Kekik Yağının Yararları

Kekik Yağının Yararları

Kekik Yağının Yararları.. Kekik yağını birçok hastalık ve cilt güzelliğine iyi gelen doğal yağlardan birisidir. Kekiğe ulaşmak kolay olduğundan toplumun kolayca ulaşabildiği bir yağdır. Kekiği birçok yemek içerisinde kullanabilirsiniz ve kokusu da yemeklere değişik hoş kokular vermek için kullanılabilir.  Kekik bitkisini yöreden yöreye değişen bir ismi bulunmaktadır. Kekik yağının faydaları ise bu isme oranla çoktur. Kekik yağının faydalarından bir kısmı ağrılar üzerinde etkisinin olmasıdır. Bu yağı cildinize sürerek birçok hastalıktan kurtulmuş olabilirsiniz. Bunların yanında kekik yağının diğer yararlarını maddeler halinde sizler için kaleme alacağız.

Özellikle sağlık sektöründe bu yağın çeşitli hastalık ve rahatsızlıkları tedavi ettiği biliniyor. Kekik bitkisi dünyada çok güneş alan belirli başlı bölgelerde yetişmektedir. Bu bitkinin en önemli üreticileri arasında ise genellikle güney Avrupa ve diğer sıcak ülkeler bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye, İspanya, Fransa, İtalya, Polonya, Peru ve Fas kekik üretiminin en çok yapıldığı yerlerdir. En çok kekik üretilen ülkeler arasında yer alan ülkemizde ise kekik bitkisinin yetiştiği bölge Ege bölgesidir. Kekik bitkisinin yetiştirildiği bölgede en fazla kekik üretiminin yapılmış olduğu il ise bölgedeki Denizli ilidir. Ayrıca Manisa ve Uşak illerinde de kekik ziraatı yapılmaktadır. bu yağı kullanmak isteyen kimseler için kekik yağı faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Kekik Yağı Nedir?

Kekik yağı nedir? Sorusunun yanıtını alabilmek için, öncelikle kekik bitkisinin ne olduğundan ve nerede yetiştiğinden kısaca bahsetmek gerekir. Bu bitki nane bitki ailesinin bir üyesidir. Kekik bitkisi sözcük kökenini ise Farsça da zehir anlamına gelen bir sözcükten almıştır.

Kekik yağı sıcakta yetişmesine rağmen aynı zamanda çok soğuk hava şartlarında bile oldukça dayanıklıdır. Bunun nedeni ise kekiğin dağ yaylalarında sert yer koşullarında yetişmesidir. İlkbaharda kekik bitkisinin ekimi yapılır ve bu ekim yapıldıktan sonra kekik bitkisinin büyüme süreci uzun süreli olarak devam eder.

Ayrıca kekik yağının ana bileşenleri arasında timol ve karvakrol dışında başka kimyasal bileşenlerde bulunur. Ama bunlar timol ve karvakrol kadar karakteristik değildir. İşte o kimyasal bileşenlerden bazıları: “Alfa-thujone, alfa-pinen, camfen, beta-pinen, para-cymene, alfa-terpinen, linalol, borneol, beta-kariyofil”.

Kekik Yağı Ne İşe Yarar?

Kekik yağı ne işe yarar? Kekiğin ana ham maddesi olan Timol ve Kavrakrol bileşikleri yapısı gereği mikropları anında öldürür. İşte bu özelliğinden dolayı sağlık sektöründe Kekik yağı önemli bir yer kaplamaktadır. İnsan vücudunda sağlık için kulanılan kekik yağının en etkili olduğu hastalık ve rahatsızlıklar ise solunum yolu enfeksiyonu ve ağız ve diş hastalıkları için yapılan gargara olarak biliniyor. Ayrıca soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı hastalıklarının iyileşmesinde de kekik yağının önemi çok büyüktür.

Ortaya çıkan öksürme problemi için de gayet etili olan kekik yağı ayrıca nefes problemi olan kişilerin eğer varsa bronşit rahatsızlıkları içinde etkili olabilmektedir. Bunlara ek olarak mevsim alerjisi ve burun tıkanıklığı rahatsızlıklarının çözümünde de kekik yağı kullanılabilmektedir. Kekik yağı ayrıca balgam sökücü olarak da bilinmektedir. İşte bu nedenden dolayı kekik yağının en önemli kullanım alanlarından birisi sağlık sektörü olarak bilinmektedir. Çaya katılan kekik yağı ise şişkinlik ve içerideki gazın giderilmesinde yardımcı olur.

