonu üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Kantaron hormonları düzenleyerek en sık görülen tiroit sorunu olan hipotiroidizmi ve semptomları azaltır, tiroit bezinin normal çalışmasını teşvik eder.

 • Antienflamatuar özelliktedir!

Kantaron yağının yatıştırıcı özellikleri ve zengin antioksidan, antienflamatuar içeriği; artrit, gut, eklem rahatsızlığı ve kas ağrısını hafifletmek için mükemmeldir. Kantaron yağı; ciltteki ve bağırsaktaki iltihabı hafifletmeye yardımcı olduğu gibi, kardiyovasküler sistemdeki inflamasyonu azaltır, kan basıncını düşürür ve kalp üzerindeki stresi azaltır.

 • Cilt bakımına yardım eder!

Kantaron yağının cilde topikal olarak uygulanması durumunda, zarar görmüş cilt hücrelerinde kan dolaşımı uyarılır, yanıkların, çürüklerin ve sıyrıkların iyileşme süreci hızlanır.

 •  Yaralarda oluşabilecek mikrop ve iltihap oluşumunu engeller.
 • Kantaron yağı yanık izlerinin geçmesine ve yanık dan oluşabilecek ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Sırt ve bacaklarda oluşabilecek ağrıların azaltılması için masaj yağı olarak kullanılabilir.
 • Antiseptik özelliği bulunması sayesinde Kantaron yağı sivilce ve akne tedavilerinde de başlıca kullanılan bitkisel yağlardan bir tanesi olma özelliğini taşır.
 • Pişik oluşumunu engelleyici etkisi vardır.
 • Kantaron yağı saç diplerine uygulanması, saç dökülmesi ve kepek oluşumunu engeller.
 • Kan şekerini düşürücü özelliği bulunmakta olup, fazla tüketimi kan şekerinin aşırı düşmesine sebebiyet verir.
 • Bebeklerde ve yetişkinlerde oluşabilecek egzamaların tedavilerinde kullanılabilinir.
 • Kantaron yağı hemoroid(basur) rahatsızlıklarında da etkin olarak kullanılmaktadır.

Kantaron Yağı İçilir mi?

Kantaron yağı, dahilen kullanıldığında mide ve ülser hastaları için mükemmel bir şifa kaynağıdır. Ayrıca bağırsak hareketlerini de düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Kantoron çayı, kantaron yağını dahilen kullanmak da zorluk çekenler içinde hemen hemen aynı etkileri göstermektedir.

Kantaron Çayının Hazırlanışı;

1 su bardağı kadar su kaynatılmak üzere ocağa konulur. Su kaynadıktan sonra, kaynamış olan suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş sarı kantaron ilave edilir. 5 dakika kadar demlendikten sonra isteğe bağlı olarak bir dilim limon ve bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek tüketime hazır hale getirilir.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağının en yaygın kullanım alanlarından biri cilde haricen kullanımıdır. Kantaron yağı cilt sağlığını korumada oldukça etkilidir.

 • Hücre Yenilenmesine Yardımcıdır

Hücre yenilenmesini hızlandıran kantaron yağı bu etkisinden dolayı kırışıklıkları azaltır ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Daha gergin bir cilt görünümüne kavuşmanızı sağlar. Ayrıca cildin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı şekilde hücre yenilenmesini hızlandırdığından, kantaron yağı ciltteki yaralanmalara da iyi gelir. Özellikle yara, yanık ve sivilce izleri ile savaşan kantaron yağı cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar.

 • Antiseptik Özellikleri Vardır

Özellikle gösterdiği antiseptik özellik sayesinde kantaron yağı sivilcelerin ve iltihaplı sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Kilo alıp vermede oluşan çatlakları ve hamilelikte gerçekleşen izleri de gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda güneş lekeleri ve yaşlılığa bağlı lekelenmelerde de cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken şey kantaron yağı sürüldükten sonra güneşe çıkmamak olmalıdır.

