Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Metabolizma hızı, organların çalışması için vücudun gün boyu ihtiyaç duyduğu minimum enerji (kalori) değeridir. Kişiden kişiye farklılık gösteren metabolizma hızını hızlandırmak için yenilen yemekler ve içilen içecekler oldukça çok öneme sahiptir. Metabolizması hızlı olan bireyler yavaş olanlara göre gün boyu daha çok kalori ve haliyle daha çok kilo kaybına sahip olurlar. Fakat yavaş olanlarına da yediklerine dikkat ederek hızlandırmaları oldukça rahattır. Az az yemek de metabolizmanızı fazlasıyla hızlandıracaktır. Kahvaltı yapmak yerine az az bir şeyler atıştırmak metabolizmanıza şok etkisi yaratarak hızlanmasını sağlayacaktır.

Metabolizma Hızı Nedir?

Cinsiyet, yaş, kas yoğunluğu, yağ oranı gibi etkilere göre farklılık gösteren metabolizma hızı bazı insanlarda günlük 1200 kadar kalori ihtiyacını karşılarken metabolizması hızlı olan insanlarda ise 2000 ‘ e kadar çıkabilir.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Acı biber: Acı biberin içinde barındırdığı capsaicin maddesi metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına yardım eder. Yemeklerin içine biraz koysanız bile etkisini gösterecek olan acı biberi ayrıca yemeğin yanında da tüketebilirsiniz. Bu yöntem de oldukça işe yarar bir yöntemdir. Ayrıca acı biber bağırsakları çalıştırarak sindirim işlemini hızlandırır bu da metabolizmanızın hızlandığı anlamına gelmektedir. Acı biber yedikten sonra metabolizmanız çalışma hızından iki kat daha hızlı çalışarak kilo kaybına yardım eder. Bu yüzden özellikle diyette olanlar yoğurtu bile acı biber dökerek tüketirler. Ayrıca acı biber iştah kaybına sebep oluyor ve tokluk hissi veriyor. Bu da oldukça büyük bir avantajdır.

Zencefil: Özellikle kış aylarının gelmesiyle gribin de kapıyı çalması aynı zamanlara denk geliyor. Böyle bir dönemde bile içilen veya direkt tüketilen zencefil bir de metabolizmayı hızlandırma aşamasında oldukça çok tüketilir. Zencefil vücut ısısını arttırır. Sindirimi oldukça hızlı bir hale getirir. Bu yüzden de metabolizmanızın çalışma hızını yemeklerden sonra %15’e kadar arttırır.

Yeşil Çay: Özellikle diyette olan herkesin sabah akşam elinden ayırmadığı bir şey vardır ki o da yeşil çay. Yeşil çay hem tokluk hem harika bir ödem atıcıdır hem de harika bir metabolizma hızlandırıcı. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırmasının en büyük etkenlerinden biri de içinde barındırdığı fenol adındaki bileşenlerdir. Yeşil çayı tercihe göre sıcak veya soğuk tüketebilirsiniz.

Tarçın: Kokusu da rengi de muhteşem olan bir baharat vardır ki o da tarçın. Tarçının diyetteyken bolca kullanıldığını duymuşsunuzdur. Çünkü tarçın kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptir. Bu özelliği de sizi uzun süre tok tutma avantajı sağlarken açlığı bastırma gibi sorunlardan kurtarır bir de metabolizmayı hızlandırma özelliğine de sahiptir. Çünkü tarçın vücut ısısını artırır ve bu yüzden hızlı kilo verdirtmeyi sağlar.

Su: En temel ihtiyacımız olan suyun faydaları saymakla bitmez. Çünkü su hem cildi gençleştirir hem sağlıklı ve pürüzsüz bir görüntü sağlar. Hem yağ yakımını artırır. Hem böbrek taşı oluşumunu artırır gibi bir çok muhteşem özelliğini sıralayabilir. Şöyle düşünmenizi istiyorum. Biraz biyoloji bilen herkes yağ yakımı için oksijene ihtiyaç duyulduğunu bilir. Su ise içerisinde 2 tane oksijen atomu taşır yani sizin yağ yakmanız için ihtiyaç duyduğunuz oksijen aslında su da oldukça fazla. Uzmanlar tempolu yürüyüş ve koşmanın zayıflattığını söylüyorlar. Peki size bu sadece hareket etmekle mi ilgili tabi ki de hayır. Koştukça aldığımız nefes sayısı hızlanıyor ve haliyle artıyor her alışımızda ise bir oksijen atomunu hücrelere gönderiyoruz bu da yağ yakımını haliyle metabolizmayı hızlı hale getiriyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.