Soya Fasulyesi Nedir, Nerede Yetişir, Nasıl Pişirilir, Nerede Satılır, Faydaları Nelerdir?

Soya Fasulyesi Nedir, Nerede Yetişir, Nasıl Pişirilir, Nerede Satılır, Faydaları Nelerdir?

Soya fasulyesi bitkisi baklagiller familyasındandır. Çin’ de beş bin yıllık geçmişi olduğu söylenmektedir. Günümüzde dünyanın hemen her ülkesinde tüketilmektedir. Soya fasulyesi yetiştiriciliğinde Çin ve Japonya başta gelmektedir.

Soya fasulyesi bitkisi, soya fasulyesi tohumu, soya fasulyesi yağı ayrı ayrı tam bir şifa kaynağıdır.

Soya Fasulyesi Nedir?

Bitkisel ürünler içinde protein oranı en yüksek ürünlerden biridir. Hayvansal proteinlerden çok daha faydalıdır. Tek sorunu genetiği ile fazla oynanmış olmasıdır. Türk yemek kültüründe olmamasına rağmen son yıllarda mutfağımızda fazlaca yerini almaya başlamıştır. Soya fasulyesi yemeği yanı sıra soya fasulyesi tohumu ve yağından da şifa amacıyla yararlanılmaktadır.

Birçok faydası bulunan soya fasulyesi ülkemizde de yetiştirilmektedir.

Soya Fasulyesi Nerede Yetişir?

Soya fasulyesi yetiştiriciliğinde Çin ve Japonya başta gelmektedir. Bunun dışında Amerika da ve birçok ülkede üretimi yapılmaktadır. Ülkemizde de Marmara ve Doğu Karadeniz Bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Soya Fasulyesi Nasıl Pişirilir?

Zeytinyağlı Soya fasulyesi yemeği için gerekli malzeme listesi:

 • Yarım kilo soya fasulyesi
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 bardak zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı kıyılmış dereotu
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • Tuz

Soya fasulyesi yemeği yapılışı:

Soya fasulyesi akşamdan ıslatılır. Ertesi gün yarım saat haşlanır ve suyu süzülür. Soğanlar bir tencerede zeytinyağı ile kavrulur. Diğer malzemeler eklenir ve üzerine bir parmak geçecek kadar su eklenerek iyice yumuşayana kadar pişirilir. Soğuyunca üzerine dereotu serpilir ve sofraya zeytinyağlı olarak getirilir.

Kuru Soya Fasulyesi

Kuru Soya fasulyesi yemeği malzemeleri: 

 • 250 gr kuru soya fasulyesi
 • 4 çorba kaşığı soya fasulyesi yağı
 • 1 kuru soğan
 • 1 domates
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 adet kırmızı köz biber
 • 1 adet orta boy havuç
 • 2 adet sivri biber
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tutam kıyılmış maydanoz
 • Karabiber, tuz

Kuru Soya fasulyesi yemeği yapılışı:

Bir gece önceden kuru soya fasulyesi ıslatılır. Ertesi sabah suyu süzülerek yeniden su konur ve haşlanır.

Ayrı bir tencerede soya fasulyesi yağı, soğan ve sarımsaklar pembeleşene kadar kavrulur. Sırasıyla havuç, yeşil biber ve domatesler küp küp doğranmış olarak eklenir. Diriliklerini kaybedene kadar kavrulur. 10 dakika kavrulunca kırmızı biber ve salça eklenir. 5 dakika daha kavrulur. Diğer tarafta haşlanmış olan kuru soya fasulyesi bitkisine kavrulan malzeme eklenir. Haşlanan soya fasulyesinin suyu süzülmez. Tuz ve karabiberi de eklenerek pişirmeye devam edilir. Yaklaşık kısık ateşte 50 dakika pişirilmesi gerekmektedir. Sıcak olarak servis yapılır.

Soya Fasulyesi Faydaları Nelerdir?

Protein açısından oldukça zengin bir besin olan soya fasulyesi bitkisi birçok rahatsızlığın iyileşmesine neden olmakta ve gelişim için gerekli tüm vitaminleri barındırmaktadır. Yapısındaki “genistein ve daidzein” bileşenleri sayesinde kansere karşı hüçlü bir koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kanserli tümörlerin gelişmesini engelleyerek yayılmasını önlemektedir.

Kolerstrolü düşürücü etkisi oldukça yüksektir ve kalp damak hastalarında olumlu yönde iyileşme sağlar. Menapoz döneminde sıkıntıları giderir ve kemik erimesini önler. Kilo kontrolünde de oldukça faydalıdır. Diyet yemeklerinde mutlaka olması gereken bitkilerden biridir. Kanda şeker miktarını azaltarak dengede tutar. Çocuklarda sağlıklı gelişimi sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kemik, kas ve sinirlerin güçlenmesini sağlar. Zihin ve beden yorgunluğunu giderir. Hastalıklardan sonra çabuk toparlanmayı sağlar.

