El Bakımı için Öneriler

El Bakımı için Öneriler

Seneler boyunca genç görünen eller için bakım önerileriyle yumuşak ve pürüzsüz ellere sahip olmanız mümkündür. Manikür gibi tırnak bakımlarının sadece yeterli olduğunu düşünürseniz bu durumda yanlış düşünmüş olursunuz. Yüz bakımına gösterilen özeni ellere de göstermeniz gerekmektedir. Çünkü özellikle de yaşlanma belirtilerini en çok belli eden yerlerden biri ellerdir.
Ellerimiz aslında vücudun en çok işleyen organlarındandır. Gün boyu her yere dokunduğunuzdan temizlik yaparak, bulaşık yıkadığınız da bilgisayar başında saatlerinizi harcadığınız zaman elleriniz de her yerden mikrop alabilmektedir. Dolayısı ile de genç görünen ellerimiz için kişisel bakım rutinimize el bakımını da dahil etmeniz şarttır. Bunu özellikle de belirtmemizin nedeni aslında cilt bakımını uygularken genel olarak ek bakımlarının atlanmasıdır. Halbuki kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz el bakımlarıyla ellerinizi yaşlılık belirtilerinden koruyarak uzun seneler boyunca gen görünen ellere sahip olabilirsiniz.
Üstelik el bakımınızı yapmanız, ellerinizi yumuşatabilmek için pahalı kozmetik ürünlerine de ihtiyacınız bulunmuyor.

Öneriler

blank

  • Öncelikle dokunduğunuz her yerin mikrop dolu olduğunu unutmayın. Gün içinde sık sık ellerinizi yıkamanız gerekir. Fakat kullanılan ürünlerin alkol içerikleri çok önemlidir. Evinizde mümkünse doğal zeytinyağlı sabunları tercih etmenizi öneririz. Böylelikle de ellerinizi temizlerken kuruyarak çatlamalarının da önüne geçebilirsiniz.
  • Sık sık el yıkamanız çok önemlidir. Her yıkama sonrasında nemlendirici kullanmalısınız. Çünkü su tek başına ellerinizi kurutabilmektedir. Dışarıda bulunduğunuz zamanlar da çanta boyu el kremleri taşımınızı ya da iş yerinizdeki çekmeceye bir el kremi koymanızı tavsiye ederiz.
  • Soğuk sık zamanlarında ya da sert rüzgarların olduğu sonbahar ve ilkbahar zamanlarında da ellerinizin kuruyup çatlamaması için eldiven kullanın.
  • Yaz kış fark etmeden yüzümüze kullandığımız gibi dışarıya çıkmadan önce ellerinize de güneş koruyucu krem sürebilirsiniz.
  • Tırnak bakımı el bakımıyla aynıdır. Doğru kişiler bakımından doğru malzemeler ve ürünler kullanıp yapılması da önemlidir.

Lekelerden Kurtulmak için El Losyonu

blank

Malzemeler

  • 2 Çay Kaşığı Limon Suyu
  • 2 Çay Kaşığı Bal
  • 1 Yemek Kaşığı Süzme Yoğurt

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. El maskesini uygulamadan ilk önce doğal bir sabunla ellerinizi yıkayın. Karışımı ellerinize masaj yaparmış gibi sürün. 10 dakika boyunca masaja devam edin. Daha sonrasında ılık su ile yıkayın fakat sabun kullanmamalısınız. Yıkadıktan sonra da tekrardan el kreminizi sürmelisiniz. Bu bakımı ise haftada iki defa uygulayabilirsiniz.

Limon ve yoğurt elinizde bulunan lekelenmelerden kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. Yoğurt ve bal nemlendirme etkisini gösterir ve yaşlanma belirtileriyle ellerinizin mücadele etmesini sağlar.

1 Dakika da Yumuşak Ellere Sahip Olun

blank

Özellikle de kış aylarında soğuk ve sert rüzgarlı zamanlar da kuruyan ve çatlayan elleriniz için en iyi önerimizi sizlere vereceğiz.
Yarım avuç şeker ve yaklaşık olarak 1 çay kaşığı da zeytin yağı. Ellerinizi temizleyip daha sonrasında ise bu iki malzemeyi elinize alın. Bunlarla tüm ellerinizi ovuşturmalısınız. Eğer vaktiniz var ise ellerinizi yıkamadan önce 15 ila 20 dakika pamuklu bir eldiven giyip bekleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.