Kuru Ciltler için Kırışıklık Maskesi

Kuru Ciltler için Kırışıklık Maskesi

Yaşlandığında cildin sıkı görünmesini sağlayan ve elastikiyetini koruyup kırışıklıkları önleyen kolajen ve elastin bileşenlerinin üretimini azaltmaya başlar.

Bu konuda yapılan araştırmaların cildi sağlıklı göstermek, kırışıklardan korumak üretiminin 20 yaşından itibaren her sene %1 azaldığını söylemektedir.

Cildimizin belirli bir yaştan sonra kırışmasını doğal yollar ile önlemek mümkün değildir. Ama buradaki kilit nokta cildin ne zaman ve ne kadar kırışacağıdır.

Cildimize düzenli bir şekilde bakım yapmazsak, güneşten korundurmazken, beslenmemize özen göstermeden bu kırışıklıklar olması gereken yaşlardan daha önce oluşmaya başlamaktadır.

Sigara, kahve gibi vücutta su oranını azaltan içecekleri sık tüketmeniz, yeterli miktarlarda su içmemeniz, hazır gıdalar ile beslenmeniz erken kırışıklıkların diğer nedenleri arasına girmektedir.

Kırışıklık oluşumunu önleyebilmenizin ilk maddesi cildi korumaktır. Fakat mevcut kırışıklıkların görüntüsünü azaltmak, derinleşmesini önlemek için de bazı doğal maske seçenekleri de bulunmaktadır. Bu kırışıklık maskelerini düzenli olarak uygulayıp daha pürüzsüz, genç görünen ve daha canlı bir cilde sahip olabileceksiniz.

Aşağıda sizlere evde uygulayabileceğiniz kırışıklık maskesi tariflerini vereceğim. Bu tariflerden sizin cildinize uyanı belirleyerek deneyebilirsiniz. Fakat doğal bakım maskelerinin hemen sonuç vermediğini de unutmamalısınız.

Olumlu sonuçlar için en az 4 ila 5 hafta düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Kırışıklıklar için daha hızlı bir çözüm arıyorsanız lazer tedavisi, kimyasal peeling gibi seçenekleri de araştırabilirsiniz.

Kırışıklıklar için Yoğurt Maskesi

blank

Malzemeler

 • 1 Çay Kaşığı Sade Yoğurt
 • 1 Çay Kaşığı Bal
 • Yarım Çay Kaşığı Portakal Suyu
 • Yarım muz
 • Hazırlanışı ve Uygulanışı

Muzu çatal ile ezip daha sonra diğer malzemeler ile karıştırın. Karışımı parmak uçları ile masaj yaparak tüm yüzünüze sürdükten 15 dakika sonra yüzde bekletin. Ilık su ile yıkayabilirsiniz. Ardından nemlendirici sürebilirsiniz. Cildiniz çok kuruysa maskeyi hafta da 2 defa yapabilirsiniz.

Kırışıklıklara ve Lekeler Limon Maskesi

blank

Malzemeler

 • Yarım Limon Suyu
 • 2 Tatlı Kaşığı Karbonat

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Karbonat ile limonu beraber yoğum kıvamlı bir krem ele gelene kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürüp 10 dakika bekletin. Temizleyebilmek için ılık su tercih edebilirsiniz. Bu maske ile ilgili dikkat etmeniz gereken yerler var. Eğer cildiniz kuru ise limonun kurutucu etkisi sizi tahriş edebilir. Bundan dolayı kuru cildi olanların kırışıklıklar için yoğurt maskesi kullanmalarını tavsiye ederiz. İkinci nokta maskeyi yaptıktan sonra güneşe çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Limon cildi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilmektedir.

Kırışıklık Giderici Yumurta ve Bal Maskesi

blank

Malzemeler

 • 1 Yumurta Akı
 • 1 Çorba Kaşığı Bal
 • 4 Damla Rezene Yağı
 • 5 Damla Sandal Ağacı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1 yumurtanın akını, 1 çorba kaşığı bal, 4 damla rezene yağı ve 5 damla sandal ağacı ile karıştırın. Önceden yıkayıp kuruttuğunuz yüzünüze masaj yapıp sürün. 20 dakika beklettikten sonra maskeyi boynunuza ve dekolte bölgenize sürün.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.