Soya fasulyesi yağı da en az bitkisi kadar faydalıdır. Bu yüzden ilaç, kozmetik, boya ve gıda sektörlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Soya fasulyesi yağı salata soslarında, margarin, kahve kreması ve mayonez gibi birçok gıda ürününde kullanılmaktadır. Bunun dışında yemek yapımında da kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Kızartmalar kalp ve damar hastalıklarında, kilo fazlalıklarında, tansiyon ve şeker hastalıklarında önerilmemektedir. Eğer tüketilecekse soya fasulyesi yağı ile kızartılarak tüketilmesi daha az zararlı olmaktadır. Çünkü soya fasulyesi yağı daha sağlıklıdır, dumansız ve kokusuzdur.

Omega 6 ve Omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça zengin olan soya fasulyesi yağı kalp sağlığı açısından önemlidir. Damar tıkanıklığını önleyerek felç riskini ortadan kaldırır. İçeriğinde B, K, D, A vitaminleri ve magnezyum, çinko, demir ve bakır gibi sağlık açısından çok önemli mineralleri barındırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kemik erimesini önlemekte ve kansere karşı koruyucu özellik taşımaktadır.

Soya fasulyesi yağı cilt ve tırnak sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Harici olarak kullanılmaktadır.

İçeriğinde bol miktarda B1, B2, E ve K vitaminleri bulunan soya fasulyesi tohumu aynı zamanda kalsiyum bakımından da oldukça zengindir.  Demir, fosfor, bakır, manganez ve potasyum gibi önemli mineralleri ile de şifa kaynağıdır.

Soya fasulyesi yetiştiriciliği oldukça kolay olan soya fasulyesi tohumu hazmı kolaylaştırır, yüksek lif oranına sahip olması nedeniyle sindirim sistemini dengeler ve rahatlatır.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için soya fasulyesi yemeği tüketmek, soya fasulyesi tohumundan çay ve kürler hazırlamak önemlidir. Soya fasulyesi yağıda diğer bitkisel yalar ile karıştırarak yemeklerde kullanmak çok faydalı olacaktır.

Her şeyin fazlası gibi soya fasulyesi bitkisinin de abartılarak tüketilmesinin zararları bulunmaktadır. Özellikle troid hastalığı olanlara olumsuz etkileri olabileceği saptanmıştır. Troid hormonu salgılanmasında baskılayıcı etkisi bulunmakta ve yeterli troid hormonu salgılanmasını önlemektedir. Bu yüzden troid hastaları dikkatli ve kararında tüketmelidirler.

Ayrıca soya fasulyesi bitkisinin testosteron seviyesini düşürdüğü söylenmektedir. Bunun nedeni yapısında östrojen hormonu bulundurmasıdır. Bu yüzden üreme problemi yaşayan erkekler dikkatli tüketmelidirler.

Soya Fasulyesi Nerede Satılır?

Özellikle vejeteryanlar tarafından çok tercih edilen ve son yıllarda mutfaklarımızda daha fazla yere sahip olan soya fasulyesi bitkisi büyük marketlerde ve bazı pazarlarda satılmaktadır. Eskiden daha zor bulunurdu ancak tüketiminde ki artış piyasada da daha fazla bulunmasına neden oldu.

Marketlerde soya fasulyesi yağı, soya unu, soya kıyması ve hatta soya sütü raflarda oldukça fazla görülmektedir. Bilinçli beslenme ve sağlıklı yaşam açısından bu protein kaynağı bitkiyi artık tüm market ve pazarlarda, baharatçılarda bulabilirsiniz.  İnternet sitelerinde de satışı yapılmaktadır.

Soya Fasulyesi Fiyatı

Taze Soya fasulyesi bitkisi kilogram fiyatı ortalama 20 TL civarındadır. Kuru soya fasulyesi bitkisi fiyatı ise 25 – 30 TL arasında piyasada izlenmektedir. Baharatçılarda bulabileceğiniz soya fasulyesi yağı 50 ml fiyatı yaklaşık 25 TL civarındadır. Doğal soya fasulyesi tohumu fiyatı ise 100 adet tohum için 6 TL civarındadır.  Bahçeniz var ise ve Soya fasulyesi yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız soya fasulyesi tohumu satın alabilirsiniz.

Soya fasulyesi bitkisi hem sağlıklı hem lezzetli hem de besleyici özelliğe sahiptir. Kemiksiz et denmesinin nedeni protein açısından zengin olması ve lezzetinin eti aratmamasıdır. Bu çok değerli besini özellikle gelişme çağındaki çocuklarınıza yedirmenizi öneriyoruz.

Sağlıklı gelişim, hastalıklardan korunma, güçlü kas ve kemik sistemi ve fit bir görünüm için ideal bir besin olan soya fasulyesi bitkisi eskiye nazaran fiyat açısından da çok daha uygundur. Bunun nedeni ülkemizde soya fasulyesi yetiştiriciliğinin ve tüketiminin artmasıdır.

Yukarıda verdiğimiz soya fasulyesi yemeği tariflerini denemenizi öneriyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım