Bacak çatlakları nasıl gider?

Bacak çatlakları nasıl gider?

Bacak çatlakları nasıl gider? Bacak çatlaklarıinsanın çok moralini bozuyor. Yazın evde şort giymek bile hayalken uğraşlarım sonunda bacak çatlaklarına kesin çözüm buldum. Biraz uğraştırsa da yaza bacak çatlakları olmadan giriyorum. Şimdi size bu çatlaklardan nasıl kurtulduğumu anlatayım.

Bacak çatlakları

Tıpta adı Xerosis Kutis veya Asteatosis olarak bilinen bacak çatlakları aslında bir kuru cilt hastalığıdır. Bacak çatlakları estetik görüntüyü bozduğu gibi giderilmediği taktirde “kış kaşıntısı” adı verilen ve sıklıkla kış aylarında görülen bir kaşıntıya dönüşmektedir.

Bacak çatlakları her mevsim olabileceği gibi her yaşta her insanda görülebilir. Genel olarak cildi kuru olan kişilerde görülmekle beraber bacak çatlakları ilerleyen dönemlerde cilt açılmasına kadar ilerleyebilir.

 

Bacak Çatlakları Neden Olur?

Bacak çatlakları genel olarak cilt kurumasından veya devamlı kilo verip, almaktan olur. Cilt derisinin aşırı gerilmesinden dolayı dokuların kolajen kaybetmesi ve cilt tahribatı dolayısı ile oluşur. Bacaklardaki çatlaklar ilk başta hafif pembe olarak görülür. Zaman içerisinde bu pembe renk morarmaya son olarak beyaz renge dönüşür.

 

Bacaklardaki Çatlaklar Nasıl Gider?

Bacaklardaki çatlakları gidermek için sizlere harika bir bitkisel tarif vermek istiyorum. Aşağıdaki malzemeleri hazırlayarak tarifi uygulamaya geçebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı yasemin yağı
 • 2 tatlı kaşığı limon suyu
 • 4 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 kahve fincanı kekik yağı
 • 1 kahve fincanı portakal yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Uygun bir kase içerisine yukarıdaki tüm malzemeleri bir araya getirerek karıştırın. Karıştırdığınız kaşığın tahta olmasına özen gösterin. Elde ettiğiniz karışımı bacaklardaki çatlakların bulunduğu bölgelere sürün. Günde bir defa olmak üzere ve cildinizde 45 dakika bekletmek üzere masaj yolu ile uygulayın. Bekleme süresi sonunda cildinizi su ile yıkayabilirsiniz.

Bacak Çatlakları için Bitkisel Yağ Karışımı

Bacak çatlaklarına iyi gelen bazı bitkisel yağlar vardır. Bu yağları karıştırarak kendinize harika bir karışım yapabilir ve bacaklardaki çatlak olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Hemen malzemeleri söyleyeyim.

Malzemeler:

 • Kakao yağı
 • Gliserin
 • Badem yağı
 • Çörek otu yağı
 • Keten yağı
 • Kantaron yağı
 • Zeytinyağı
 • Kayısı yağı

Hazırlanışı ve Yapılışı:

 1. Yukarıdaki tüm bitkisel yağları eşit miktarda olmak üzere kapaklı bir kavanoza göz kararı dökün.
 2. Kavanozun kapağını kapatıp, üç dakika boyunca çalkalayın.
 3. Elde ettiğiniz karışımı bacak çatlaklarına yedirerek masaj yapın.
 4. Bu karışım en az 2 saat bacaklarda kalmalıdır.
 5. Süre bitiminde bacaklarınızı ılık su ile durulayın.

Bitkisel yağlar ile hazırladığınız bu karışımı her iki günde bir defa düzenli olarak bacak çatlaklarına uygulayabilirsiniz. Zamanla bacak çatlakları geçecek ve tamamen iyileşecektir.

 

Bacak Çatlaklarına Kesin Çözüm

Bacak çatlaklarına kesin çözüm arıyorsanız size önereceğim harika bir krem var. Kremin adı Madecassol kremi. Madecassol kremi ile alakalı sizlere daha önce bir yazı yazmıştım. O yazıyı okumak ve bu krem hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıkayın.

 

Madecassol kremi, bacak çatlakları için bağ dokusunun oluşumunu hızlandırarak yanık, çatlaklar ve bir çok yara için kullanılmaktadır. Fiyatı da çok ucuz. Eczanelerden 2016 Mayıs ayı ücreti olan 7.99 TL‘den satın alınabilir. Bacak çatlakları için krem tavsiyesi derseniz Madecassol’u tek geçerim.

Bacak Çatlakları Lazer Tedavisi

Bacaktaki çatlakları gidermek için lazer tedavisi yapılabiliyor. Şehirden şehre ve hekimlere göre değişen lazer tedavi yöntemi farklı farklı fiyatlarda olabiliyor. Ancak bacak çatlakları için lazer tedavisi, seans başına 450 TL’den 1000 TL’ye kadar değişiklik sağlıyor.

Bacaktaki çatlaklar için lazer tedavinin nasıl yapılacağı hakkında bir fikriniz yoksa Youtube üzerinde bulduğum ve mutlaka izlemeniz gereken bir video var. Video’da fraksiyonel lazer ile bacaktaki çatlakların nasıl giderildiği gösteriliyor.

Bacak Çatlakları için Öneriler

Bacaktaki çatlaklar için internet üzerinde okuduğum ve insanların birbirlerine önerdiği bir çok yorum var. Bu yorumlardan sizlere bahsetmek istiyorum. Dilerseniz bu yorumları ve önerileri uygulayarak bacaklardaki çatlaklara çözüm bulabilirsiniz.

 

 • Bacağınızda çatlaklar varsa ve kiloluysanız bir an önce diyete başlayın. Bununla beraber banyoya girdiğinizde çatlak olan bölgeleri çok iyi bir şekilde kese yapın. Ancak kesenin sert olmasına özen gösterin. Sıcak banyodan soğuk banyoya doğru geçin. Ayrıca banyo esnasında kayısı yağı ile çatlaklar üzerine kese yapmak, çatlakları giderecektir.
 • Çatlaklar için her akşam yatmadan önce ve her sabah kalktığınız çatlak olan bölgelere badem yağı sürün. Badem yağı çatlaklara çok iyi gelmektedir.
 • Badem yağı, bebe yağı, bepanthene, lansinoh lanolin, bonal gibi kremleri çatlak olan bölgelere kullanabilirsiniz.
 • Spor yapmak ve her gün düzenli yürüyüş, egzersiz, bacak hareketleri yapmak selülit ve bacak çatlaklarını ortadan kaldırır.
 • Ayvina Body Oil çatlak kremi kullanılarak çatlaklar giderilebilir.
 • Sizler için daha önce yazdığımız çatlaklar için evde bitkisel çözümler , çatlaklar için çözüm önerileri ve tavsiyeler , hamilelik sonrası çatlaklar nasıl giderilir yazılarımızı mutlaka okumalısınız.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.