Bronzer Nedir, Nasıl Sürülür?

Bronzer Nedir, Nasıl Sürülür?

Bronzer nedir, bronzerlar yüz hatlarını vurgulamak ve daha da önemlisi cilt rengini ısıtmak ve solgun yüzlere daha sıcak bir görünüm kazandırmak için kullanılan makyaj ürünleridir. Bronzlaştırıcı pudra olarak da bilinen bronzerlar, cilde bronz bir görünüm verirler. Bronzerların kullanımı yaz aylarından ziyade kış aylarında daha makbuldür; zira yazın güneş ışınlarından dolayı zaten doğal bir bronzlaşma hali mevcuttur.

Kış mevsiminde açılan ten rengi, hele de beyaz tenli kişilerde solgun bir görüntü oluşturduğundan kış aylarında bronzer kullanımı daha uygundur. Bronzerlar pek çok kimse tarafından atlanılan ve sık kullanılmayan ürünlerdir.

Bronzer Nasıl Sürülür?

Bronzer allık yerine kullanılabilir mi diyenler için, hafif bir renk geçişi istiyorsanız evet belki ama yine de allık ve bronzerın yerleri ve işlevleri birbirinden farklı diyebiliriz. Peki bronzer nasıl kullanılır, bronzer nasıl sürülür, bronzer uygulaması nasıl yapılır hemen bakalım.

Bronzerların sentetik yahut doğal kıllardan üretilmiş ve yuvarlak uçlu hacimli  fırçalarla uygulanması en doğu uygulama şeklidir. Küçük fırça kullanımı bronzerların orantısız bir şekilde dağılmasına sebep olur ve bu da yüzde hiç de doğal olmayan bir sonuç yaratır. Bronzer büyükçe,  dolgun ve yumuşak bir fırçayla ve az miktarda uygulanmalıdır.

Bronzer daha çok yüzün yüksekte kalan bölgelerine uygulanır. Elmacık kemiklerinin altına yapılan uygulama en doğru uygulamalardan birisidir. Böylelikle hem yüzü boyutlandırmış, hem de  elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirmiş olursunuz. Bronzer; alnın kenarlarına, şakak bölgelerine ve çene bölgesine uygulanır. Bronzerlar, kontürleme yapmaya da yarar. Burun kemiğinin her iki yanına bronzer uygulamak da burnu olduğundan daha ince gösterir.

En iyi bronzer önerisine gelince; bronzer seçerken ten renginden iki ton kadar koyu bronzer tercih edilmelidir.

  • Beyaz tenliler için şeftali tonlarında bronzer en uygunudur. Sarışınların daha çok bal ve kehribar tonlarıyla pembemsi tonlardaki bronzerları tercih etmesi daha uygun olur.
  • Buğday tenliler için toprak tonlarındaki bronzerlar en uygunudur. Ama bronzer seçimi yapılırken fazla koyu ve ışıltılı tonların seçilmemesi gerekir. Bakır tonlu bronzerlar da sağlıklı ve güneşten bronzlaşmış bir görünüm sağlarlar.
  • Koyu renk tenliler, yani esmerler içinse kahve tonlarındaki bronzerlar oldukça uygundur.
  • Bronzerlar mat, ışıltılı ve transparan çeşitler olarak sınıflandırılabilir.
  • Mat bronzerlarda parlaklık yoktur ve aslında çoğunlukla kontürleme işlemi için kullanılırlar.
  • Işıltılı bronzerlar daha aydınlık bir efekt istendiğinde uygulanan ürünlerdir. Ancak ışıltılı bronzerları yüzün her tarafına uygulamaktan kaçınmak gerekir.
  • Transparan bronzerlara gelince; bu bronzer çeşidi en natürel görünümü veren bronzer sınıfındandır. Cilde hem sıhhatli bit görünüm sağlar, hem de yüzü doğal bir şekilde renklendirir.

Saydığımız bronzerlar toz haldeki bronzerlardır. Bir de likit bronzer çeşidi vardır ki, fondötenle karıştırılarak bronz bir görünüm sağlayabilirler. Likit bronzerları gözlerde far ve yanaklarda allık olarak bile kullanmak mümkündür.

En İyi 5 Bronzer Markası

1-Benefit Hoola Bronzer

Küçük bir karton kutu içinde yine küçük bir fırça ile satışa sunulan bu bronzer, mat bir yapıya sahip olup ışıltı, sim gibi pırıltılar içermez.  Sürülmesi oldukça kolaydır ve fırça yardımıyla da homojen bir şekilde dağılır. Bronzerı uyguladıktan sonra son derece doğal bir görünüm elde edilir. Benefit marka bronzer, beyaz ve buğday tenliler için oldukça uygun bir bronzerdır. Bu bronzer, allık ve kontür için de kullanılabilir.

2-Nars Laguna Bronzer

Daima kaliteden ödün vermeyen ürünler tasarlayan Nars, bronzerda da kalitesini konuşturuyor. Bünyesinde turuncu tonları bariz olmayan Nars Laguna Bronzer, beyaz tenliler için de oldukça uygun bir üründür. Kalıcılık anlamında yüz güldüren bu ürünün sedefli yapısı, natürel bir cilt görünümü vadeder.