 • Antibakteriyel Özellikleri Vardır

Aynı zamanda gösterdiği anti bakteriyel özellik ile kantaron yağı mikropları öldürür ve kanamanın durdurulmasına yardımcı olur. Kantaron yağı tam bir varis düşmanıdır. Pişiklere iyi geldiği için bebeklerde de kullanılabilir.

Her akşam yatmadan önce cilde uygulandığında kantaron yağı cildin beyazlamasına yardımcı olur. Düzenli kullanım ile yaklaşık 1 ay içerisinde cilt tonunda gözle görülür bir açılma olacaktır. Yine aynı şekilde düzenli kullanımda gözenekleri temizler ve siyah nokta oluşumunu engeller. Egzama ile savaşır ve kaşıntıyı önler.

Kantaron Yağı ile Cilt Beyazlatma

Kantaron yağı cilt rengini açmaz fakat ciltte oluşan renk değişikliklerinde bitkisel bir tedavi olarak kullanılır. Ciltte ki hücreleri onararak, kırışıklıkların azalmasına ve cildiniz daha ışıltılı, daha sağlıklı görünmesin sağlar. Aşırı kullanımı veya güneşe direk maruz kalındığı hallerde ciltte lekeler yapabilir.

Kantaron Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Öncelikle kantaron yağı kullanımı sağlamak istiyorsanız kantaron yağı nasıl kullanılır sorusunu araştırdık. Çay olarak denebilir ve içilebilir bir üründür. Bunun yanında yağ olarak kullanılır. 1 litre su içerisine bir çorba kaşığı kurutulmuş kantaronu koymanız ve bunu orta ateş içerisinde 10 ya da 15 dakika kadar kaynatmanız gerekir. Aynı zamanda yağ olarak uygulayabilirsiniz.

Kantaron yağı ile ilgili bir çok görüşler bulunmaktadır. Güneşin zararları ışıklarından koruduğu yönde görüşler olduğu kadar, cilt üzerinde güneşle etkileşime girdiğinde olumsuz etkiler bırakabileceği yönünde de görüşler vardır. Bazen doğada sarı kantaron bitkisini tüketen hayvanlarda ödem ve kızarıklık şikayetlerine rastlanıldığı bölgelerde vardır. Bu yüzden sarı kantaron yağını güneş den korunmak amacı ile kullanan kişilerin güneşe fazlaca maruz kalmamalarına dikkat etmelidirler. Sarı kantaron yağını pamuk, havlu veya direk elinize alarak rahatsız olan bölgelere sürebilirsiniz.

Kantaron yağının kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve yan etkiler

Kantaron yağının yan etkilerin den en yaygın olanları; baş dönmesi, mide bulantısı, yorgunluk ve kafa karışıklığıdır.  Ancak bu etkiler genellikle bipolar bozukluk ve şizofreni tanısı konmuş kişilerde ve kantaron yağını önerilenden çok fazla miktarda kullananlarda görülür. Ayrıca kantaron ve kantaron yağı çeşitli ilaçlarla tehlikeli bir kombinasyon içine girebileceği için bu bitkiyi veya yağı kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmanız gerekmektedir.

blank

Kantaron Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağının haftada 1 kez saça uygulanması saç için çok faydalıdır. Cilt yenilenmesine yardımcı olduğu gibi kantaron yağı saç diplerini de yeniler ve saç köklerini besler.

 • Saçı Güçlendirir

Saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda saçı gürleştirir ve güçlendirir. Saç kırıklarını onarır. Saçtaki kepek oluşumunu ve saç diplerindeki pullanmayı engeller. Saç derisindeki egzama ile savaşarak kaşıntının giderilmesine yardımcı olur.

 • Saçtaki Kuruluğu Önler

Kantaron yağı saçtaki kuruluğu önleyerek saçın nemli kalmasını sağlar. Özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için tavsiye edilir. Kuru ve yıpranmış saça sahip olanlar kantaron yağını saçlarına sürüp gece boyunca bekletebilirler. Yağlı saça sahip olanların sürdükten 1 saat sonra durulaması önerilir. Kantaron yağının saça olan faydalarını etkili bir şekilde gözlemleyebilmek için uzmanlar şampuanla karıştırılabileceği söylemişlerdir. Şampuanınızın içerisine damlatacağınız az miktarda kantaron yağı saçınıza çok iyi gelecektir. Ancak kantaron yağının saça her gün uygulanmaması gerekmektedir.

