Limon Yağı ve Faydaları

Limon Yağı ve Faydaları

Günlük yaşantımızda limonun etkisi ve faydası çoktur. Çay içmeyi seven bir millet olduğumuz için limonun faydalarından faydalanmaktayız. Limon kadar limon yağının da faydaları saymakla bitmez. Güzelseniz ve daha güzel olmak istiyorsanız limon yağı sizin için en ideal cilt bakım ürünüdür. Güzel bir cilt istiyorsanız limon yağını kullanmanız gerekmektedir. Limon yağı ve faydalarından bu yazımızda biraz bahsedeceğiz.

Limondan elde edilen bu yağ türü bolca C vitamini barındırır içerisinde. Bu da cildinizde ihtiyacı olan vitamini karşılaması için yeterlidir. C vitamini cildinizde yeteri miktarda bulunursa cildiniz için gerekli olan nemi sağlar. Eğer sağlıklı ve doğal yollardan güzelleşmek istiyorsanız limon yağını kullanmalısınız. Limon her açıdan faydalıdır. Limon yağını doğru kullanım ile etkisini gösterecektir sizler için limon yağı ve faydalarını kaleme aldık.

Limon Yağı Nedir?

Limon yağı nedir? limonun tam olgunlaşmamış halinden meydana gelir. Olgunlaşmamış olan limonun kabukları alınır ve bir şişeye doldurularak üzeri zeytinyağı ile kaplanır. Bu şekilde tamamlanan karışımdan belirli bir vakit geçtikten sonra, limon yağı oluşur. İnsana hatta ortama çok faydaları bulunan bir yağdır. Sadece kokusuyla bile ferahlık verir ve her faydası için ayrı ayrı kullanımlara sahiptir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunduğundan hem sindirim için hem de bağışıklık için gerekli olan ve bulundurulması gereken bir yağdır.

Limon Yağı Ne İşe Yarar?

Limon yağı temizleyici bir etkiye sahip olan bir yağdır. Bu yüzden cildi temizler. Gözeneklerin temizliğini sağladığı gibi, sivilceleri de iyileştirici bir özelliğe sahiptir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücuda dinçlik vermeye yarar.

Birçok farklı özellikleri bulunan zengin bir yağdır. Kullanım aşamasından önce biraz inceltilerek kullanılması gereklidir. Sadece vücut için değil, ev temizliği, bahçe temizliği, ofis temizliği gibi küçük çaplı temizliklerde de kullanımı fayda verir. Ortama hoş bir hava katar ve kişiye olumlu hisler bahşeder.

Limon Yağı Nasıl Kullanılır?

Limon yağı nasıl kullanılır? Diye sorulacak olursa; limon yağının hangi amaç için kullanıldığına göre kullanım şekli farklılık gösterir.

Örneğin; oda kokusu olarak kullanılacaksa şişenin içerisine 10 damla kadar limon yağı damlatılarak üzeri suyla doldurulur. Odaya sıkıldığında hem hoş ve ferah bir koku verir, hem de mikroplardan o bölgeyi temizler. Bazen faydalarından yararlanmak için yemeklerin içine de damlatılabilir.

Bazen de maske veya kürlerin içinde ek malzeme olarak kullanılır. Eğer vücuda masaj yapılmak istenirse zeytinyağı ile karıştırılarak kullanım sağlanabilir. Gerçek bir fayda elde etmek için kullanılacak bölgeye en uygun kullanım şekli araştırılır ve o şekilde kullanılır. Aksi halde istenilen verim elde edilmez.

