Batık Kıllara Çözüm

Batık Kıllara Çözüm

Batık kıl diğer ismiyle kıl dönmesinde en sık görülen cilt problemlerindendir. Genellikle de bacaklar, eller ve yüzde görülmektedir. Sivilce gibi iltihap olabilmektedir. Estetik bir açıdan son derece kötü bir görüntü oluşturur. Batık kıllar daha çok kıvırcık ve gür saçlı kişilerde görülmektedir. Cilt içinde kıvrılan kıl cildinizden dışarı çıkmaz ve deri altında kalmaktadır.

Batık Kıllar Neden Oluşur?

blank

Tıraş, ağda veya diğer epilasyon yöntemlerini düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman batık kıl problemi de daha sık görülmektedir. Kökünden aldığınız kıl tekrar çıkmaya çalıştığı zaman deri içinde kalabilmektedir. Ayrıca da dar kıyafetler de sürtünmeye sebep olduğundan ciltte kıl dönmesine sebep olan faktörler arasında yer alır. Kıl dönmeleri iltihaba neden olduğu zaman ağrı ve irin toplanmalarına da neden olabilmektedir.

Sıcak Kompres

blank

Batık kıl tedavilerinde sıcak kompres cildin yumuşamasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda da cildi nemli tutmaktadır. Bu şekilde de kıl cildinizden çok daha kolay bir şekilde çıkabilmektedir. Nemli ve sıcak bir havlu doğrudan kıl dönmenizin olduğu yerlere sürülmelidir. Gerek görüldüğü zaman tekrar edilmektedir.

Cımbız Kullanımı

blank

Kıl dönmesinde cilt içinde yer alan kıl yüzeye yakın ise cımbızla çıkarılabilmektedir. Sıcak kompres uygulanılan bölgeye daha sonra kıl dönmesi üstündeki ince deri cımbız yardımıyla alınmaktadır. Deri ölü deri ise bu işlemden acı hissetmeyeceksiniz. Cımbız kullanmadan önce alkol ile strerilize etmeniz önemlidir.

Benzoil Peroksit

blank

Benzoil peroksit, irinle dolu ve sivilce gibi görünen kıl dönmeleri durumlarında son derece etkili bir şekildedir. En az bir haftada her gün etkilenen bölgenize uygulayın. Bu bölgenizde ölü derilerin atılmasına yardımcı olur ve deri içindeki kılın dışarı çıkmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da olası şişliklerinizi hafifletmektedir.

Süt

blank

Süt batık olan kıllara çok iyi gelmektedir. Sıcak süte az bir şekilde ekmek batırıp kıl dönmesinin üstüne koyun ve cildinizde yaklaşık 2 dakika kadar bekletin. Ekmeğin soğumasını bekledikten sonra 10 dakika arayla tekrar edin.

Tuz

blank

Tuz ciltteki ölü deri hücrelerinden ve kirden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Kaan dolaşımınızı arttıracaktır. 1-2 çay kaşığı tuzla 1 bardak ılık suyla karıştırılmaktadır. Tuzun erimesini bekleyin. Bu karışımda cildinize bir pamuk yardımıyla uygulamanız mümkün. Etkilenen bölgede ilk önce karışımın kurumasını bekleyin. Bir gece bekletmenizin sonucunda daha etkiili sonuçlar alırsınız. Sülfat, duş suyunuza ekleyebilirsiniz. Yavaşça sünger veya benzele deri pul pul dökülmektedir. Ardından da cildinize iyi bir nemlendirici veya aloe vera jeli uygulanmaktadır. İşlem her gün düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

Sirke

blank

Bir kabın içerisine az sirke ve sıcak su karıştırın. Daha sonrasında bez yardımıyla etkilenen bölgenizin üstüne uygulayın. Bez soğuduğu zaman yenisiyle değiştirmelisiniz. Bu yöntemle düzenli bir şekilde kullandığınız zaman bir haftanın sonunda etkili sonuçlar alınabilmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.