Hamilelikte Ağda Yapmak

Hamilelikte Ağda Yapmak

Hamilelik dönemlerinde tüm fiziksel özelleriniz değiştiğinden kişisel bakım uygulamalarınızı da değiştirmeniz gerekmektedir. Hamilelik boyunca en zorlu işlem ağdadır. Hamileliğin hangi aralıklar ile ağda yapılması ve ağdanın cildinize verebileceği zararlardan en az ne kadar kurtulabilirsiniz bunları bilmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte genellikle genital bölge temizliğinde fetusu etkileyeceğinden oldukça çok önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir. Hamilelik zamanında genital bölgenizi çok temiz tutmanız gerekmektedir. Eğer temiz tutmazsanız oluşacak olan enfeksiyonlar fetusa çok zarar verebilmektedir. Fakat bunun için endişelenmenize de gerek yoktur. Vajina bölgesi kendini enfeksiyonlardan ve diğer mikroplardan da koruduğundan doğal bir koruyucudur. Bu durumdaysa önemli olan şey koruyucu tabakaya zarar verilmemesidir. Bu bölgeye zarar vermemeniz için vücudunuzu temizleyebilmek adına kullanılan temizlik ürünlerini bu bölgede kullanm ayın. Şampuan ve benzeri ürünlerde genital bölgenize uygun değildir.

Gebeliğin başlamasıyla beraber bayanlar endişe dolu olurlar. Bebeğe zarar gelecek korkusuyla da birçok endişe yaşarlar. Bundan dolayı kişi normal zamanda olduğundan daha fazla  endişe içinde yaşamaktadır. Anne adayının dikkat etmesi gereken konulardan biri de ağda veya epilasyon yatırmanın bir zararı olup olmaması. Anne adaylar hamilelikte yapılacak olan 5. Ayından sonra karın ve meme bölgesi daha da hassaslaşacağından bu dönemler de bu bölgelere epilasyon uygulamamalı. Bu tüyler geçici olacağından doğumdan sonra kendiliğinden dökülecektir. Ayrıca da gebelik zaman tüy dökücülerden uzak durulmalıdır. Hamilelikte bu tür kremler pek önerilmemektedir. Bundan dolayı uzak durun.

Hamilelikte Ağda Nasıl Yapılmaktadır?

blank

Hamilelik zamanında ağda yapımı bir farklılık gerektirmemektedir. Fakat hamile bayanların kendilerini çok fazla kasmaması gerekir. Hamilelik zamanında ağda yapılması bebeğin gelişimini ve sağlığına hiçbir şekilde etki etmemektedir. Fakat hamileliğin 6. Ayından sonrasında ağdayı kişi kendine ağdayı yapmamalı. Bunun yerine bir arkadaşına ya da güzellik salonlarına giderek streil ortamda ağdanın yapılması daha olumlu etkiler yaratacaktır.

Hamilelik esnasında ağda yaptıracağınız ortamlara çok fazla dikkat edin. Özellikle de streil olmayan ortamlarda mantar ya da diğer enfeksiyonlar kolaylık ile kapmanıza neden olabilir.

Hamilelik Döneminde Ağda Yapılmasının Faydaları

blank

Hamilelik zamanında ağda yapılacak bölge genital bölgedir. Hamilelik süresinde genital bölgeye ağda uygulaması hamileliğin son zamanlarına kadar gerçekleştirilmesi gerekir. Bu bölge temizlendiğinde hamilelik daha streil bir şekilde olur. Gebelik zamanınızda asla ağdadan başka bir şey denemeyin. Özellikle de tüy dökücü kremler ağda yerine tercih edilmediğinde daha çok zararlı etkiler görülür.

Hamilelilikte Ağda Yapmanın Zararlı Etkileri

blank

Hamilelik dönemlerinde ağda yapımında biraz daha fazla acı hissetmeniz doğaldır. Bu durumdayken kıl kökleriniz daha hassas olduğundan acı daha çok hissedilmektedir. Halk arasındaysa inanılan diğer inanışa göre de hamilelik dönemlerin yapılacak olan ağda işlemi erken doğumlara neden olur. Bu durumu hekiminizden net bir şekilde öğrenmeniz mümkün.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.