Limon Yağının Faydaları

 • Limon yağını saçınıza da uygulayabilirsiniz. Saçınıza uyguladığınız takdir de saçlara canlılık verir ve daha parlak sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Limon yağı cildinizde bulunan sivilceler üzerinde de etkilidir. Eğer vücudunuzun her hangi bir yerinde siğil oluşumu varsa bu siğil üzerine uyguladığınız kür ile siğilden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Limon yağını tonik olarak da kullanmanız mümkündür. Makyajınızı temizledikten sonra kullanırsanız cildinize canlılık verir ayrıca cilt temizliğini yaptıktan sonrada kullanırsanız yine cildinize canlılık kazandıracaktır.
 • Limon yağı kan dolaşımını hızlandırma etkisi bulunmaktadır. Kan dolaşımınızı hızlandırmak istiyorsanız duşa girmeden önce küvette bulunan suya 2 veya 3 damla damlatın bu sayede vücutta kan dolaşımı hızlanacaktır. Kan dolaşımının hızlanması cildinizi yenilemede yardımcı olacaktır.
 • Limon yağının cilde bulunan faydası sadece bunlar değil. Birde limon yağını cildinize uygulayınca yağ salgılanmasını azaltıcı etki yapacaktır.
 • Limon yağının diş sağlığına faydası da bulunmaktadır. Eğer çay ve kahve içmekten dişlerinizde sararma oluyorsa ve bundan rahatsızsanız bunun çözümü de dişlerinizi limon yağı ile ovalayarak çözebilirsiniz. Zamanla sigara, çay ve kahvenden dolayı oluşan lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Limon yağını masaj sırasında kullanabilirsiniz. Masajda limon yağı kullandığınız takdirde cildinizin nefes aldığını ve cildinizde bir rahatlama olduğunu hissedeceksiniz.
 • Limon yağı ayak bakımı içinde çok önemlidir. Topuğunuzda çatlaklar oluşuyorsa buralara limon yağı sürerseniz zamanla bu çatlakların yumuşadığını göreceksiniz.
 • Limon yağının vücudun her yerine bir faydası bulunmaktadır. Fakat elinize limon yağını sürerseniz ayrı bir faydası olacaktır. Elinize limon yağını uygularsanız cildiniz yumuşayacaktır ve tırnaklarını sertleşmesine sebep olacaktır.
 • Limon yağı cildinizde oluşacak olan sivilcelere uygulanırsa geçirme özelliğine sahiptir ve sivilce oluşmadan önce kullanırsanız mikrop temizleme özelliği bulunduğu için sivilcelerin çıkmasını da önler. Bunun nedeni yapısının antiseptik özelliği olmasıdır.
 • Limon yağının selüloit bulunan bölgeye uygularsanız selüloit oluşan bölgede bulunan toksinleri vücuttan atılmasına yardımcı olur. Cildinize yumuşakça uygularsanız selülitlerinizin zamanla kaybolduğunu görmeniz mümkün.

Limon yağı faydaları, zengin bir içeriğe sahip olduğundan birçok faydası ve yararı vardır. Bu yüzden her evde mutlaka bulunmalı ve dolaplarda yerini almalıdır. Doğal limon yağlarına ulaşmak artık çok kolaydır. Değerli bir yağ olduğu için ve özel yapıma sahip olduğu için, saf limon yağı içerisinde birçok fayda barındırır. Kokusu, aroması, tadı, rengi bile bakanlar da olumlu duygular oluşturur. Özel kullanım şekliyle birçok bölgeye ve birçok azaya olumlu etkiler de bulunur.

 • Mikropları Öldürücü Etki Vardır

Limon yağı antiseptik bir özelliğe sahiptir. Limonun kabuklarından elde edildiği için, kabuklarda bulunan mikrop öldürücü etkiye sahip olan limon yağı, bir kaç damlası suya eklendiğinde bile etkisini hızla gösterir. Ortamda bulunan kirleri temizlerken, görünmeyen mikroplardan da kurtulmayı sağlar.

 • Limon Yağının Ağız Sağlığına Etkisi Yüksektir

Antibakteriyel bir etkiye sahip olan limon yağı ağız kokularını giderir. Sadece hoş ve keskin kokusu sayesinde değil, ağız içinde oluşan mikrop ve bakterilerin temizliğini sağladığı için ağız kokusunu güzelleştirir. Ağzın içinde oluşan pamukçuk veya ağız yaraları için de mikrop kırıcı özelliği sayesinde oldukça faydalıdır. Aynı zamanda dişler, limon yağıyla ovulduğu zaman doğal bir beyazlık sağlar ve diş çürümelerinin önüne geçer. Ağız sağlığı için oldukça önemli olan limon yağının, diş fırçalarının yanında bulundurulması kullanımını hatırlatacak ve kolaylaştıracaktır.

 • Limon Yağı Hamilelikte Kullanılır Mı?

Esansiyel bir kokuya sahip olan limon yağı, hamileler için de oldukça yararı bulunan iyileştirici bir dost gibidir. Rahatlatlatıcı kokusuyla mide bulantılarını gideren mucizevî bir etkiye sahiptir. Hamilelerde oluşan mide bulantıları hamileliğin dönemlerine göre farklılık gösterebilir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında meydana gelen bulantılar esnasında limon yağı koklamak veya kişinin üzerine hatta boyun kısmına bir kaç damla sürmek, mide bulantısını hafifletecektir.

Bazı ilaçların yapamadığı etkiyi, kendisine özgü doğal bir kokuyla yapabilir. Hamileler böyle zamanlar da oda kokusu yerine, limon yağı kokusunu odalarında tercih edebilirler. Ayrıca hamilelerin en büyük dertlerinden birisi de, ciltlerinde oluşan hamilelik lekeleridir. Limon yağı karışımı ile oluşan yağlardan sürülerek cilt lekeleri hafifletilebilir ve azaltılabilir.

 • Solunum Yolu Rahatsızlıklarını Giderir

Limon yağının en bilinen özelliklerinden birisi de, öksürük ve gribe iyi gelmesidir. Özellikle grip ve nezle olanların aklına gelecek ilk içecek, nane limon çayıdır. Limonun solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelme özelliği, yağında da mevcuttur. Bir fincan sıcak suya bir kaç damla limon yağı damlatılarak içildiğinde mutlaka öksürük gibi rahatsızlıklara şifa olacaktır. Aynı zamanda kokusu ile de nefes alımını kolaylaştıracaktır.

