Cilt Bakım Sıralaması

Cilt Bakım Sıralaması

Cilt bakım sıralaması hakkında bir bilginiz yoksa yaptığınız cilt bakımının da bir anlamı yok diyebiliriz. Çünkü cilt bakım sıralaması o kadar önemli ki, yanlış yapıldığında yapılan bakımında bir anlamı kalmıyor.

Cilt Bakım Sıralaması

Kadınlar en çok yüzleri ile ilgilenir. Çünkü insanların en çok ilgi çeken yerleri yüzleridir. Bu nedenle daha kusursuz olsun isterler. Kusursuz olması içinde birçok cilt bakımı yaparlar. Fakat cilt bakım yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi cilt bakım sıralamasıdır.

Cilt Bakım Sıralaması Neden Önemlidir?

İnsan yüzünü yemek üzerinden örnek vererek açıklayabiliriz. Çok acıktığımızda sofraya oturduğumuzda ilk çorbadan başlarız ve midemiz ısındıktan sonra ana yemeğe geçer ve en son tatlıyı tüketiriz. Her yemek yemeye başladığımız tatlı çorba ve salata olarak gitsek büyün mide düzenimiz değişir ve sağlıklı beslenmiş olmayız. Cilt bakım sırası da aynen yemek yememiz gibidir. Önce başlamamız gerekeni sona bırakırsak cildimize zarar verebiliriz.

Cilt Bakım Sırası Neye Göre Belirlenir?

Cilt bakım sırası cildin gereksinimlerine göre belirlenir. Mesela yüzünüzü nemlendirmeniz gerekiyor. Cildinizde makyaj varken bunu yapabilir misiniz? Hayır yapamazsınız. Cildinizi nemlendirmeniz için ilk yüzünüzü temizlemeniz gerekir.

 

Cilt Bakım Sıralaması Nasıldır?

Cilt bakım sıralaması sabah ve akşam farklı şekillerde yapılmaktadır. Sabah; temizleme, tonik, tedavi ürünleri, nemlendirici ve göz kremi iken; akşamları, temizleme, tonik, tedavi ürünleri, serum, gece kremi, göz kremi ve doğal yağlar şeklindedir.

Cilt bakımı yapılırken ilk olarak yüzün tamamen yıkanmış olması gerekir. Yıkadıktan sonra havlu ile kurulamak yerine bekleyerek kendinin kurumasını beklemek cildi daha canlı tutacaktır. Daha sonra temizleme jelleri ve temizleme tonikleri bir pamuğa dökülerek yüze dairesel hareketler uygulanarak sürülür. Pamuğa baktığınızda renginin koyulaştığını göreceksiniz.

Bu nedenle cilt temizleme de sadece su ve sabunun yeterli olmadığını fark edeceksiniz. Daha sonra sivilce ya da farklı bir nedenden krem kullanıyorsanız cildiniz temiz olduktan sonra onu sürebilirsiniz. Bundan sonra gece ya da gündüz ya da makyaj sonrası bakımı olarak istediğiniz bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Maskelerin ve bakım ürünlerinin daha çok etkili olması için cildin tamamen temiz olması gerekir.

Bu nedenle cilt bakım sırası söz konusu olduğu zaman temizlik ve tonikler sabah ya da akşam ayırmaksızın her zaman listenin en üst sırasında yer alacaktır. Diğer cilt bakımı ve güzellik sırları hakkında bilgiler için lütfen cilt bakımı kategorimize göz atın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.