Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Tahriş olan cildinizde evde uygulayabileceğiniz ve kolay bir şekilde hazırlanan doğal ürünler elde etmeniz mümkündür. Kimyasal maddeler ve yapay kokuların aksine doğal, bitkisel ürünleri tercih etmeniz cildiniz için daha iyi olacaktır. Tahriş olan ve yaralanmış ciltler de besleyici özelliklere sahip olan doğal yollar ile cildinizi rahata kavuşturabilirsiniz.

Tahriş olan cilde ne iyi gelir? neler kullanılmalıdır?  Cildimiz neden tahriş olur? ile ilgili tüm merak edilenleri aşağıda ki yazımızdan detaylıca ulaşabilirsiniz.

Cildimiz Neden Tahriş Olur? Hangi Önlemler Alınırsa Tahrişe İyi Gelir? 

Egzamaya sahip olanlar rahatlatıcı etkisi olan zeytin yağını kullanabilirler. İçerisinde zeytinyağı özü bulunduğundan cilt kremleri yerine zeytinyağı kullanılabilir.

Ciltte oluşan kızarıklar için maden suyu tavsiye edilmektedir. Maden suyu kaşıntıyı hafifletir ve cildin daha fazla tahriş olmasını engellemektedir. Maden suyu içerisinde bulunan doğal mineraller ile peeling yaptırılmış gibi rahatlanır.

-İçerisinde A ve C vitamini bulunan domates de tahriş olan bölgelere ve cilde iyi gelir, cildi sıkılaştırır. Antioksidan özelliği içerisinde taze domatesi yüzünüzde ve cildiniz de 2-3 gün kullanabilirsiniz. Cildinize sürdüğünüz yerde 10-15 dakikadan sonra ılık su ile yıkayınız.

-Tahriş sadece kimyasal ürünler ile değil böcek ve sivrisinek sokmalarından da kaynaklanabiliyor. Buna yapabileceğiniz ise aspirini havanda dövüp toz haline getirdikten sonra tahriş olan bölgeye uygulamanızdır.

-Vücudumuzda özellikle yaz aylarında güneş yanmalarından kaynaklı tahriş olabiliyor. Bunun için ise güneş yanığı olan bölgelere yoğurt sürüp yaklaşık yarım saat kadar bekletmeniz ağrı ve sızıları büyük ölçüde azaltacaktır.

Cildinizde oluşan yara, tahriş v.b gibi durumlarda zencefil içeren sabun ve ürünleri kullanmanız o bölgelerde ki problemleri azaltacaktır.

-Ellerinizi kurumaması için bulaşık deterjanların dan veya temizleyicilerden uzak kalmalısınız. Kimyasal ürünler cildi çok çabuk tahriş edebilmektedir. Cildinizin yumuşak olmasını ve hep öyle kalmasını istiyorsanız evde mutlaka eldiven kullanmalısınız.

Yattığınız odaya nemlendirici cihaz takabilirsiniz. Bu cihazlar ile beraber havadaki nem alınır ve kuru olmasını engeller. Böylelikle cildiniz de nemli kalmış olmaktadır. Özellikle havanın kuru olduğu aylarda ve kışın daha faydalı olacaktır.

Yüz yıkama jellerinizi, hassas ciltler içini önerilen ürünlerden seçebilirsiniz. Cildinize uygun jeller cildinize daha iyi gelecektir ve az tahriş edecektir.

Traş, cildi en çok tahriş eden etkenlerdendir. Bundan dolayı traş losyonunu yeterli miktarlarda kullandığınıza dikkat ediniz.

-Mis kokulu sabunlar da tahrişe neden olan etkenler arasındadır. Sabuna ilave edilen koku ya da boya ya karşı alerjik bir reaksiyon verebilir. İkinci etken olarak sabun cildinizdeki yumuşak olan doğal yağları yok edebilir. Sabun cildinizi eğer kaşındırır, kurutur ise bol su ile durulayın ve kendi cildinize özel sabun seçebilirsiniz.

-Tahriş olan bölgelere soğuk kompres yapabilirsiniz. Şişliğin inmesine ve ağrıyı hafifletecektir. Tahriş olan bölge

-Öncelikle eğer tıraştan tahriş oluşmuş ise tahriş kremi kullanılabilir. Tahriş için bepanthol krem kullanabilirsiniz.

-Başka bir yöntem ise yüzünüze buz kompresi uygulamanızdır.

-Yüzünüzde oluşmuş sivilce veya herhangi bir tahriş var ise tıraşınızı daha yavaş ve dikkatli yapmanız gerekmektedir.

-Jilet veya makina  fark etmez tıraş olurken ıslak tıraş olmanız gerekiyor.

Tıraş olmadan önce cildinizi sıcak su ile yıkamanız cildinizi ve cildinizde olan kıl ve tüyleri yumuşatacağın dan dolayı tahrişin daha az olmasını sağlar

Tıraş sonrası cilde sürülen kolonya ciltteki tahrişi artırabilir ve cildinizin dışarı atmasına sebep olabilir. Bunun için tıraş dan sonra kolonya sürmek yerine cildinize nemlendirici krem sürmeniz cildinizdeki bütün tahriş ve döküntülerin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Yüzdeki oluşan tahriş kaç günde geçer

Tahrişin geçme süresi tahrişin ne gibi etkenden dolayı oluştuğu, cildin ne derece hassas olduğu ve tahrişin geçmesi uygulanan yöntemler tahrişin geçme süresini etkileyen etmenlerdir. Örneğin tıraş dan sonra oluşan tahriş 3-4 gün sonra geçerken, ağdadan sonra oluşan tahrişler 1 veya 2 gün içerisinde geçmiş olur.

Yüzde Oluşan Tahriş ve Kızarıklık Nasıl Geçer

Öncelikle yüzde oluşan tahrişlerin önemli sebeplerinden bir tanesi dışarıdan herhangi bir fiziki bir etki olmadığı sürece yüzümüz için kullandığımız ürünlerdir. Yüzümüzde tahrişe sebep olan ve bu ürünlerin içerisinde tahriş yapan etken maddeleri barındıran her türlü krem, losyon, tonik, jel v.b ürünlerden uzak kalmamız gerekiyor. Daha sonrasın da ise tahriş olan bölgelere yukarıda önerilen şekilde müdahale edebilirsiniz.

Cilt bakımı için güzelliğiniz den ödün vermek istemiyorsanız. Tüm yazılarımıza “https://www.1ciltbakimi.com/konular/cilt-bakimi/” buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: 15.09.2019

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.