Gebelikte Çatlak Kremi Ne Zaman Kullanılmalı?

Gebelikte Çatlak Kremi Ne Zaman Kullanılmalı?

Gebelikte çatlak kremi ne zaman kullanılmalı konusu hamile olan bayanlar tarafından oldukça sık sorgulanmakta ve çatlak kreminin ne zaman kullanılmaya başlanması hakkında bilgisiz kalmaktadırlar.

Gebelik başlangıcından son anına kadar göbek kısmının genişlemesiyle o bölgede gerilmeler ve deri çatlamalar meydana gelir. Doğrum sonrasında ise bu çatlakların geçmesi bir hayli zor olur. Bu çatlaklar kendiliğinden geçmediği için bölgeye mutlaka çatlak kremi veya bitkisel yağlar uygulanmalıdır. Ancak soru gebelikte çatlak kremi ne zaman kullanılmalı?

Gebelikte Çatlak Kremi Ne Zaman Kullanılmalı?

Çatlaklar genel olarak vücudun susuz kalması ile cildin kuruyarak elastikiyetini kaybetmesi , genetik çatlak, hızlı kilo alma veya aşırı kilo alma nedeniyle oluşur. Gebelikte bu durum tamamen hızlı kilo alma ile alakalıdır.

 

Göbek bölgesinde büyümeye başlayan bebek günler geçtikçe karın bölgesini büyütür. Bu büyüme neticesinde bölge derisi büyüye büyüye dayanamaz gerilmeye devam ettikçe çatlakları oluşturur.

Cildinizi Nemli Tutun

Cildinizde çatlak oluşmaması için gebelik döneminde hem içeriden hemde dışarıdan nemli tutmak lazım. İçeriden nemi bol bol su içerek yapmalı dışarıdan ise bitkisel yağlar veya doğal çatlak kremleri ile yapmanız gerekir.

Gebeliğin ilk aylarından itibaren nemlendiriciler ile masaj yaparak çatlakların oluşumunu engeleyebilirsiniz. Böylece hem bölgenin çatlamasını engellemiş hemde o bölgedeki kan dolaşımını arttırmış olursunuz.

Özellikle nemlendiricileri banyo sonrasında yani gözenekler açılmışken kullanmak son derece önemlidir. Bunun için en iyisi bebe yağıdır. Hem ucuz hemde en yararlı yöntemdir.

Gebelikte Çatlaklar için Badem Yağı

Gebelik döneminin 2 ve 4. ayında badem yağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Badem yağı hem bölgeyi dışarıdan çok iyi bir şekilde nemlendirecek hemde uzun süre nemli kalmasını sağlayacaktır.

Gebelik döneminde uygulayacağınız badem yağını masaj yaparak uygularsanız hem bölgedeki kan akışını hızlandırmış hemde nemlendirmiş olursunuz. Böylece hamileliğin ilk 4 ayında çatlaksız bir karın bölgesi oluşumunu hemde çatlakların oluşumunu kesmek için büyük bir adım atmış olacaksınız.

Çatlak Kremi Ne Zaman Kullanılmalı?

Hekimler çatlak kremini 4. aydan itibaren kullanılmasını önerirler. Ancak bence çatlakların oluşmasını engellemek için o mutlu haberi aldığınız andan itibaren hazırlıklar başlamalı. Bunun nedeni deriyi gerektiği kadar fazla nemlendirmek ve ileriye hazırlamaktır.

Sizlere 4. aydan önce bitkisel yağlar ile nemlendirmenizi ve bol su içmenizi tavsiye etmiştim. 4. aydan sonra ise kullanabileceğiniz çatlak kremlerini de anlatmak istiyorum.

Lierac Phytolastil Gel

Gebeliğin 4. ayından sonra kullanabileceğiniz ve hem gebeye hemde bebeğe zarar vermeyecek bir çatlak kremidir. Piyasada yaklaşık olarak 80-85 TL civarında ücretler ile satılmaktadır. Aynı zamanda bir çok doktor tarafından da gebelere tavsiye edilmektedir.

 

Palmers Organik Losyon ve Çatlak Önleyici Krem

Yine 4. aydan itibaren kullanılabilecek ve doktorların tavsiye ettiği çatlak önleyici krem, losyonlardan olan Palmers organik losyon ile çatlakların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Piyasada yaklaşık 40 TL civarında ücretler ile satılmaktadır.

 

Mustela Çatlak Kremi

Doktorların çatlaklar için gebelere tavsiye ettiği diğer çatlak kremlerinden biriside Mustela çatlak kremidir. Kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Piyasada 85-100 TL arasında fiyatlarla satılmaktadır.

Sitemizde çatlak problemleri ile alakalı yazılarımızı çatlak ve selülit tedavisi adlı kategorimizde bulabilir ve doğal karışımlar ile bu sorunları tedavi edebilirsiniz.

YORUMLAR

  1. blank Bilge tuan dedi ki:

    Ben biomarks kullanıyorum çatlak lar için onere bilirim.