Eğer üst solunum yollarında tıkanıklık meydana gelmişse, limon yağı sayesinde tıkanıkta açılacak ve rahat nefes alma sağlanacaktır. Eğer göğüs bölgesinin ağrısından veya tıkanıklığından dolayı nefes almakta zorluk çekiliyorsa, göğse bir kaç damla limon yağıyla masaj yapılarak rahat bir nefese kavuşulabilir. Aynı zamanda boğaz ağrısı yaşanıyorsa, herhangi bir çayın içerisine limon yağı damlatılarak boğaz ağrısına fayda sağlanabilir.

 • Limon Yağı Zayıflatır Mı?

Limon yağı yağlı ciltlerdeki yağ oranını azalttığı gibi, vücuttaki yağ oranını da azaltmaya yardımcı olur. Yağ oranı azalan vücut spor desteğiyle daha kolay zayıflayabilecektir. Aynı zamanda metabolizmayı da güzel çalıştırdığı için, kabızlık ve şişkinlik sorunlarını giderir. Fakat tüm bunlar için bilinçli bir kullanım şarttır. Aksi halde faydaları zarara dönüşebilir ve bazı sorunlara yol açabilir.

Limon Yağının Cilde Faydaları

Mikrop öldürücü etkiye sahip olan limon yağı, cildin üzerindeki mikroplardan da cildi temizler. Sivilceler, akneler için de iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca cilt için gerekli olan besini sağlamakta yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığında yaşlanmaya karşı cildi korur. Cilde parlak ve nemli bir görünüm sağlar. C vitamini içeriğinde bulunduğu için cildi nemlendirmesinin yanı sıra, ölü hücrelerinde temizlenmesini sağlar.

Limon Yağının Saça Faydaları

 • Limon yağının saça faydaları; Kepek problemi yaşayan kişiler şampuanının içerisine limon yağından damlatabilir.
 • Aynı zamanda tahriş olmuş ve solgun görünüme sahip olan saçlar, limon yağıyla ovulduğu zaman canlanır.
 • Güzel ve canlı hatta dolgun bir görünümün yanı sıra, sürekli ve düzenli bir tarz da saçlara limon yağı ile masaj yapıldığında yeni saçların oluşumuna bile sebep olabilir.
 • Kafa derisinde kaşıntı gibi rahatsız edici durumlar olduğunda da limon yağı ile deriye masaj yapılması tavsiye edilir.
 • Bir de eğer stresli bir durum meydana gelmiş ve baş ağrısı yaşanıyorsa, yapılan bu masaj stresi de azaltacak ve rahat bir kafa yapısı oluşturacaktır.

Limon Yağının Zararları

Bütün bu faydalı bilgileri edindikten sonra bilinmesi gerekli olan husus şudur ki, limon yağı alerjik bir etkiye sahip olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce vücudun küçük bir bölümüne sürülerek test edilebilir. Bir de keskin bir aroma ve etkiye sahip olduğu için tek başına kullanımı pek tavsiye edilmez. En sağlıklı olan kullanım şekli başka yağlarla karıştırıldığı zamandır. Eğer zayıflamak için kullanılacaksa direkt olarak sade bir şekilde yenilip içilmemelidir.

Özellikle salataların içine katılabilir. Kabuktan üretilen limon yağı çok tesirli ve asit etkisi gibi bir etkiye sahip olduğu için cildi tahriş edebilir. Bu yüzden kullanım şekillerine dikkat etmek ve bir uzmandan dinlemek gerekir. Gözlere temas ettirmekten kaçınmak gerekir. Her ne kadar ağız yoluyla alınması önerilse de limon yağının tadı ve kıvamı açılmalıdır. Mide de bazen yanma etkisi oluşturabilir. Fakat her zaman herkeste yan etkiler oluşturmayabilir. Bu yüzden kişi kendisi tecrübe edinmeli ve dikkatli kullanmalıdır.

Limon Yağı Fiyatları

Kolaylıkla her yerde bulunabilen limon yağının fiyatı da, gayet uygun ve herkese hitap etmektedir. Birçok faydasının yanında fiyatı pek de göze çarpmaz. Çünkü kendisi için değdiği düşünülür. Uygun ve herkesin bütçesine hitap eden limon yağı fiyatları hakkında kolaylıkla bilgi edinilebilir ve her yerden rahatlıkla elde edilebilir.

Alırken doğal ve katkısız oluşuna dikkat edilmelidir. Keskin kokusundan dolayı suyla açılmış ve hafifletilmiş olmadığı da kontrol edilmelidir. Sertifikası olan saf ve doğal limon yağı alınmalı ve detaylı bir araştırmadan sonra uygun şekillerle kullanılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım Oyun Hileleri