Kırışıklığı Arttıran ve Azaltan Yiyecekler

Kırışıklığı Arttıran ve Azaltan Yiyecekler

Yaşlanma ile birlikte insan cildinde de kırışıklıklar ciddi derecede artış gösterebilmektedir. Bu durum ne kadar da olsa kişilerde moral bozukluğuna sebep olabilmektedir. Bunun yanında insanın normal bir şekilde cilt kırışıklık artabileceği gibi bazı nedenlere bağlı olarak sadece yasa bağlı değil, erken yaşlarda da ciltte kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bunun sonucunda da erken yaşlarda ciltte hiç de hoş olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Aynı zamanda kırışıklığı artıran yiyecek ve içecek de bunların başında gelmektedir. Bundan dolayıdır ki bu konuda oldukça dikkatli olunması gerekir.

Özellikle kahve tüketiminin fazla olması insan cildinde erken karışıklıklara sebep olabilmektedir. Bunun nedeni de kahvede bulunan kafeinin ciltteki kolajen yapıyı bozmasından kaynaklanır. Bilindiği üzere kolajen, cildin karışmasını önleyen önemli bir maddedir. Kafein tüketimi sonucunda da cildin kolajen yapısı hemen yenileme sağlayamadığı için karışıklığa sebep olabilmektedir.

Kırışıklığı Arttıran Başlıca Yiyecekler

Kırışıklık arttıran belli başlı yiyecekler vardır. Bunlar sıralanacak olursa:

  • Kızartma
  • Çok pişmiş yiyecekler
  • Çok fazla şekerli gıdalar
  • Çok fazla glüten tüketimi

Kızartma şeklinde tüketilen gıdaların cildin yapısını bozduğu kanıtlanmıştır. İçerdiği serbest radikaller, cilt hücrelerinin yapısını bozarak kırışıklığa ve de sarkmalara sebep olmaktadır. Bundan dolayı da kızartma türünde tüketilen besinlerin azaltılmasında fayda görülmektedir.

Çok pişmiş yiyecekler de yine cilde zarar verebilmektedir. Özellikle şunu belirtmek gerekir ki yiyeceklerini sürekli bu şekilde tüketenlerin ciltlerinde kırışıklığa sebep olmaktadır. Aynı zamanda çok fazla pişirilen yiyeceklerin içindeki vitamini de kaybolmaktadır.

Kırışıklığa İyi Gelen Azaltan Yiyecek ve Bitkiler

-Yeşil yapraklı ve turuncu renkli sebzeler A vitamini bakımından daha zengin olduğu için A vitamini seviyesini yükseltmekte ve de bu sayede cilt hücrelerini de güçlendirdiği için cildi daha parlak ve canlı hale getirir.

-Somon ve beyaz etli balıklar, tavuk, hindi, kabuklu deniz ürünleri, sarımsak, lahana, karnabahar, tüm baklagiller, yumurta, az yağlı süt, erik şeftali ve de avakado gibi meyvelerin kırışıklıkları önlediği bilinmektedir.

-Soya fasulyesi ve yer elması da bitkisel öströjen içermesi ve dolayısı ile de cildi hem gergin hem de daha parlak hale getirmektedir.

-Omega 3 bulunan gıdalar( badem, ceviz, soya filizi, somon balığı, kuru fasulye vb.)

-Günlük 8 ile 12 bardak arası su içmek de besinlerin hücre içine taşınmasını atık maddelerin de dışarı atılmasını sağlayarak cilde fayda sağlar.

-Yeşil çayın da içeriğinde bulunan serbest radikallerden dolayı tüketimini artırmakta fayda vardır.

 Erken Yaşta Kırışıklığın Nedenleri?

Kırışıklığın nedenleri yaşlılık başta olmak üzere ikinci sırada ise daha önce de bahsettiğimiz gibi tüketilen gıdalardan kaynaklanmaktadır. Bunun yanında sadece yiyecekler değil içecekler de buna neden olabilmektedir. Bunun yanında güneş koruyucu kullanmadan güneşe uzun süre maruz kalan ciltlerde de kırışıklık erken yaşlarda başlayabilir. Kırışıklık insan hayatında hemen hemen hiç kimsenin karşılaşmak istemediği bir durumdur. Çünkü hiç kimse yaşlı görünmek istemez. Ancak bunun için de gereken fedakârlıklar dan kaçmamak gerekmektedir. Mesela tatlı yeme isteği insanların vazgeçemeyeceği bir durumdur ancak şeker de kırışıklıkların oluşmasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Biraz da kırışıklık gideren maskelerden bahsedecek olursak bunlar;

Bazı yağlar ile yapılan maskelerin kırışıklığı azalttığı tespit edilmiştir. Bunlardan bir tanesi de ozon yağı ile her gece yüze masaj yapmaktır. Ancak kesinlikle bu maske gece yapılmalıdır. Bu şekilde güneşe çıkmaktan kaçınılmalıdır.

