Ayak Terlemesine Doğal Çözüm Önerileri

Ayak Terlemesine Doğal Çözüm Önerileri

Ayak terlemesi azda olsa her insanda olabilecek bir durumdur. Ancak ayak terlemesi sizi rahatsız edecek kadar terliyorsa , ayak terlemesine doğal çözümler bulmanız gerekir. Ayak terlemesini önlemek aynı zamanda ayak kokusunun da önüne geçecektir.

Ayak Terlemesine Doğal Çözümler

Ayak terlemesi hemen hemen her insanda olur. Bazıları ayaklarının terlemesinden şikayet etmez ve her gün düzenli ayaklarını yıkar. Ancak bazılarında ise durum tam tersidir. Ayaklar çok terler ve bu terleme sizi rahatsız eder.

Bu rahatsızlığın dışında terleyen ayaklarda kokular da oluşabilir. Ayak terlemesine karşı bitkisel çözümler hem sizleri ayak terlemesinden hemde ayak kokusundan kurtaracak çözümlerdir.

Bunların dışında ayak terlemesi bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu nedenle sizlere önerdiğimiz çözümler sonuç vermezse mutlaka bir doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Ayak Terlemesine Bitkisel Çözümler

Ayak terlemesinin tedavisinde birbirinden farklı yöntemler bulunur. Bu yöntemler kalıcı ve geçici olmak üzere ayrılırlar. Bu nedenle ayak terlemesi sorunu yaşayanların tedavi yöntemlerinden birisini seçerek terlemeye karşı bitkisel çözüme ulaşabilirler.

Ayak Terlemesine Basit Çözümler

Ayak Terlemesine Sirke Tedavisi : Bir tencereye ceviz kabuklarını ve söğüt yapraklarını atıp ocakta kaynatın. Kaynama işleminden sonra tencereyi ocaktan alın ve içerisine sirke katıp ılınmasını bekleyin. Ilınan karışımı bir leğene dökün ve içine ayaklarınızı sokup , 30 dakika kadar bekletin.

Ayak Terlemesine Adaçayı Tedavisi : Bir tencere içerisine su ve onunda içine 1 avuç ada çayı atıp kaynatın. Kaynayan su ılındıktan sonra bir leğene alın ve ayaklarınızı 30 dakika bu leğenin içerisinde bekletin.

Ayak Terlemesine Meşe Kabuğu Tedavisi : Bir tencere içine 4 bardak su ve onunda içerisine 1 avuç meşe kabuğu atın ve kaynatın. Kaynayan su ılındıktan sonra bir leğene alın ve ayaklarınızı 30 dakika bu leğenin içerisinde bekletin.

Ayak Terlemesine Kalıcı Çözümler

Ayak terlemesi uzun süredir var ve bir çok tedavi yöntemi hala ayak terlemesini geçirmediyse kalıcı çözüm olan ameliyatlara yönelebilirsiniz. Ayak terlemesine kalıcı çözüm olan Lomber Sempatektomi ve Lomber Sempatik Blokaj olabilirsiniz.

Bu ameliyatların nasıl olduğunu ve başarı oranlarını da sizlerle paylaşacak olursak;

Lomber Sempatektomi ayak terlemesi ameliyatında ayak terlemesine etken olan sinirlerin bulunduğu karın bölgesi açılıp oradaki sinir uçlarına klipsler yerleştirilir. Bu ameliyatın başarı oranı %90’dır. Bu ameliyat sonrası vücudunuzda ameliyat izi kalabilir.

Lomber Sempatik Blokaj ise ilaç çözümüdür. Doktor kontrolünde ultrason ve tomografi çekilerek ayak terlemesine etken sempatik sinirlere ilaç uygulaması yapılır. Bu ilaçlar ter bezlerinde kalıcı bloklama yapar ve terlemeye kalıcı çözüm getirir. Ancak başarı oranı %40’dır.

Ayak Terlemesine Mehmet Öz Çözümü

Ayak terlemesine karşı ünlü doktor Mehmet Öz’ün de bazı çözüm önerileri var. Bunun için yapmanız gereken bir tencere içerisine su doldurup içerisine 5 adet çay poşeti atın ve suda renk değişince suyu bir leğene boşaltıp ayaklarınızı 20 dakika kadar içinde bekletin.

Çay içerisinde bulunan tanin maddesi ayaklarda bulunan bakterileri öldürür ve ayakların kötü kokusunu da önler. Aynı zamanlar ayaklarda bulunan gözenekleri küçültür ve terlemenin önüne geçilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.