Kilo Verdiren Bitkisel Çaylar

Kilo Verdiren Bitkisel Çaylar

Kilo verdiren bitkisel çaylar ile fazla kilolardan kurtulacak ve formunuza kavuşacaksınız. Her kadın hayatında en az bir defa kilo vermek için çay ile zayıflama yöntemini kullanmıştır. Ancak kilo vermek için kullanmadığınız veya yanlış kullandığınız çaylar olabilir. Bu nedenle sizlere kilo verdiren en iyi 10 çay hakkında bilgi vermek ve yönlendirmek istiyorum.

Kilo verdiren bitkisel çaylar

Obezite, tüm dünyada bir sağlık sorunu haline gelmiş bulunuyor. Amerika’daki genç ve çocukların neredeyse 3’ünden 1’isi obezite veya obezite yolunda devam ediyor. Neyse ki ülkemizde durum daha iyi. Ancak obeziteye doğru bir gidiş yokta değil!

 

Obezite olmak gerçekten çok kötü bir durum. Nefes alamayacak duruma gelinmesine rağmen hala yemek yemeyi düşünmek gerçekten çok can sıkıcı oluyordur.

Sizlere bahsedeceğim çayların bir kısmı yağ yakıcı çaylar olup bir kısmı ise diyet ile beraber kilo verdiren çaylar olacak. Sizlere kilo vermekte yardımcı olan çaylar aynı zamanda sağlığınızı da arttıracak. Vücudunuzdaki toksinleri atacak, iştahınızı kontrol altına alacaktır. Hatta bu bitkisel çaylarda enerjiniz artacak diş çürüklerine bile iyi gelecektir.

1. Yeşil Çay

Kilo verdiren bitkisel çaylar içerisinde en başta yeşil çay gelmektedir. Kilo kaybı denince listenin en başında yeşil çay gelir. Yeşil çay, kalori yakmak ve metabolizma hızlandırmak için kullanılan en iyi bitkisel çaylardan birisidir.

Düzenli yeşil çay tüketen kişilerin vücudundaki antioksidan seviyesi yükselir ve normal bir insandan çok daha fazla toksin atar.

 

2014 yılında yapılan bilimsel araştırmalara göre yağ yakımını arttıran ve kilo alımını yavaşlatan en iyi bitkisel çay olduğu tespit edilmiştir.

Günlük Diyet için Yeşil Çay Yapımı

Bir fincan içerisine 2 çay kaşığı kaliteli yeşil çay yaprağı koyun ve üzerine sıcak su dökün. Mümkünse içerisine 1 kaşık organik bal ekleyip, karıştırın.

2. Nane Çayı

Kilo verdiren bitkisel çaylar sıralamasında ikinci sırada nane çayı gelmektedir. Taze kurutulmuş nane yaprakları ile hem iştah bastırıcı hemde kilo kaybını destekleyici bir çay yapabilirsiniz.

Öğünler arası nane çayı içmek açlık hissini bastırır. Bu da aşırı yemek yemeyi önler. Nane çayı aynı zamanda sindirime yardımcı olan bitkisel çaylar arasındadır. Stresi azaltır ve kilo kaybını destekler. Hatta nane kokusu iştahı bastırır ve yardımcı olur.

 

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

 1. Bir fincan kaynar su içerisine 1 çorba kaşığı taze ve kurutulmuş nane yapraklarını atın.
 2. Mümkünse tahta bir kaşık ile karıştırın ve 10 dakika soğumasını bekleyin.
 3. Karışımın içerisine içmeden hemen önce 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın.
 4. Nane çayı bir günde en fazla 3 defa içilmelidir.

Not: Gebe kalmaya çalışan kadınlar, hamile veya emziren kadınlar nane çayı tüketebilir. Hiç bir zararı olmaz. Ancak çok fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir.

3. Oolong Çayı

Kilo verdiren bitkisel çaylar arasında sıralama Oolong çayıdır. Metabolizmayı hızlandıran ve kilo kaybını destekleyen bitkisel çaylar arasındadır. Hatta kolesterol ve vücuttaki yağ konsantrasyonunu azaltır.

2009 yılında yayınlanan bir Çin tıp dergisinde obezite hastalarına düzenli oolong çayı verildiğinde bir çok yararı olduğu gözlemlenmiştir. Bunun dışında 2001 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada kilolu erkeklerin enerji harcamasında ve yağ oksidasyonunda aşırı bir uyarılma olduğu gözlemlenmiştir. Oolong çayı kilo kaybı, diyabet hastaları ve kalp hastalıkları için çok iyi bir çaydır.

 

Oolong Çayı Nasıl Yapılır?

 1. Bir fincan sıcak su içerisine oolong çayından 1-2 çay kaşığı atın ve karıştırın.
 2. Çayın 5 dakika soğumasını bekleyin ve sonrasında tüketin.
 3. Günde 2 fincan içmeniz yeterlidir.

4. Beyaz Çay

Beyaz çay yeni oluşan yağ hücrelerini engeller. Antioksidan bakımından oldukça zengin bir bitkisel çaydır. Hatta vücuttaki yağları absorbe eder. Bununla beraber metabolizmayı hızlandırır.

 

Beyaz çay lipoliz denilen yani yağ dağılımını engelleyen güzel bir bitkisel çaydır. Yağ dağılımını engellemesi ile de obeziteyle savaşır ve obezite hastalıklarının riskini azaltır.

Beyaz Çay Nasıl Yapılır?

 1. Bir fincan içerisine 1 çorba kaşığı beyaz çay atın.
 2. Üstüne sıcak su dökün ve 10 dakika demleyin.
 3. Dilerseniz içerisine limon sıkabilir veya nane ekleyebilirsiniz.
 4. Beyaz çay günde 2 ile 4 bardak arası tüketilebilir.