Ancak tüm bu önemli kullanım alanlarının yanı sıra kekik yağı başka sektörlerde de oldukça sık kullanılmaktadır. Bunlarda az önce yukarıda belirttiğimiz olan gıda, tarım ve eczacılık sektörleridir.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Eğer kekik yağını enfeksiyon ve sinüzit tarzı hastalıklar için kullanacak iseniz, yapmanız gereken bir bardak suya 1-2 damla damlatarak o suyu içmeniz olacaktır. Sakına bu damlayı direk olarak içmeye çalışmayın. Çünkü kekik yağının içerisindeki güçlü kimyasal bileşenlerden dolayı bu sağlığınızı geçici olarak olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Buna ek olarak kekik yağının kullanım süresinin 10 günü geçmemesi gerekiyor. Aksi takdirde daha uzun süreli kullanımlarda sağlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

 • Enfeksiyon İçin Kullanımı

Sinüzit ve Enfeksiyon rahatsızlıkları için keki yağını kullanabileceğiniz bir başka yöntem daha mevcut. O yöntemde de 1 litre suya kaynarken 4 damla kekik yağı damlatmak. Daha sonrasında da kaynayan suyu alarak burnunuzu suya yaklaştırıp onu içinize çekmelisiniz. Bunu yaklaşık 5-10 dakika süresince yapabilirsiniz. Unutmayın kekik yağını 10 günden uzun süreli olarak kullanmanız sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Tıpkı bir ilacı fazla dozunda alarak kendi sağlığınızı aşırı kullanımdan dolayı bozuyorsunuz gibi düşünün. Yani sağlığı getirelim derken sağlığımızdan da olmamaya dikkat etmekte yarar var.

 • Kekik Yağı Cilt İçin Kullanımı

Eğer ki kekik yağını cildinizdeki rahatsızlık ve hastalıklar için kullanacak iseniz sadece kekik yağının yeterli olmayacağını bilin. Yanına bir bileşen daha eklemeniz gerekecek. O da Virgil zeytinyağıdır. Virgil zeytinyağından 2 çay kaşığı alarak bir kaba koyun. Ondan sonra da iki damla da kekik yağını, zeytinyağını koyduğunuz kaba koyun ve bu iki karışımı aynı kap içerisinde karıştırın. Daha sonrasında karıştırmış olduğunuz bu karışımı vücudunuzda nerede yüzeysel rahatsızlıklarınız varsa oraya merhem ve krem sürer gibi yayarak süreceksiniz. Sürdükten sonra yapılacak başka bir işlem kalmıyor. Sadece o bölgeye kısa bir süre su ile yıkamaktan çekinin ki merhem o bölgenin içine nüfuz etsin.

 • Kekik Yağı Hamilelikte Kullanımı

Aynı şekilde kekik yağının kullanımı ile ilgili bir diğer önemli nokta da, hamile olduğunuz durumlarda ve emzirme zamanlarınız içerisinde kekik yağı kesinlikle kullanmamalısınız. Ayrıca eğer herhangi bir aksi durum yoksa bile kekik yağını kullanmadan önce doktorunuza bunu bir danışın. Çünkü eğer ki kekik içerisindeki kimyasal maddelerden herhangi birini bir alerjiniz varsa ve kekik yağını kullanmış iseniz sağlığınızın olumsuz anlamda etkilenmesi yüksek bir ihtimal. Bu konu ile ilgili doktorunuza başvurduğunuz halde doktorunuz size bu konu ile ilgili doğru bir biçimde yönlendirme yapacaktır.

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir

Kekik yağının faydaları saymakla bitmiyor, hem doğal bir ilaç olmakla birlikte bir çok hastalığından önüne geçilmesinde büyük etkisi bulunmaktadır.

