Yağlı Ciltler için Öneriler

Yağlı Ciltler için Öneriler

Ergenlik çağına gelmeden her zaman cilt yağ ve nem dengesini korur. Fakat 13 ila 14 yaşlarda seksüel hormonlar faaliyete geçtiği zaman tüm denge değişmektedir. Pürüzsüz olan cilt herkeste yağlanmaktadır. Ergenlik sivilceleri ile karşılaşmayan gençlerin sayısı çok azdır. Bu geçiş döneminde ise cilt tipleri de farklılaşmaktadır. Bazı insanlar da daha fazla yağlı bir cilt oluşur.

Yağlı ciltlere de kurutucu ve tahriş edici bir bakım uygulanmadığı zaman kolay kırışmazlar ve daha güzel görünmektedirler. Bu açıdan da avantajlı sayılmaktadır. Aslında kadınların aşırı bir yağlı cilde çok sık rastlanmamaktadır. Bu sorun daha çok erkeklerdedir.

Cildimizin tipi ergenlik çağında, hamilelikte ve menopoz dönemlerinde ya da ara mevsimlerde de değişebilmektedir. Özellikle de sonbaharda yağlanma artmaktadır. Bu dönemleri saymazsak eğer bir değişiklikle karşılaşılırsa önce kullandığınız ürünlere daha sonrasında ise hormonal sorunlardan kuşkulanmak gerekmektedir.

Cilt Neden Yağlanır?

blank

Cildin yağlı olmasında çoğunlukla kalıtımsal sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bazen temizliğin geç yapılması yanlış kozmetiklerle ve bakım ürünleriyle, aşırı stres, metabolizmanın bozulmasıyla, bazı kan dolaşımı rahatsızlıklarında ve hormonal sorunlarda cildin fazla yağlanmasına sebep olabilmektedir. Uykusuzluğa bağlı ya da strese bağlı durumlar da yağlanma geçici de olsa artabilmektedir. Uykusuz kaldığınız bir geceden sonraki gün saçlarınız sanki 1 hafta yıkanmamış gibi yağlanır.

Yağ Dengesi

blank

Cildimiz sebum adı verdiğimiz yağ tabakası ile doludur. Normal miktarlar da sebum yararlı ve oldukça gereklidir. Çünkü ciltteki nemi arttırır, pürüzsüz bir görüntü oluşmasını sağlar ve kırışmaları da geciktirmektedir. Daha çok sebum oluştuğunda ise ölü cilt tabakasıyla birleşip gözeneklerin daha çok genişlemesine ve aknelerinde daha çok oluşmasına sebep olur.

Yağlı ciltte yağ bezlerinin sayısı normal bir cilde göre farklı da değildir. Fakat yağ üretimi ve salgısı fazla olmaktadır. Yağlı cilt her yaşımızda farklı problemlere yol açabilmektedir. Bunlar ise, gençlerde sivilce ve siyah noktalar ile uğraşırlar. 30 ila 50 yaş dönemlerinde ise gözeneklerin genişlemesi daha çok ön plana çıkmaktadır. Zaman zaman da sivilcelenmeler devam edebilmektedir. 50 yaşın üzerindeki sorunlar ise cilt kalınlaşır, matlaşır, gözenekler daha çok büyür ve sarkar.

Yumuşak Temizlik

blank

Günlük temizlik ve düzenli peeling yapılan yağlı ciltler çok önemlidir. Çünkü hava ve çevre kirliliğinden, yağ ve makyaj artıklarından geniş olan gözenekler tıkanır ve daha çok siyah noktalar oluşur. Bu siyah noktalar temizlenmediği zaman sivilcelere dönüşmektedir.

Cildiniz yağlı ise günde iki defa temizlemelisiniz. Sabah ve akşam olmak üzere temizleme jeliyle ve ardından da tonik kullanmalısınız. Gün içerisinde cildiniz aşırı bir şekilde parlıyorsa, salisilik asitli tonikler ile temizleyebilirsiniz.

Akşam eve geldiğiniz cilt temizliğinizi bir an önce uygulamalısınız. Yüzünüzde sebuma yapışmış olan egzoz ve sigara dumanları, tozlar ve diğer kirler ile yatıncaya kadar beklememelisiniz.

Yağlı ciltler de en uygun temizleyiciler, jel kıvamı gibi olmalıdır. Jeller ciltten kolay bir şekilde akar ve arınır. Sabun kullanıldığı zaman siyah noktaların oluşma ihtimali de çok artar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.