Egzama Hastalığına iyi Gelen Bitkiler

Egzama Hastalığına iyi Gelen Bitkiler

Egzama, cildin kuru olduğu, pul pul döküldüğü ve aynı zamanda kaşıntı vererek kabarmalara yol açan bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı bir hastalık olmayan egzama günümüz derdi hava kirliliği, sigara ve alkol tüketimi ile daha da artmaktadır. Egzama vücutta sadece yüzde değil, eklem yerlerinde, cinsel organda veya vücudun değişik yerlerinde çıkabiliyor.

Bu durumda Egzama Hastalığına iyi Gelen Bitkiler hakkında bilgi edinmeniz amacıyla sizlere egzamaya iyi gelen bitkileri yazarak yazımıza başlayalım.

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler Nelerdir

Meyan Kökü : Alternatif tıpta bile kullanılan meyan kökü, egzama hastası veya cilt sorunları yaşan kişilere önerilen bir bitkidir. Meyan kök, egzama hastalığına iyi gelen bitkilerin başındadır.

Papatya : Papatya çiçeğinin hemen hemen her şeyi egzamaya iyi gelir. Papatya çiçeği, papatya yağı, papatya tohumu gibi papatya malzemelerinin hepsini aktarlardan temin edebilir ve egzama hastalığı için kullanılabilir.

Aloe Vera : Aloe vera bitkisinin yaprakları ve sapları su ile dolu zengin bir bitkidir. Aynı zamanda kozmetik ürünleri satan veya eczanelerden alacağınız aleo vera kremleri sayesinde egzama rahatsızlığınıza da çare bulabilirsiniz.

Lavanta Çiçeği : Yumuşatıcı ve toksinleri atıcı bir etkiye sahip olan lavanta çiçeğini egzamalı olan bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Lavanta çiçeği ve birkaç damla limon suyunu karıştırıp egzamalı bölgeye sürdüğünüzde egzamanın yumuşadığını ve yavaş yavaş geçtiğini göreceksiniz.

Sarı Kantaron : Egzama ile aynı zamanda iltihap ve nemlendirici görevi gören sarı kantaron, egzama hastalığına iyi gelen bitkilerden bir tanesidir. Sarı kantaronun içinde bulunan asit içeriği fazla olduğundan dolayı zeytinyağı ile karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Beyaz Dut : Egzamaya iyi gelen bitkilerden bir tanesi de beyaz dut’tur. Beyaz dut ile yumurta sarısını ezerek karıştırın ve egzamalı olan bölgeye sürün.

Ada çayı : Ada çayı’da egzamaya iyi gelen bitkiler arasındadır. Ada çayını kaynatın ve süt ile karıştırarak egzamalı bölgeye uygulayın. Etkisini kısa sürede göreceksiniz.

Süpürge otu : Süpürge otu , süt, zeytinyağını bir kapta karıştırın ve egzamalı bölgeye uygulayın. Cilt sorunları konusunda iyi olan bu karışım sayesinde egzama tedavi edici özelliği de vardır.

Kına : Kına ile tuzsuz tereyağını karıştırın ve krem gibi cildinize sürün. Egzamaya iyi gelen bitkiler arasındadır.

Isırgan otu : Isırgan otunu direk ezip egzamalı olan bölgeye sürebilirsiniz. Isırgan otu biraz kızarıklık bırakabilir bu nedenle 5 dakika kadar tutmanız yeterlidir.

Funda Tohumu : Funda tohumunu su ile kaynatıp, sıcak olarak posasını egzamalı bölgeye uygulayın. Her gün 1 kere yapabilirsiniz. Kısa süre sonra egzama bitkisi etkili sonuçlar verecektir.

Defne Yaprağı : Defne yaprağını su ile kaynatıyoruz. Kökünü ayırmanıza gerek yoktur. Ardından bir pamuk veya bez ile egzamalı bölgeye uygulayabilirsiniz.

Kekik : Kekiği su ile kaynatın ve egzamalı bölgeye uygulayın.

1Ciltbakimi.net olarak sizlere egzamaya iyi gelen bitkilerden bahsettik. Umarım yardımcı olabilmişizdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.