Kırışıklıklar ile ilgili aşağıda ki yardımcı makaleleri inceleyebilirsiniz;

Kırışıklıkları Önlemek İçin Öneriler, Kırışıklıklar için Ev Yapımı Doğal Yöntemler

Kırışıklık Giderici Kremler

Kuru Ciltler için Kırışıklık Maskesi

Cilt Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

Aslında cilt bakımına iş işten geçtikten sonra değil de erken yaşlarda başlamak mutlaka daha etkili olacaktır. Ancak sonrasında bile olsa yine bazı yöntemler ile etkin sonuçlar alabilmek mümkündür. İlla pahalı ürünler alarak bunların daha etkili olacağını düşünmemek gerekir. Özellikle bayanlar cilt bakımı konusunda erkeklere oranla kat be kat daha fazla dikkat ettikleri için makyaj yaptıklarında bunu temizlemeden kesinlikle yapmamaları gerekir. Bunun yanında makyaj malzemelerinin belirtildiği tarih aralığında kullanılması ve de merdiven altı dediğimiz ürünlerden olmaması gerekir.

Kırışıklıkları gidermede doğal ürünlerin bulunduğu gibi kozmetik ürünlerin de çok fazla olduğunu belirtmek isteriz. Ancak her zaman doğal yöntemleri tercih etmekte fayda vardır.

Değişim zaten doğanın kendisinde var olan bir şeydir buna bağlı olarak da her canlı gibi insanlar da yaşlanmaya devam edecektir. Ancak yapılması gereken bu durumun mümkün olduğunca daha sağlıklı bir şekilde geciktirilmesidir. Çeşitli maske ve kür tarifleri ile kırışıklıkları gidermek oldukça kolay bir işlemdir.

Nişasta Maskesi Kırışıklık İçin İdeal

Malzemeler:

-1 yemek kaşığı mısır nişastası

-1 su bardağı su

-5 yemek kaşığı havuç suyu

-1 yemek kaşığı krema

Hazırlanışı: Normal sıcaklıkta bulunan su nişasta üzerine eklenir, iyice karıştırarak erimesi sağlanır ve 10 dakika yaklaşık olarak beklemeye alınır. Sonrasında bunun üzerine de yarım bardak sıcak su eklenir. Bundan sonraki kısımda ise bir tencere içine alınarak 10 ile 15 dakika arası kaynatılır. Havuç suyu ile nişasta beşer yemek kaşığı alınarak karışım yapılır. Sonrasında ise bu karışım 10 dakika aralar ile 3 kat şeklinde cilde sürülür. Bu maske haftada iki kez uygulanabilmektedir.

Basit bir maske tarifi de verecek olursak patates maskesi tarifini verebiliriz. Bu da Bir adet patates haşlanıp iyice ezilmelidir. Bunun üstüne 2 kaşık süzme yoğurt ve bir çay kaşığının ucu karbonat koyulur. Bunların hepsi karıştırılır ve de krema kıvamına getirilir. Fırça ile cilde sürülüp 10-15 dakika bekletilir. En sonra ise ılık su ile yıkanır.

Kırışıklıkların Görünümünü Azaltan Zencefil Kürü

Bu maskenin yapımında;

– 1 yemek kaşığı zencefil

-1 yemek kaşığı yulaf veya buğday

-2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı;

İlk olarak zeytinyağı ile zencefil karıştırılır. Sonrasında da hangisi tercih edildiyse bu da karışıma eklenir. Bir krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Göz çevresine sürememek şartı ile tüm cilde uygulanabilir. Bu karışım 15 dakika kadar bekletildikten sonra ılık bir su ile yıkanmalıdır. Bu maskeyi hassas ciltler için uygulayacaksanız eğer bu durumda 2 cm kalınlığında bir zencefil kökü, bir yemek kaşığı bal ve bil çay kaşığı limonu blender vasıtasıyla karıştırın. Sonrasında buzdolabında yaklaşık olarak iki saat bekletin ve de çıkardıktan sonra cilde uygulayıp ortalama 15 dakika bekletin. Daha sonra da ılık su yardımıyla yıkayıp işlemi bitirin. Bir başka zencefil maskesi tarifi de verecek olursak bir çay kaşığı zencefil, iki çay kaşığı buğday nişastası bir damla lavanta ve yarım tatlı kaşığı kaymağı iyice karıştırıp cildinize sürün. Bu karışımı da 20 dakika cildimizde beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi de yine haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Kırışıklık Giderici Muz Maskesi

Olgun bir adet muz ile yapılan bu maske de muzun bur çatal ile ezilmesi ve de buna birer yemek kaşığı bal ve limon suyu da ilave edilmektedir. Daha sonra da bu karışım karıştırılır ve maske elde edilerek yüze sürülür. Kalın bir tabaka halinde sürülmesi gerekir. 15 dakika bekledikten sonra durulanır ve de bu maske haftada bir kez uygulanabilir. Tüm bu uygulamalar, uygun bir şekilde ve düzenli olarak uygulandığı sürece ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde oldukça etkili yöntemlerdir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.