Cilt Bakımında İhmal Etmemeniz Gerekenler

Cilt Bakımında İhmal Etmemeniz Gerekenler

Cilt bakımı yapmamızın nedeni, yaşlılığın ve dış etkenlerin zamanla cildimizde yarattığı kırışıklıkları, lekeleri, ve tüm cilt sorunlarını ortadan kaldırmaktır.

Artık herkes kendi evinde ve bitkisel malzemeler ile cilt bakım kürlerini ve cilt bakım maskelerini hazırlıyor. Bazı bayanlar ise cilt bakım ürünleri kullanıyor. Ancak bazı şeyler atlanıyor. Bu yazımızda sizlere cilt bakımında ihmal etmemeniz gerekenler hakkında bilgilendirme yapıp sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Cilt Bakımında İhmal Etmemeniz Gerekenler

 1. Cilt bakımı yapmadan veya yaptırmadan önce cilt analizinizi yaptırmanız gerekmektedir. Cilt tipinizi öğrenmeniz cilt bakımına 1-0 önde başlıyorsunuz demektir.
 2. Cilt tipiniz kuru, yağlı veya karma cilt tipiyse mutlaka cilt tipinize uygun ürünler almalı veya cilt tipinize uygun bakım maskelerini uygulamalısınız.
 3. Her duştan sonra mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz. Ayrıca cilt tipinize uygun duş jeli almanızı öneririz.
 4. Güneşe çıkmadan önce mutlaka koryucu kremler kullanarak cildinizi korumalısınız.
 5. Güneşin cildi besleyici etkilerinden yararlanmak istiyorsanız saat 14:00-19:00 arasında güneşten faydalanabilirsiniz.
 6. En az ayda bir kere cildinize peeling yapmalı ve cildinizdeki ölü derilerden arınmalısınız.
 7. Vücudunuza masaj yaptırmak cilt bakımı için son derece önemlidir. Masaj, cildinizin kan akışını hızlandırır ve cildinizin daha çabuk beslenmesini sağlar.
 8. Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de gece kremlerdir. Geceleri cilt dinlenmeye geçer. Dinlenen cildi daha iyi geliştirmek için gece kremi kullanmalısınız.
 9. İyi bir uyku çekmek cilt için çok önemlidir. Bu nedenle saat 23:00 ve 03:00 saatleri arasında mutlaka uyuyor olmalısınız. Eğer bu saatlerde uyumazsanız büyük önem taşıyan hormonların gelişiminden maruz kalırsınız.
 10. Belirtilen saatler arasında uyumamanız durumunda cildiniz iyi bir şekilde beslenmeyecek ve dinlenemeyecektir. Bu durumda cildiniz daha çabuk yaşlanacak ve çökecektir.
 11. Tonik ile temizleme cilt bakımı için son derece önemlidir. Bu nedenle makyaj yaptıktan sonra mutlaka uygulanmalıdır.
 12. Gece yatmadan önce yapılan makyaj kesinlikle temizlenmelidir. Makyaj temizlenmeden yatıldığında cildinizdeki tüm gözenekler kapanır ve cilt hava alamaz. Bu nedenle makyajla yatmak, cildinize yapabileceğiniz en kötü şeydir.
 13. Bol bol su tüketin. Nasıl ki bir çiçek susuz kalırsa büyümez ve boynunu büker, ciltte bu şekildedir. Mutlaka günde 2 litre su tüketmeli ve cildinize detoks yapmalısınız.
 14. Cildin diğer bir düşmanı ise sigaradır. Sigara ve alkolden uzak durmak cilt bakımı için oldukça önemlidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.