Bacaklarda Sivilce Çıkmasının Nedenleri

Bacaklarda Sivilce Çıkmasının Nedenleri

Bacaklarda sivilce çıkmasının nedeni genel olarak çok fazla terlemeden kaynaklanır. Bu terlemenin bazen farkında olursunuz , bazen de hiç farkında olmadan giysimiz tarafından emilir. Bacaklarda sivilce çıkması özellikle hassas ciltlerde meydana gelen ve tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Tedavi edilmediği taktirde sivilcelerin artması daha fazla olacaktır.

Bacaklarda Sivilce Çıkmasının Nedeni

Bacaklarda sivilce çıkmasının nedeni terleme dedik. Ancak bunların yanı sıra başka türlü sebeplerden de kaynaklanmaktadır. Örneğin duş alırken kullandığımız jeller ve cildinize uymayan sabunların kullanımında da bacaklarda sivilceler oluşabilir. Bu nedenle cilt tipimizi bilmemiz ve ona göre sabun kullanmamızın önemi büyüktür.

Bacaklarda Sivilce Çıkmasının Çözümleri

Bacaklarda sivilce çıkmasının aslında bir çok nedeni var ama yukarıda sizlere saydığımız nedenler başlıca nedenlerdir. Terleme ve banyo sırasında kullandığımız sabun ve duj jelleri asıl sivilce yapan etkenlerdir. Peki bunların dışında bacaklarımız da neden sivilce oluşur? diye sorarsanız bunları da sizlere açıklayalım.

Hamilelik Dönemlerinde Bacaklarda Sivilce

Hamilelik döneminde vücuttaki hormon seviyeleri tavan yapar. Bununla beraber cilt hassaslaşır ve aşırı terleme görülür. Bunun sonucunda bacaklarda sivilce oluşumu olurken sivilce artması da gayet normal ve doğaldır. Eğer sivilcelerin kontrolü ele alınamayacak kadarsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Bacaklardaki Sivilce Önemsenmeli

Bacaklarda gözüken sivilceler başka problemlerde olabilir. Özellikle bacaklarda oluşan kızarıklıklar , kurdeşen denilen ve soluk kızarıklık şeklinde beliren bir cilt problemi olabilir. Böyle bir durumda da doktorunuza başvurmanızda yarar var.

Jilet ile Alınan Tüylerden Sonra Sivilce

 

Bacaklarınızda sivilce oluşumu yapan diğer bir etken ise kadınların sıkça kullandığı jilet yöntemidir. Banyo esnasında tüylerin jilet ile alınması sonrasında sivilce sorunları olabilir. Bu sorundan kurtulmak için jilet öncesinde ve jilet sonrasında mutlaka bacaklarınıza nemlendirici sürmeniz gerekir.

Ağda Sonrasında Bacaklarda Sivilce

Özellikle ağda sonrasında bacaklarda sivilce oluşumu artar. Sivilcenin dışında kızarıklık ve nokta nokta sivilce görünümündeki kızarıklardır. Bu gibi durumları bertaraf etmek istiyorsanız öncelikle ağda markasını iyi seçmeli ve bacaklarınıza nemlendirici uygulamalısınız. Ağda sonrasında bacaklarda görünen sivilceler çok fazla kalmaz ve 2-3 gün içerisinde söner.

Sitemizde sivilce sorunları ile alakalı yüzlerce makaleye ulaşabilirsiniz. Eğer bu yazılarda kendinize göre çareler bulamıyorsanız mutlaka bir cildiye doktoruna gözükün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.