Kışın El Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın El Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış için el bakımı son derece önemlidir. Kış ayları yaklaştıkça ellerde kuruma ve çatlama görülür. İşte bu çatlamalar ve kurumaya şimdiden önlem almak gerekir. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz kışın elleriniz çok daha kuru olur. Kış mevsiminde ellerinizin yumuşak olmasını istiyorsanız sizlere vereceğimiz el bakımı tarifleri ve doğal yöntemler ile elleriniz ipek gibi olacak.

Kışın el bakımı nasıl yapılır?

Kış ayları yaklaştıkça ellerde kuruma ve çatlamalar meydana gelir. Bu nedenle ellerinize uygun bakımı yaparak kış aylarına ellerinizi hazırlamanız gerekir. Unutmayın ki eller bir kadın için son derece önemli ve bakım yapılması gerekli bir uzuvdur.

El Bakımı İçin Doğal Yöntemler

  1. Gül suyu ile ellerinize oldukça güzel bakım yapabilirsiniz. Özellikle Isparta ilinden gelen gül suyunu bulabilirsiniz çok daha iyi olacaktır. Gül suyunun içerisine 1 kaşık gliserin ekleyerek krem gibi ellerinize sürebilirsiniz. Bu karışımı ellerinizde 1 saat bekletin ve sonrasında ılık su ile ellerinizi yıkayın ve durulayın.
  2. Bazı ellerde el kararması görülür. Özellikle kışın ve kar yağdığı zamanlarda daha fazla görülür. Bunun dışında havası nemsiz şehirlerde daha çok görülür. Ellerinizin rengini açmak için en doğal yöntem limonla ellerinizi ovuşturmaktır.
  3. El kurumasının nedeni havadaki nem oranından kaynaklanmaktadır. Özellikle evinizde soba varsa mutlaka soba üzerine bir su koymalısınız. Aksi halde içerideki nem oranı düşer ve ellerinizin kurumasına neden olabilir. Soba üzerine su koymak ile suyu buharlaştırabilir ve evinizin havasını nemlendirerek ellerinizin kurumasının önüne geçebilirsiniz.
  4. Duştan önce ellerinize krem sürün. Krem kıvamında papatya, hindistan cevizi yağı, susam içeren kremleri tercih edebilirsiniz. Bunun dışında kış aylarında banyo yaparken aşırı sabun kullanmayın. Sabun kışın ellerinizi kurutabilir.
  5. Kışın el bakımı yapmak için normal zamandan daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Kış aylarında ellerinize mutlaka eldiven giyin ve bulaşık yıkarken de eldiven takmayı ihmal etmeyin.

Her mevsim ellerinize bakım yapmanız gerekir. Mevsimsel el bakımı için el bakımı kategorisine bakabilir ve uygun el maskelerini uygulayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.