 • Kekik yağının yaralar üzerindeki etkisi büyüktür, bu yaralar arasında da iltihaplı yaralara iyi gelmesiyle bilinir.
 • Kekik yağının bir faydası da kanserdir. Birçok kanser hastasının bu yağı tedavisinde kullandığı gözlemlenmiştir.
 • Eğer şeker hastalığından şikâyetçiyseniz kandaki şekeri düzenleyici doğal bir malzemedir. Bu şifalı yağı diyabet hastalarının kullanmasında fayda vardır.
 • Kekik yağının en yararlı olduğu rahatsızlıklardan biriside bel ağrılarıdır. Fakat bel ağrılarına sadece kekik yağını kullanmayınız. Zeytinyağı ve kekik yağı ile yaptığınız karışımı belinize sürerek bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.
 • Yaralarınızın geçmemesinden şikâyetçiyseniz kekik yağını kullanabilirsiniz. Küçük çocukların düştüklerinde oluşan yaralarında çabuk kapanmasında etkilidir.
 • İdrarla ilgili sorunlarda da kullanmanız mümkün kekik yağını. İyi bir idrar sökücü olarak bilinir.
 • Kekik yağının içerisinde bulundurduğu maddeler antimikrobiyal ve antifungal etkisini göstermesine yardım eder.
 • Sivilce ve akneler üzerinde etkilidir. Ergenlik döneminde oluşan sivilceler üzerinde kullanırsanız daha erken sürede sivilce ve aknelerinizden kurtulursunuz.
 • Soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen hastalıklara karşı doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz. Sinüzit ve bademcik iltihabı bu rahatsızlıkların başında gelir.
 • Kemik ağrıları için kullanabileceğiniz faydalı doğal ilaçtır. Romatizma ağrıları ve kemik ağrıları için birebirdir. Bunun yanı sıra masaj yaparak uygulanırsa bütün kemik ağrılarını geçirebilir.
 • Bahçenizde bulunan salyangozlardan rahatsızsanız kekik yağını kullanabilirsiniz. Bu yararı da kekik yağının sadece vücuda değil çevre içinde faydası olduğunu göstermektedir.
 • Öfkeli yapıya sahipseniz ve bundan kurtulmak isterseniz de kekik yağının sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.
 • Bileğiniz burkulduğunda oluşan kas ağrıları için kullanabilirsiniz. Kasların üzerine masaj yaparak uygulanırsa iyi gelir.
 • Uykusuzluk sorunu çekiyorsanız bunun içinde kekik yağını kullanmanızda fayda vardır.
 • Bağırsaklarınız için faydası bulunan kekik yağı ayrıyeten bağırsakların düzenli bir çalışma geçirmesine yardımcı etkide bulunur.
 • Boğazınızda oluşan öksürükten kurtulmak için kullanabilirsiniz. Öksürük ve gıcıklar için doğal ilaçtır.
 • Kalbe faydası saymakla bitmediği gibi kekik yağı kalbin en yakın dostudur. Kalbe iyi gelmesiyle birlikte onu güçlendirici etkisi de bulunmaktadır.
 • Rahim kanseri riski taşıyanların kullanacağı kekik yağı doğal bir geciktiricidir. Rahim kanserini önleyici etkisi vardır.
 • Cildinizde oluşan mantarlardan şikâyetçiyseniz kekik yağını kullanabilirsiniz. Cilt mantarları üzerinde etkilidir.

Kekik Yağının Cilde Faydaları

Kekik yağı birçok faydada olduğu gibi cilt üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Bu etkileri şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır.

Kekik yağının cilde faydaları ise;

 • Öncelikle kekik yağı direkt olarak vücudunuzda bulunan mantarlara karşı bir antikor görevi görür. Çünkü bu makalenin başında bahsettiğimiz iki kimyasal bileşenin mikrop öldürücü etkisinden dolayı mantarın kısa süre içerisinde cildinizden temizleneceğinden hiç şüpheniz olmasın.
 • Ayrıca yine yüzünüzde ve vücudunuzun başka bölgelerinde çıkan sivilceler içinde kekik yağı oldukça etkilidir.
 • Yine vücudunuzda var olan kızarıklık ve yaraların üzerinde de kekik yağının çok net bir şekilde çözümleyici yapısından söz etmek mümkündür.
 • Bu faydalarının dışında kişiler ciltlerinin pullanmasının ve daha birçok sorunun önüne bu kekik yağı mucizesi ile geçebilirler.

Faydaları yalnızca cilde değil saça da vardır. Saç problemlerinde de sık kullanılan bir yağdır.

Kekik Yağının Saça Faydaları

 • Kekik yağı saç dökülmelerini engeller ve ayrıca da saçın hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Bunlara ek olarak saçta oluşacak olan egzama ve kepeklenme problemlerini de doğrudan çözüme kavuşturur.
 • Kekik yağını günlük düzenli olarak kullanırsanız da saçlarınızın daha gür ve parlak olacağını sizlerde açık bir şekilde fark edeceksiniz.
 • Bunun kullanım şekli ise cilde uygulama şekli ile benzer olarak uygulanır.

Kekik Yağının Zararları

Kekik yağının zararları ise en belirgin zararlarından birisi buna bir alerjiniz var ise ortaya çıkacaktır. Bu nedenden dolayı kekik yağını kullanmadan önce doktorunuza danışmakta bir yarar var.

Kekik Yağının Fiyatı

Kekik yağının fiyatı ise çok değişkenlik göstermektedir. Bu kekik yağının orijinalliği ile alakalıdır. Kekik yağı fiyatları aynı zamanda alınacak miktara göre de farklılık gösterebilir. Farklı ml ölçülerinde satılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım