Maş Fasulyesinin Faydaları Nelerdir?

Maş Fasulyesinin Faydaları Nelerdir?

Maş fasulyesi, Hindistan’ın yerlileri tarafından beslenmenin lezzetli bir kaynağı olarak binlerce yıldır yetiştirilmektedir. Günümüzde ise, özellikle fasulye filizi ile popüler bir hale gelmektedir. Maş fasulyesinin hafif tatlı ve ceviz gibi lezzeti vardır. Besin yoğunluğu açısından harika olduğu için sıklıkla tüketilmektedir. Besin değerleri içeriği diyet lifi, bitkisel protein, kompleks karbonhidratlar ve demir ile birlikte vitaminler ve mineraller olarak sıralanmaktadır. Ayrıca kalori, yağ ve sodyum açısından düşük olmasıyla beraber kolesterol de içermez. Bu küçük yeşil fasulyeler geleneksel olarak Doğu Asya ve Hint mutfaklarında kullanılmaktadır.

Maş fasulyesinin sağlığa olan faydaları

Kalp sağlığını korur: Maş fasulyesi LDL olarak bilinen kötü kolesterol seviyelerini azaltabilmektedir. Ayrıca antioksidan olan maş fasulyesi kan damarlarındaki hasarı ve inflamasyonu azaltarak kolesterol seviyelerini düzenlemektedir. LDL kolesterolüne etki etmesi maş fasulyesinin kalp krizi ve felç gibi ölümcül kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltmasını sağlamaktadır. Maş fasulyesi kan dolaşımını artırmakta ve anti inflamatuar bir etki göstermektedir.

Yüksek kan basıncını azaltır: Maş fasulyesinin kardiyovasküler hastalıkların risk faktörü ile mücadele etme yeteneği vardır. 2014 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, maş fasulyesi kan basıncı seviyelerine etki edebilmektedir. Araştırmacılar ayrıca maş fasulyesinin anti-hipertansif özelliğine sahip olması nedeniyle protein fragmanlarının yüksek konsantrasyonuna etki edebildiğine inanmaktadır. Böylece, kan basıncının azalmasına yardımcı olur.

Kanserle mücadele eder: Maş fasulyesi yüksek oranda amino grup asit içermektedir. Bu içerik maş fasulyesini kanser gelişimi ile mücadele etmek için etkili hale getirmektedir. Yapılan klinik çalışmalara göre, maş fasulyesi kanser karşıtı aktivite göstermektedir. DNA hasarını önlemekte ve tehlikeli hücre mutasyonlarını ortadan kaldırmaktadır. Antioksidan kapasitesi oldukça fazla olan maş fasulyesi serbest radikalleri deyim yerindeyse süpürüp atmaktadır.

Protein kaynağıdır: Maş fasulyesi izolösin, lösin ve valin olarak bilinen besinlere sahiptir, bu nedenle vejetaryenler için etkili bir seçim haline gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre, maş fasulyesi yüzde 20 ya da 24 kadar amino grup asit barındırmaktadır. Tam bir protein kaynağı olarak görülmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Maş fasulyesi sahip olduğu besin değerleri nedeniyle hem anti inflamatuar hem de antimikrobiyal olarak davranmaktadır. Sonuç olarak, bu besinlerin vücut tarafından emilmesi ile bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve zararlı bakterilerin neden olduğu soğuk algınlığı, virüsler, tahriş, döküntülere karşı koruyucu bir kalkan oluşturmaktadır.

Kilo vermeye yardımcı olur: Maş fasulyesi yüksek protein ve diyet lifi içermektedir. Araştırmalar, lif oranı yüksek olan bu fasulyenin tokluk hormonu olan kolesistokinini harekete geçirdiğini göstermektedir. Yine yapılan başka çalışmalara göre ise, maş fasulyesi tüketimi tokluk hissi yaratmaktadır. Günlük olarak tüketilen maş fasulyesi kilo verme sürecinde tokluk hissi yaratarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Sindirim sistemine yardımcı olur: Maş fasulyesi hem sindirim sistemi hem de vücudun detoksu için faydalıdır. Lif açısından zengin olan bu fasulye, sindirim sistemine yardımcı olarak kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu belirtilerini önlemektedir. Hindistan’da maş fasulyesi zerdeçal, kişniş, kimyon ve zencefil ile pişirilerek mide ağrılarını ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Kolesterole iyi gelir: Maş fasulyesi gibi çözünür diyet lifleri açısından zengin olan gıdalar LDL olarak bilinen kötü kolesterol seviyelerini azaltmak için etkilidir. LDL kolesterol miktarını azaltmak için günde çözülebilir liflerden 10 ile 25 g tüketilmesi önerilir. Bir fincan maş fasulyesi ise 1,9 g oranında lif içermektedir. Bu fasulyesi LDL kolesterole karşı daha güçlü hale getirmek için diğer lif açısından zengin gıdalar ile kombine edilmesi oldukça iyi bir fikirdir.

PMS ve menopoz belirtilerini hafifletir: Maş fasulyesi izoflavon besinleri içerir.  Izoflavonlar hormonal aktiviteyi düzenleyen yardımcı olur. Maş fasulyesi doğadaki östrojeniklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, tüketimi durumunda özellikle sıcak basmalarını rahatlatmak için etkili hale gelmektedir. Menopoz sonrası yaşanan osteoporozu önlemek için kemik oluşumunu uyarmaktadır. Sonuç olarak, kadın sağlığı için faydalı bir gıda olarak değerlendirilmektedir.

Diyabete iyi gelir: Düşük glisemik indeksi gıdaları arasında olduğu için maş fasulyesi diyabetik dostu olarak kabul edilmektedir. Düşük glisemik besinler sağlıklı kan şekeri seviyelerini desteklemektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, maş fasulyesi insan olmayan tip-2 diyabetli kişilerde kan şekeri, plazma C-peptid, glukagon ve kan üre nitrojen düzeylerini azaltmada umut vaat etmiştir.

Göz sağlığını destekler: A vitamini uzun yıllar görme sağlığındaki iyileşme ile ilişkili bulunmuştur. Bu vitamin serbest radikallere karşı gözlerin hücrelerini korumak için bir antioksidan ajan olarak hareket etmektedir. Bu şekilde, maş fasulyesi glokom, katarakt ve makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olabilmektedir. Maş fasulyesi tüketerek daha sağlıklı ve daha iyi bir vizyona sahip olunabilmektedir.

Uçukları tedavi eder: Uçuklar acı verici ve rahatsız edici olabilmektedir. Enfeksiyon kaptıklarında daha ciddi sağlık durumlarına yol açabilmektedirler. Maş fasulyesinde bulunan lizin denilen özel bir enzim bu yaraların oluşmasını ve büyümesini engellemektedir. Maş fasulyesinde bulunan bu enzim uçuklar için oldukça etkilidir.

Alerjik reaksiyonlara ve astıma iyi gelir: Maş fasulyesi astım gibi solunum sistemi inflamatuar durumlarını ve alerjik enfeksiyonlarını azaltmak için faydalı olabilmektedir. Kimyasal açıdan bunun nedeninin ne olduğu henüz tam olarak anlaşılmış olmasa da, ek çalışmalar bu durumu aydınlatmak için devam etmektedir.

Yaşlanma karşıtıdır: Maş fasulyesi güçlü bir anti-aging olarak değerlendirilmektedir. Bakır açısından zengin olması bu fasulyeyi kırışıklık, yaşlılık lekeleri ve yaş hatlarının varlığını azaltmak için etkili hale getirmektedir. Düzenli olarak tüketilen maş fasulyesi aynı zamanda saç ve tırnak sağlığına da olumlu etkiler sağlamaktadır.

Cilt sağlığına iyi gelir: Maş fasulyesi cilde parlaklık ve ışıltı katmaktadır. Bakır içeriği nedeniyle çeşitli yüz paketleri ve yüz kremleri kullanımını arttırmaktadır. Peeling yapmak için de oldukça güzel bir seçenek olan maş fasulyesi tamamen doğal ve ev yapımı bir peeling halini alabilmektedir.

Saç sağlığına iyi gelir: Bakır açısından zengin olan maş fasulyesi kafa derisini korumak için faydalıdır. Bakır insan vücudundaki demir, kalsiyum ve magnezyumun uygun şekilde kullanılmasını garanti etmektedir. Verimli şekilde çalışmasıyla kafa derisi beslenmekte ve parlak, uzun, güçlü ve kalın saçlar ile sonuçlanmaktadır.

Taze fasulyenin sağlığa olan faydaları

Yeşil fasulye olarak da bilinen taze fasulye oldukça kolay temin edilebilmektedir. Taze fasulyenin zengin besin içeriği lifler, vitaminler, mineraller ve çok az karbonhidrattan oluşmaktadır. Ayrıca, protein, kalsiyum, diyet lifi, demir ve diğer bazı temel besinleri de içermektedir. Etkileyici miktarda antioksidan olan taze fasulye kardiyovasküler sistem için faydalıdır. Omega-3 yağ açısından da zengin bir kaynaktır.

 • Taze fasulye antioksidan olarak kabul edilen flavonoidler açısından zengin olduğu için kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Yapılan son çalışmalara göre, kolon kanserine yol açan prekanseröz poliplerin önlenmesi için taze fasulye tüketilmesini önerilmektedir.
 • Güçlü besin değerleriyle dolu olan taze fasulye, diyabet belirtilerinin düzenlenmesine yardımcı olabilmektedir.
 • Taze fasulye çeşitli antioksidanlar içerdiği için hem hastalıkların oluşumunu engellemekte hem de bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Taze fasulye bazı özel karotenoidler içerdiği için görme ve göz işlevinde bir azalmaya neden olan makula dejenerasyonunu önleyebilmektedir.
 • Kemik bozulması ve osteoporozun önlenmesinde hayati görevi olan kalsiyum taze fasulye sayesinde vücuda temin edilmektedir.
 • Taze fasulye diyet lifleri içerdiği için kabızlık, hemoroit, ülser ve asit reflü hastalığı gibi sindirim sistemi sorunlarını önleyebilmektedir.
 • Taze fasulye folik asit açısından iyi bir kaynaktır. Folik asit ise bilindiği gibi anne karnındaki bebeğin korunması için son derece önemli olarak kabul edilmektedir.

