Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir? Kil Maskesinin Faydaları Var Mı?

Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir? Kil Maskesinin Faydaları Var Mı?

Kil maskesi yüzyıllardır Avrupa ve Anadolu’da hatta uzak doğu medeniyetlerinde kullanılıp , günümüze kadar gelen çok faydalı bir maskedir. Özellikle kil maskesinin cilt üzerinde bıraktığı etkiler ve faydalar saymakla bitmez.

Bu nedenle sizlere Kil maskesinin faydaları adlı bir konu hazırlayarak tüm bilgilerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

Kil Maskesinin Faydaları

Daha önce kozmetik reyonlarında ve birbirinde farklı markalarda kil maskesi çeşitlerine rastlamışsınızdır. Hatta kil maskesinin renkleri farklı farklı olur.

Bu çeşitli ve renkli kil maskelerinin tarifi için kil maskesi kategorimize göz atabilirsiniz. Bu şekilde cilt sorunu yaşayanlara hangi kil maskesinin uygun olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kil Maskesi Faydaları Nelerdir?

Kil maskesinin faydaları aslında saymakla bitmez. Daha öncede söylediğim gibi uzak doğu ve Avrupa’da yüzyıllardır kullanır. Ancak biz kil maskesinin başlıca faydalarını sizlerle paylaşalım.

 1. Kil maskesinin en önemli faydası cilt tonunu doğal rengine çevirir. Tek ton rengi olan cildiniz daha bakımlı ve güzel gözükür.
 2. Kil maskesi düzenli kullanıldığında sivilce oluşumu engeller ve ciltteki sivilceleri temizler.
 3. Kil maskesi aynı zamanda ciltte bulunan güneş ve sivilce lekeleri gibi cilt lekelerini giderir.
 4. Kil maskesi sonrasında uygulanan nemlendirici kremler ile cilt kendini yeniler.
 5. Kil maskesi uygulandığında ciltteki kan akışı hızlanır ve bu akışın hızlı olmasından dolayı yenilenen hücreler cildi berraklaştırır ve cilt problemlerini azaltır.
 6. Eliniz ile cildinize dokunduğunuzda elinize gelen pütürler yok olur. Ancak bu pütürlerin yok olması için mutlaka düzenli olarak kil maskesi kullanılmalıdır. Yaklaşık 30 gün içerisinde bu pütürler kendiliğinden yok olur.
 7. Ciltte oluşan lekelerin normal rengine dönmesi oldukça zordur. Bu nedenle düzenli uygulanan kil maskesi sayesinde yaklaşık 6 ay içerisinde cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz.
 8. Kil maskesi o kadar etkilidir ki cildinize sürdüğünüz anda cildi büyük bir hızla uyarmaya başlar.

Beyaz Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Sizlere daha öncede belirttiğimiz gibi her kil maskesinin faydası başkadır. Özellikle beyaz kil maskesi cilt için en yararlı olan kil maskesidir. Sizlere beyaz kil maskesinin faydalarını sayacak olursak;

 • Beyaz kil cilt üzerindeki pütürleri ve tüm pürüzleri almada birebirdir.
 • Beyaz kil ciltte bulunan tüm toksinleri temizler ve giderir.
 • Beyaz kil cildin çok canlı gözükmesini sağlarken aynı zamanda cilde ışıltı verir.
 • Beyaz kil cildi sıkılaştırır ve cildi besler.
 • Beyaz kil ciltte bulunan sebum oranını oldukça düşürür ve gözenekleri çok iyi şekilde açar.

Kil maskesi uygularken dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Kil maskesi her gün uygulanmaz. Haftada bir kere uygulanması cilt için kafidir.
 • Kil maskesi çok kullanıldığında cilde zarar verebilir. Bu nedenle en uygun kullanım şekli haftada 1 kere uygulanmasıdır.
 • Kil maskesi uygularken hafif bir yanma hissi olabilir. Bu nedenle panik yapmanıza gerek yoktur.
 • Kil maskesi ciltte en fazla 5-6 dakika kadar bekletilmelidir. Bunun dışında cildiniz zarar görebilir.
 • Eğer cildiniz hassas bir cilt yapısına sahipse mutlaka kil maskesi önce kol bölgesine sürülüp denenmeli ondan sonra yüze sürülmelidir.

Kil Maskesi Tarifi

Kil maskesini hazırlayabilmek için öncelikle bir kaç malzemeye ihtiyacını olacak. Bu malzemeler aşağıdaki gibidir;

Malzemeler

 • Yeteri kadar kil ( Cilt için olması gerekmektedir. )
 • Su

Kil Maskesi Nasıl yapılır?

Kil maskesi hazırlanışı için öncelikle cam bir kase içerisine önce kili ardından da suyu dökün ve iyicene karıştırın. Karışım koyu bir kıvama geldiğinde çok ince bir tabaka yüzünüze sürün.

Yaklaşık olarak 5 dakika boyunca bekleyin ve önce soğuk ardından da ılık su ile cildinizi temizleyin.

Kil maskesi ile dilerseniz gül suyu , papatya suyu gibi bitkisel karışımları kullanabilirsiniz.

Dip not: Kil maskesi cildinize yararı dokunabilecek her türlü sıvı ile birleştirilerek kullanılabilir. Yukarıda verdiğimiz gül suyu , papatya suyu , salatalık suyu gibi bir çok sıvı ile karıştırılarak daha yararlı hale getirilebilir. Önemli olan içerisinde kimyasal bir maddenin bulunmaması ve tamamen doğal olmasıdır.

Kil maskesi aynı zamanda batıklara uygulanıldığında çok olumlu sonuçlarda verir. Eğer cildinizde batık , siyah nokta gibi sorunlar varsa mutlaka kullanılması gereken harika bir cilt bakım formülüdür.

YORUMLAR

 1. blank GÜNES DOĞAN dedi ki:

  BENCE KİL ALİPTA UGRASMAYIN ZİGAVUSUN KİL MASKESİNİ DENEYİN GERCEKTEN MEMNUN KALICAKSINIZ BEN KULLANIYORUM HARİKA BİR ÜRÜN …

 2. blank Hulya dedi ki:

  henuz 15 yasimdayim cildimde cok sayida akne ve akne lekesi var bir videoda gormustum kiz kilin icine su koymadan gulsuyu vebirazcik cay agaci ozu koyuyordu ikiside faydali ama cildim daha berbat bur hal alir diye korkuyorum yanitinizi bekliyorum

 3. blank hülya erdoğan dedi ki:

  merhaba ben15 yaşındayım cildimde çok sayıda akne ve akne lekesi var
  bir yerde görmüştüm kil çay ağacı yağı ve gül suyunu karıştırıp maske haline getirmişti kendimde uygularsam kötü bir etkisi olup olmayacağından korkuyorum yanıtınızı bekliyorum

 4. blank Yağmur dedi ki:

  Yardım edin lütfen , toz kil maskesini kullandıktan sonra yüzümde , özellikle burun alın ve yanak bölgelerinde çok fazla kızarıklık ve iz çıktı . Asla geçmezmi? Çözümü nedir? Acil yardım edin