 • Maske Yapmaya Uygundur

Kantaron yağı ile saç maskesi de yapılabilir. 1 tatlı kaşığı kuru ısırgan yağı, 1 tatlı kaşığı kuru sarıpapatya ve bir tatlı kaşığı kantaron yağını kaynar su ile karıştırarak soğuduktan sonra saça uygulayabilir ve 1 saat saçınızda bekletebilirsiniz. Daha sonra banyoda iyice durulamalısınız. Bu karışımı haftada bir kez kullandığınızda ilk kullanımdan itibaren saçınızda kepeklenmenin ve pullanmanın azalttığını gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınız çok daha güçlü ve sağlıklı olacaktır.

Kantaron yağı ve zeytinyağını karıştırarak da saçınıza bir bakım maskesi uygulayabilirsiniz. Her banyoda uygulayıp iyice durulayarak faydalarını ilk kullanımdan itibaren gözlemleyebilirsiniz.

Kantaron Yağının Zararları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen kantaron yağının elbette ki birtakım zararları da bulunmaktadır. Özellikle fazla kullanımda bu zararlar ortaya çıkmaktadır. Bu etkilerin bilinçli kullanılmaması ile büyük ilişkisi bulunmaktadır. Bu nedenle kantaron yağı kullanırken dikkat etmek ve aşırıya kaçmamak çok önemlidir. Aksi taktide tüm bu faydalar birer zarara dönüşebilir.

Özellikle belirtmekte fayda var ki kantaron yağı hamileler tarafından kullanılmamalarıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde hamilelikte kullanım koşulunda bebeğe zarar verdiği gözlemlenmiştir. Emziren anneler kantaron yağı kullanırsa bebekte halsizlik ve uyku hali olabilir. Cilde kullanımında öncelikle küçük bir bölgeye az miktarda uygulanıp bir süre bekletilmelidir. Bu sayede alerjik bir etkisi olup olmadığı gözlemlenebilir.

Aksi takdirde vücutta alerjik reaksiyon gösterebilir ve kızarıklıklara, kaşıntıya ve kabarmalara neden olabilir. Kantaron yağı fazla kullanımında hipertansiyona yol açabilir. Bu nedenle tansiyon hastaları kantaron yağı kullanımına dikkat etmelidir. Her zaman şunu belirtmekte fayda var ki kullanırken hekiminize danışmak en sağlıklı yoldur.

Kantaron Yağının Fiyatı Nedir?

Kantaron yağı son dönemlerde çokça popüler olduğu için kantaron yağının fiyatı oldukça artmıştır. Aynı şekilde kantaron bitkisinin kurutulmuş halini internette ve aktarlarda bulmak mümkündür. Uygun fiyatlarda satılan bu yağ kişiler tarafından da yapılabilmektedir.

Kantaron Yağı Kullananlar

Formlardan sizler için derlediğimiz, kantaron yağı kullanan veya kullanmak da olan kişilerin yaptığı başlıca yorumlar şu şekildedir;