Soya fasulyesinin sağlığa olan faydaları

Soya fasulyesi bilinen en koruyucu fasulyelerden biridir. Yüzde 26 protein içermektedir. Bu bitki ürünleri arasında en yüksek protein içeriğine sahip olanıdır. ”Soya proteini” soya fasulyesine denk gelmektedir. Hayvansal proteinden fazla olarak tüm amino grup asitleri de barındırmaktadır.

 • Soya fasulyesi LDL olarak bilinen kötü kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Menopoz nedeniyle yaşanan sıcak basmalarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.
 • Özellikle, menopoza girmiş kadınlarda, osteoporoz (zayıf kemikler) riskini azaltabilmektedir.
 • Meme kanserine yakalanma riskini azaltılmak için etkili olabileceği düşünülmektedir.
 • Bebeklerde ishal süresini azaltılmaya destek olmaktadır.
 • Diyabet ile ilişkili sinir sorunlarının önlenmesini ve tedavi edilmesini sağlar.
 • Böbrek hastalığı olan kişilerin idrarındaki protein miktarını azaltmaktadır.
 • Tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olmaktadır.

Meksika fasulyesinin sağlığa olan faydaları

 • Meksika fasulyesi olarak bilinen siyah fasulye güçlü bir antioksidandır. Koyu rengini güçlü bir antioksidanlar olan flavonoidler ve antosiyaninlerden almaktadır.
 • Lif açısından oldukça zengin olan siyah fasulye LDL kolesterol seviyelerini düşürmekte ve kan şekeri seviyelerini stabilize etmektedir.
 • Baş ağrısı, mide ağrıları ve oryantasyon bozukluğuna neden olabilen gıdalarda bulunan sülfitleri kırma yeteneğine sahiptir.
 • Siyah fasulyenin düzenli tüketimi erkeklerde iktidarsızlık riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Düşük yağ oranı ve lif içeriği nedeniyle açlık hissini azaltmaktadır. Hem sağlıklı hem de iştah kapatıcı bir gıda olarak kilo verme sürecine yardımcı olur.
 • Bolca folat içerdiği için anne karnındaki bebeğin gelişimi için faydalı bir hale gelmektedir.
 • Folat açısından zengin olması kalp hastalıklarına karşı bir koruma sağlamak için de yararlıdır.
 • Siyah fasulye yüksek kan şekeri düzeylerini önleyebildiğinden diyabet, insülin direnci ya da hipoglisemi çeken insanlar için faydalıdır.
 • Siyah fasulye gibi lif açısından zengin olan gıdalar koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler hastalık riskini önlemek için gereklidir.
 • Kalp krizi, inme ve periferik damar hastalığı riskini artırabilen homosistein seviyelerini düşürmek için esastır.
 • Vücuttaki kan, oksijen ve besin akışının iyileştirilmesinde yararlıdır.
 • Yüksek kolesterol düzeyine sahip bireyler için yararlı hale gelmektedir.
 • Siyah fasulye demir ihtiyacını karşılamaktadır. Demir eksikliği yaşayan adet dönemindeki kadınlar için idealdir. Dahası, hamile veya emziren kadınlar, büyüyen çocuklar ve ergenler için yeterli demir miktarlarının sağlanmasına yardımcı olur.
 • Magnezyum içeren siyah fasulye enerji üretimini artırmaktadır.
 • Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmeye yardımcı olur.
 • Sahip olduğu çözünür lif içeriği kabızlık, irritabl bağırsak sendromu ve divertikülozis gibi bazı sindirim bozukluklarını önlemektedir.

Maş fasulyesinin zararları

Çiğ yenildiğinde maş fasulyesi filizleri yararlıdır, ancak bu filizler E. coli ve diğer potansiyel bakteriyel enfeksiyonlarının kaynağı olabilmektedir. Bu nedenle, saygın kaynaklı gıda marketlerinden satın almak ve tüketmeden önce iyice yıkandığından emin olmak gerekmektedir. Bu ufak endişe dışında maş fasulyesi filizleri sağlık için oldukça yararlıdır.

Tavsiyeler

Maş fasulyesi çeşitli şekillerde kullanılabilmektedir. Filizlenmiş maş fasulyesi pişmiş ya da un yapımı için hazırlanmış şekilde tüketilebilir. Bazı Asya ülkelerinde, hamur haline getirilmiş ve tatlandırılmış olarak, bazı ülkelerde ise dondurma şeklinde yenilmektedir. Pişmiş maş fasulyesi çorbalar ve tavada kızartmalar için mükemmeldir. Ayrıca, salatalar ve sandviçlere eklenmektedir.

Not: Maş fasulyesinin kirlerinden iyice arındığından emin olmak için iyice yıkamalısınız. Fasulyenin faydaları geniş bilgi için…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım