Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız

 

Ciltlerimiz, bedenimizi dış etkenlere karşı koruyan, sarıp sarmalayan bir örtü görevindedir. Aynı zaman da organ ve dokuların işleyişinin yolunda gidip gitmediğinin de sinyallerini bizlere vermektedir. Cilt tipi herkeste farklı olsa da ana hatları ile 4 cilt tipi bulunmaktadır.

Cilt tipinizi anlayabilmek için parmak uçlarınız ile yüzünüzün çeşitli bölgelerine dokunun. Yanaklarınıza, çenenize, alnınıza ve burnunuza dokunduğunuzda sebum oranı fazla ise cilt tipiniz yağlı, az ise normal yok denecek kadar az ise kurudur. Yüzünüzde hem kuru hem de yağlı bölgeler hissediyorsanız karma bir cilde sahipsinizdir.

Kuru Cilt Tipi

Kuru ciltler ince ve gözeneksiz bir görünüm sergilemektedir. Sebum oranı çok düşük olduğundan ciltte, özellikle de dudak kenarlarında ve göz çevrelerinde ince çizgiler belirginleşir. Rüzgara, suya ve sert koşullara daha az dayanıklı olan kuru ciltlerde, buna bağlı olarak gerilme, pul pul dökülme, çatlama ve soyulma gibi problemler sıkça gözükür. Banyo sonrasında meydana gelen kızarıklıklar da kuru cilt tipinin karakteristliğini göstermektedir.

Kuru cilt tipi için üretilen makyaj malzemeleri ve kozmetik ürünleri kullanarak da cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yağlı Cilt Tipi

Kalın bir dokuya sahip olan yağlı cilt tipleri gözenekler gözle görülebilecek kadar geniştir. Ciltte parlama problemi yaratır. Sebum oranı alın, burun ve çene bölgelerinde daha yoğun olduğundan bu bölgeler daha fazla parlama yapar. Parmak ile dokunulduğunda elde yağlanma hemen hissedilmektedir. Sivilce, akne ve siyah noktaların beslenmesine çok müsait bir zemini vardır. Yağlı cilt tiplerinin tek avantajı ise derin kırışıklıklara müsait bir yapıda olmayışıdır. Yağlı ciltler için tasarlanan ürünler kullanılarak sebum oranı kontrol altına alınmalıdır. Yağlanmayı azaltıcı sabunlar ve gözenek sıkılaştırıcı tonikler ile parlama sorununun da önüne geçilebilmektedir.

Normal Cilt Tipi

Dışarıdan bakıldığı zaman gözeneksiz, sıkı, pembemsi ve pürüzsüz bir görünüme sahip olan ciltlerdir. Sorunsuz ve en şanslı cilt tiplerindendir. Kırışıklıklar ve çizgiler en az bu cilt tipinde görülmektedir. Normal cilt tipi sahipleri makyajı iyi taşımaktadır ve makyajsızken de son derece duru görünüme sahiptirler.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.