 • Anneannemin asla ve asla vazgeçemediği yağ. Öyle ki, dişimiz ağrısa “kantaron sür kızım”, midemiz yansa “kantaron iç kızım”, ayaklarımız üşüse “kantaron sür kızım” diyor. O derece müptelası kendisi. Yalnız daha önce de belirtildiği gibi yara ve yanıklarda çok ciddi bir iyileşme sağlıyor ki bu da anneannemin izinden gitmem için yeterli bir sebep
 • Ölümsüzlüğü bulacaklarsa bundan da katarlar içine diye düşünüyorum. Yara, yanık, çiziğe epey hızlı ve etkili sonuç veriyor. Yüzünüze sürecek iseniz de iki damla sürün, fazlası sivilce yapar. Diz ağrısı, bilek burkması gibi sıkıntılarda çok işe yarıyor.
 • Her gün yeni bir özelliğini daha keşfettiğim mucizevi yağ. Bir kere pişiğe iyi geliyor, pamukla cildinize az miktarda sürdüğünüzde cildiniz yumuşacık olup parlaklaşıyor, ağda ile yanan cildinizdeki lekeleri hızla düzeltiyor ve kantaron yağı yanıklarda birebir. Ben daha önce yanıklarda anestol, bepanthol karışımı uygularken artık kantaron yağı kullanıyorum. Kantaron yağı Egzamaya iyi geliyor fakat sabırlı olmak lazım -ki egzama için kullanılan merhem ve pomadların kortizon vb maddeler içerdiğini, üstelik ciltte incelme yaptığını düşünürsek bu sabra değeceğini göreceksiniz. Mesela ağladıktan sonra patates gibi şişen ve kıpkırmızı olan yüzünüze sürdüğünüzde mucizevi bir şekilde ağlamamış gibi görüneceksiniz.
 • Yaralara bulunmaz merhemdir, çabuk iyileştirir. Özellikle yeni ayakkabı giyildiğinde ortaya çıkan yaraların hakkını veriyor gerçekten.
 • Sarı kantaron yağı nasıl yapılır? hakkında şunu söyleyebilirim;  geleneksel olarak zeytin yağında bekletilmesiyle hazırlanan bir üründür. Yaygın uygulamanın aksine, güneşte bekletilerek değil, güneş görmeyen, serin bir ortamda saklanarak hazırlanmalıdır. Çünkü zeytin yağı uzun süre güneşe ve ısıya maruz kalırsa oksitlenir.
 • Yara ve yanık iyileştirici, antiseptik, kanama durdurucu, iltihap önleyici bir yağ. kanturun otundan elde ediliyor. Bir nevi koca karı ilacı tadında bir şey. Fakat hem haricen hem de içilerek hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Hücre yenileyici niteliği sebebiyle özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkilidir.
 • Sesiniz kısılmış ise, öksürüyorsanız, boğazınız ya da mideniz ağrıyorsa aklınıza estiği sıklıkta ufak bir yudum alınır. (öyle çorba kaşığıyla içmeyin, yağ sonuçta, bünye alışık değilse daha yutamadan öğürmeye başlarsınız). Sinüzit olmuşken burnuma damlatmışlığım, kaynar suyun içine döküp buharını solumuşluğum ve sayısız faydalarını görmüşlüğüm olan mükemmel bir bitkidir kendileri…

Kantaron Yağı Genital Bölgeye Sürülür Mü?

Kantaron yağı genital bölgeye yada vajina bölgesine sürülmesine karşın kesinlikle yüzeysel olarak çok az sürülmelidir. Vajinal mantar, yara yada sivilce için kullanabilirsiniz.

Kantaron Yağı Göz Altına Sürülür Mü?

Kantaron yağı göz altına göz çevresine sürülür mi sorusuna cevap evet ama ince yapıda olduğu tahriş olma olasılığı çok yüksektir. Bileklerine sürüp test etmeden asla göz altına sürmeyiniz.

Kantarın yağı makata sürülür mü?

Kantaron yağı makat çatlağı yani anal fissür için kullanabileceğiniz yağlardan biridir. Ciddi anlamda rahatsızlık veren makat çatlağı yani anal fissür için kantarın yağını makat çevresine sürebilirsiniz.

Kantaron Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Kantaron yağını yüze ve cilde sürmek uzun süre kullanmak kıllanma yada tüylerde artışa neden olmaz.

Kantaron yağı zona hastalığına iyi gelir mi

Doğal kantaron yağı zona hastalığına iyi gelen ve bu yönde sıklıkla kullanılan yağlardan biridir. Halk arasında gece yanığı olarak bilinen zonaya kantaron yağını destekleyici tedavi olarak kullanabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda kantaron yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kantaron yağı kullananlar ve yorumları yorum kısmından okuyabilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.