3-Laura Mercier/Bronzing Pressed Powder

Laure Mercier Bronzing pressed powder, yumuşak bir dokuya sahip ve ciltte ipek efekti yaratan bir özelliktedir. Pğgmentasyonu son derece başarılı bir ürün olan Laura Mercier bronzing ışıltılı bir gürünüm vadeder. Doğal bir bronzluk efekti isteyenler için oldukça uygun bir bronzerdır.

4-Guerlain Terracotta Bronzing Powder

Bu bronzer, nemlendirici içeriğiyle kuru ciltlilerin de rahatlıkla kullanabileceği bir ürün olma özelliği taşıyor. Son derece kalıcı bir ürün olan Guerlain Terracotta Bronzing powder, ince ve yumuşak dokusuyla da, cilde son derece kolayca uygulanıyor. Satenimsi bir bitişi olan Guerlain Bronzing, sim içermiyor ancak aydınlık bir görünüm sağlıyor. 8 ayrı tonu bulunan Guerlain Bronzingi gün içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

5-Bobbi Brown Bronzing Powder

Oldukça yüksek bir pigmentasyona sahip olan Bobbi Brown Bronzing Powderın ipeksi bir yumuşaklığı var. Ciltte kolayca dağılan Bobbi Brown, oldukça doğal bir renk tonuna sahip. Mat bitişli olduğu için ışıltı da içermeyen Bobbi Brown bronzing powder mat bronzer önerileri içinde yer alabilir.

bronzer önerisi olarak sunduğumuz bu markalar dışında Smashbox Bronze Lights, Too Faced Snow Bunny Luminous Bronzer, Estée Lauder Bronze Goddess Powder Bronzer, Make Up For Ever Pro Bronze Fusion Bronzer ve Hourglass Ambient Lighting Bronzer, Flormar bronzer gibi bronzer markaları da bronzer kullanmak isteyip de karar veremeyenlere öneri olarak sunulabilir.

Bronzer Uygularken Yapılan 5 Hata

Bronzer nasıl kullanılır, hangi hataları yaparsak bronzer yüzümüzde kötü durur kısmına değinelim yeniden ve bu doğru kullanıldığında harikalar yaratan, yanlış kullanıldığında ise yüzde son derece kötü duran ürünün nasıl uygulanmaması gerektiğine bir göz atalım.

1-Yanlış bronzer rengini tercih etmek:

Bronzer kullanırken ilk yapmanız gereken şey, cilt renginize uygun ürünü seçmektir. Bronzerı cilt tonunuzdan 1-2 ton koyu seçmelisiniz. Ama koyu demek, çok koyu anlamına gelmiyor; zira çok koyu bir ton tercih ettiğinizde ürün yüzünüzde son derece yapay duracaktır.

2-Yüzün tamamına bronzer sürmek:

Bronzerın asıl amacı ten rengini koyultmak değil, ciltte güneşten kalma bir etki meydana getirmektir. Bu sebeple doğal bronzluğun alında, burun üzerinde ve yanaklarda belirginleştiği düşünülürse, bronzer da bu noktalara uygulanmalıdır.

3-Bronzerı iyi dağıtmamak:

Bronzer yumuşak hareketlerle ve dairesel şekilde uygulanmalıdır. Bronzer büyük bir fırçayla sürülmeli ve sert bir fırçayla dağıtılmalıdır. Likit bronzer kullananlar ise makyaj süngerinden yardım alabilirler. Bronzerin pürüzsüz durmasını istiyorsanız, ince bir kat fondöten yahut pata kremden sonra süreceğiniz yine ince bir kat pudra üzerine bronzer uygulayabilirsiniz.

4-Likit bronzerı kuru ciltlere uygulamak:

Likit bronzer kullanacaksanız cildinizin pürüzsüz olması gerekir. Ciltte kuru noktalar varsa koyu renk bronzerlar buraları daha da ön plana çıkaracaktır. Kuru cildinize illa ki likit bronzer uygulayacaksanız önce bir miktar nemlendirici uygulayıp, ardından bronzer uygulamalısınız.

5-Bronzerı fazla sürmek:

Bronzerı yüzünüze eşit miktarda ve ince bir tabaka halinde sürmek istiyorsanız bronzerı fırçaya aldıktan sonra fırçanın ucunu üflemeniz gerekir. Bu şekilde yüzünüze fazla miktarda bronzer sürmemiş olursunuz.

Bronzer nasıl kullanılır hususunda size son derece pratik ve kullanışlı bilgiler vermeye çalıştık. Teniniz için doğru bir bronzerla yüzünüze güneşin nefis ışınlarını yansıtabilir, yüzünüze ışıltı ve sağlıklı bir görünüm verebilir, kışın bile yüzünüzdeki solgun ifadeyi giderebilir ve yüzünüzdeki önemli ve size has hatları ön plana çıkarabilirsiniz?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.