Botoks Nedir? Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks Nedir? Botoks Nasıl Yapılır?

Bir çok faktörlerden maalesef cildimizdeki kırışıklıklar artmaktadır. Bunun yaş ile ilgisi çoktur. Fakat yaş haricinde hava kirliliği, menopoz, stres, sigara, güneş ışınları da büyük rol oynamaktadır. Botoks bakterilerden elde edilen proteindir. Botoksu ameliyatsız cerrahi ürün olarak bilirler. 2002 yılında kullanımına onay verilmiştir.

Botoks Nedir? Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks Kimlere Uygulanır?

Özellikle yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar için tercih edilir. Hamile ve emziren bayanlara kesinlikle önerilmemektedir. Yaş aralığı olarak da 18 ile 65 yaş arası tercih edilmektedir. Botoksun çoğunlukla kullanıldığı bölgeler; ağız çevresindeki çizgiler, göz çevresindeki çizgiler, boyundaki çizgiler, iki kaş arasındaki çizgiler ve alındaki çizgilerde uygulanmaktadır. Botoks uygulandıktan sonra 3 ile 6 ay arasında etkisini göstermektedir. Fakat sürekli uygulanıyorsa bu 8 ile 10 ay arasında uzayabilir.

Botoks İşleminin Riski ve Maliyeti Nedir?

Botoksu uzmanlar tarafından yapılırsa riski yok denecek kadar azdır. Yalnız uygulama bölgesinde hafif morarma, baş ağrısı, kızarıklık, grip gibi etkileri olabilir. Yalnızca botoks uygulanan bölgeyi kesinlikle kaşımamanız gerekmektedir. Ayrıca ağır egzersizlerden uzak durmalısınız. Botoksun size maliyeti de yapılacak bölge ile yaptırdığınız yer açısından fiyatta oynama olabilir. Fakat ortalama bir maliyet söylemek gerekirse 400,00-TL ile 1.000,00-TL arasında değişim göstermektedir.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Kırışıklık olan bölgelere botoks yaptırmaya karar verdiğiniz zaman ve ilk defa yaptırıyorsanız eğer tüm kafanızı kurcalayan sorularınızı, beklentilerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşarak ilk adımı atabilirsiniz. Doktorunuz size botoks ile ilgili bilgi vererek kararınızı netleştirirsiniz. Botoksu kırışık olan bölgeye uygulamadan önce cildinizin kas yapısı ve cildinizin özellikleri incelenir.

Her cilt tipine göre aynı tedavi yöntemi izlenir. Botoks uygulamasına geçmeden önce cildinize ilk olarak lokal anestezik krem sürülmektedir. Az önce belirttiğim gibi kişinin kas ve cilt tipine göre belirlenen bölgelere çok ince uçlu iğneler yardımıyla küçük dozlarda enjeksiyon yapılır.

Botoks tedavisi yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasında sürmektedir. Yalnız şu bilgiyi de vereyim cildinize enjeksiyon verildiği zaman sadece o bölgede etkisini göstermektedir. Genel olarak dolaşıma karışmaz. Botoks uygulaması yapıldıktan sonra 2 hafta içerisinde beklenilen etki başlar.

YORUMLAR

  1. blank botox dedi ki:

    Botoxun kalıcı olmaması sanırım cilt yapısına göre farklılık gösterebiliyor, bazı insanlarda yıllarca etkisini gösterirken bazılarında belirttiğiniz gibi 4-5 ay sonra tekrar kırışıklıklar başlıyor.