5. Ebegümeci Çayı

Ebegümeci çayı kilo kaybı için mükemmel bir bitkisel çaydır. Ebegümeci çayı bileşeninde yüksek miktarda metabolizma arttırıcı ve kilo kaybını sağlayan antioksidanlar vardır. Hatta içerisinde bulunan phaseolamin denilen bir enzim ile karbonhidratların kana karışmamasını sağlar.

 

Ebegümeci çayı fazla yağları idrar yolu ile atar. Bu nedenle devamlı olarak tuvalete çıkma hissi yaratabilir.

2014 yılında Food & Function dergisinde yayınlanan ve araştırmalara göre 12 hafta obez kişilere ebegümeci tableti verilmiş. Neticesinde insanların bel çevresinde ve vücudundaki yağların oranının azaldığı tespit edilmiştir.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

 1. 1 su bardağına 1 yemek kaşığı kurutulmuş ebegümeci yapraklarını atın.
 2. Bu şekilde çayı demleyin.
 3. İçerisine dilerseniz organik bal ve limon ekleyebilirsiniz.
 4. Günce en fazla 2 veya 3 bardak tüketebilirsiniz.

Not: Eğer hamile veya emziren anneyseniz ebegümeci çayını tüketmeyin.

6. Zencefil Çayı

Zencefil çayı kilo kaybını teşvik eden bir çaydır. Aynı zamanda iştah keserek, gereksiz meze ve yüksek kalorili gıdaları tüketmenizi engeller.

 

Zencefil çayı sizin günlük kalori alımınızı azaltmanızı kolay hal getirir. Buna ek olarak zencefil çayı sindirim sistemini geliştirir ve metabolizma hızını arttırır.

2014 yılında Tarım Bilimler ve Gıda Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada gingerol ve zencefil bileşenlerinde tokluk sinyalleri hormonunu azalttığı gözlemlenmiştir. 2012 yılında başka bir dergide ise zencefilin açlık duygularını azalttığı kaydedilmiştir.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

 1. Küçük parçalar halinde zencefil köklerini, kaynar su içerisine ekleyin.
 2. 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 3. Dilerseniz içerisine limon suyu sıkarak tüketebilirsiniz.
 4. Zencefil çayı günde 2 veya 3 bardak tüketilebilir.

7. Gül Çayı

Kilo verdiren bitkisel çaylar içerisinde gül çayı, hoş kokusu ve aroması için son derece güzel ve lezzetli bir çaydır. Bunun dışında metabolizmayı hızlandıran ve antioksidan etkisi ile bilinir.

 

Tatlı isteğini kesen ve çok düşük kalorili bir çaydır. Öğünler arasında bir fincan gül çayı tüketerek açlık hissini bastırabilirsiniz.

Gül Çayı Nasıl Yapılır?

 1. 3 su bardağı suyu bir tencereye boşaltın.
 2. İçerisine 2 su bardağı daha önceden temizlenmiş taze gül yapraklarını ekleyip, 5-10 dakika boyunca orta ısıda kaynatın.
 3. Kaynadıktan sonra gül çayını süzün ve tüketin.
 4. Dilerseniz içerisine bal katarak tatlandırabilirsiniz.

Not : Gül çayını dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

8. Rooibos Çayı

Kilo verdiren bitkisel çaylar içerisinde bulunan Rooibos çayı her şeyden önce stresi azaltan bir bitkisel çaydır. Stresin dışında açlık hisini yatıştırır ve vücuttaki aşırı yağ depolarının dağılmasını sağlar.

 

Bu çaya herhangi bir tatlandırıcı eklemenize gerek yoktur. Çünkü oldukça tatlı bir çaydır. Kalp hastalıkları, erken yaşlanma gibi durumları ve risklerini azaltır. Rooibos çayı günde en fazla 3 bardak tüketilmelidir.

Rooibos Çayı Nasıl Yapılır?

 1. Bir fincan içerisine yarım çay kaşığı rooibos çayı atın.
 2. Üstüne kaynar su dökün ve 5 dakika demlenmesini bekleyin.
 3. Hala sıcakken suyunu süzüp, tüketin.

Not: Kemoterapi ve kanser hastalarına önerilen bir çaydır. Ayrıca östrojenik hormonuna duyarlı kişilerin kullanmaması gereken bir çaydır.

9. Papatya Çayı

Kilo verdiren bitkisel çaylar arasındaki papatya çayı hem mideyi rahatlatır hemde kilo kaybını destekler. Aynı zamanda yağ yakıcı ve kolesterolü dengeleyen bir bitkisel çaydır. Vücuttaki toksinleri vücuttan atar ve iştah kesicidir.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

 1. Bir fincan sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya atılır.
 2. Bu şekilde 5 dakika demlendirilir.
 3. Dilerseniz sıcakken içerisine organik bal ekleyebilirsiniz.

10. Karahindiba Çayı

Kilo verdiren bitkisel çaylar içerisinde son sırada karahindiba çayı gelmektedir. Çok düşük kalorili ve iştahı bastıran bir bitki çayıdır. Bunun dışında yağ ve kolesterolü dengeler. Karahindiba çayını en yakın aktardan satın alabilirsiniz. Kilo kaybını sağlayacak bu mükemmel çayı demlemek için aşağıdaki yönergeyi okuyabilirsiniz.

 

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

 1. Bir tencere içerisine 1 veya 2 çay kaşığı karahindiba kökü atılır.
 2. Üstüne 2 bardak su ilave edilip, 5 ile 10 dakika arasında kaynatılır.
 3. Kaynama sonrasında süzülür ve günde en fazla 2 veya 3 defa içilir.
 4. Dilerseniz karahindiba çayı için çay poşetlerini de kullanabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.