Soğuk ve Sıcak Ağda Nasıl Yapılır?

Soğuk ve Sıcak Ağda Nasıl Yapılır?

Soğuk ve Sıcak Ağda Nasıl Yapılır? Eğer ağda yapmak istiyorsanız soğuk ve sıcak ağdanın nasıl yapıldığını iyi bilmelisiniz. Sıcak ve soğuk ağda tüylerinizi kökünden alır ve uzun bir süre size rahatlık sunar. Eğer soğuk ve sıcak ağdanın nasıl uygulandığı konusunda veya detaylarını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızda yarar var.

Soğuk ve Sıcak Ağda Nasıl Yapılır?

Eğer ağda işlemini kendiniz ve evinizde uygulayacaksanız epilasyon yöntemleri sayfamıza göz atabilirsiniz. Bunun dışında sizlere soğuk ve sıcak ağdanın farkları , sıcak ağda çeşitleri , sıcak ağdanın zararları , dikkat edilmesi gerekenler , soğuk ağdanın avantajları , soğuk ağdanın zararları ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bir bilgi olacak.

Sıcak Ağda Yapımı ve Avantajları

Sıcak ağda adından anlaşıldığı gibi sıcaktır. Bu sıcaklık gözenekleri açar ve böylece etkisi daha iyi olur. Gözenekler açıkken yapılan ağda sayesinde tüyler daha rahat alınır ve tüylerin tekrardan çıkması uzun sürer. Sıcak ağda alınan tüyler ve o tüylerin bölgeleri yaklaşık olarak 30 gün boyunca tertemiz kalacaktır.

Kaç Çeşit Sıcak Ağda Vardır?

Sıcak ağdanın iki ayrı çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi şerit sıcak ağda diğeri ise kutu sıcak ağdadır. Sıcak kutu ağda kaynar su içerisinde veya mikrodalgada ısıtılarak kullanılır. Diğer şerit sıcak ağdalar ise avuç içerisinde ovalayarak ısıtılır.

Sıcak Ağdanın Zararları

Sıcak ağda tüy alma yöntemleri ve temiz kalma durumundan iyidir. Ancak sizlere yukarıda yazdığımız gibi sıcak ağda gözenekleri açar ve bunun sonucunda damarlarda genişleme olur. Bu da ileride varis oluşumu yapabilir.

Sıcak Ağda Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sıcak ağda uygulanmadan önce tüylerin alınacağı bölgenin kesinlikle hijyeni sağlanmalıdır.
 • Sıcak ağdayı çok büyük parça alınmamalı ve küçük parçalar halinde yapılmalıdır. Sıcak olduğundan dolayı büyük parçalar canınızı yakabilir.
 • Sıcak ağdayı bez ile uygulayacaksanız , kullanacağınız bezin esnek olmaması gerekir. Aksi taktirde ağdayı dağıtır ve epilasyon işe yaramaz.
 • Ağda uygulamasında mutlaka ama mutlaka tüylerin çıkışının ters yönüne çekin. Bu şekilde tüyleri kökünden almış olursunuz.
 • Ağda sonrasında nemlendirici krem sürülmelidir. Ağda sonrasında kızarıklık oluşabilir. Bu kızarıklıkların hemen geçmesi için güzelce ağda yapılan bölgeyi su ile temizleyip , ağda işlemini bitirdikten sonra nemlendirici krem sürün.

Soğuk Ağda Yapımı ve Avantajları

Soğuk ağdaya göre daha az acılı bir yöntem kabul edilir. Marketlerde satılan soğuk ağda şeritlerini kullanarak pratik bir şekilde ağdayı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer varis veya cilt problemi oluşmasından korkanlardansanız soğuk şerit ağdaları deneyebilirsiniz.

Soğuk ağda uygulaması sıcak ağdaya nazaran daha erken tüyleri çıkartır. Sıcak ağda bir ay kadar tüy çıkartmazken , soğuk ağda 3 hafta kadar etkisini gösterir. Ancak soğuk ağda jilet yapmaktan daha iyidir.

Soğuk Ağdanın Zararları

Soğuk ağda , sıcak ağda kadar başarılı bir yöntem değildir. Sıcak ağda tüyleri kökünden tamamen almaz. Çünkü soğuk ağda , sıcak ağda gibi tüyleri tamamen almayabilir. Hatta bazı tüyleri kopartır. Bu nedenle soğuk ağda bir kaç kez tekrarlanabilir ve aynı bölgeyi bir kaç kez almak gerekir.

Soğuk Ağda Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Soğuk ağda uygulaması öncesinde mutlaka bölge temiz ve hijyen olmalıdır. Ayrıca bölgenin kuru olmasına dikkat edilmelidir.
 • Sıcak ağda da olduğu gibi soğuk ağda da tüyler çıktığı yönün tam tersine çekilerek alınmalıdır.
 • Soğuk ağda uygulamasından sonra bölge su ile temizlenmeli ve nemlendirici krem sürülmelidir.

Dipnot: Soğuk veya sıcak ağda uygulaması sonrasında epilasyon yapılan bölge kızarabilir. Hatta bazen bu kızarıklar ufak tefek kabuklaşabilir. Bu kızarıklık ve kabuklanma bir kaç güne geçer. Eğer bu şekilde tahriş olmaması , kızarmaması veya kabuk bağlamaması için ağda sonrasında mutlaka cildinizi nemlendirmenizi tavsiye ederiz.

 

YORUMLAR

 1. blank tyana dedi ki:

  Ağda Sonrası Cildinizde oluşabilecek Yanık, Tahriş, Sivilce, Kızarıklık ve Ağrı gibi problemlerde %100 bitkisel olan Dr.Wheatgrass Antioksidan Superbalm cildinizin gerçek tek dostudur. Vücudun bütün bölgelerinde güvenle uygulanabilir. Lazer Epilasyon sonrası kullanımıda idealdir.