Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt yaz aylarında sonra havaların soğuması ile savunmasız kalır ve ciltte kuruluklar oluşmaya başlar. Sonbaharda yapılması gereken cilt bakımı ile cildinizi eski görünümüne kavuşturacak ve sonbahara cildinizi hazırlamış olacaksınız.

Sonbahar cilt bakımı , cildinizi nemlendirecek, temizleyecek ve kışa hazır hale getirecektir.

Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Sonbaharda cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni yoğun rüzgarlardan dolayı sonbahar aylarında cildiniz kurumaya başlar. Bu nedenle cildin nemlendirilmesi gerekmektedir. Cildinizi nemlendirmek için sizlere daha önce paylaştığımız Buhar Maskesi Nasıl Yapılır? adlı konumuza bakarak buhar maskesi yapmanızı öneriyoruz.
  • Buhar maskesi ile cildinizdeki gözenekleri açtıktan sonra size sonbahar aylarında cilt bakımı olarak önerebileceğimiz ikinci konu ise Kil Maskesi olacaktır. Eğer Kil Maskesini doğal yollardan yapmak isterseniz, Doğal Kil Maskesi adlı konumuza göz atabilirsiniz.

Aynı zamanda yukarıdaki maskelerin yanı sıra sizlere cildinizi nemlendirmek için bir cilt maskesi daha paylaşmak istiyorum. Sonbahar aylarındaki soğuk rüzgarlardan dolayı cildinizin pul pul dökülmesini istemiyorsanız, nem maskesi yapmayı ihmal etmeyin.

Nem Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Bal (2 çay kaşığı)
  • Kayısı (5 adet)
  • Kayısı Çekirdeği Yağı (1 çay kaşığı)

Nem Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı: Kayısıları kaşık veya havan içerisinde çekirdeklerini ayıklayarak ezelim. Ardından içerisine 2 çay kaşığı bal ve kayısı çekirdeği yağını ekleyip, karıştıralım.

Daha sonra cildinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Yaklaşık olarak 20 dakika bekledikten sonra cildinizi temizleyebilirsiniz. Nem maskesini haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. Sonbahar aylarında yapacağınız nem maskesi cildinizi nemlendirecek ve soğuk rüzgarlara karşı cildinizi koruyacaktır.

 

Sonbaharın Ciltteki Etkileri

Yaz aylarında rahatlayan cilt, sonbahar aylarında rüzgar ve etkilere karşı savunmasız kalır. Eğer cilde bakım yapılmazsa ciltte bozukluklar ve pul pul dökülmelere neden olabilir. Yaz aylarından, sonbahara geçiş yapılırken cildinize daha fazla özen göstermeli ve cildinizi korumalısınız. Yoksa daha sonra toparlamak hiç kolay olmayacaktır.

Sonbaharda Yaşanan Cilt Sorunları Nelerdir?

Sonbaharda rüzgarlar kuvvetli olur. Yazın yaptığınız bakımlar ile cilt gözenekleriniz açık olduğundan rüzgarla beraber uçuşan tozlar, bakteriler cildinizdeki gözenekleri doldurur ve gözenekleriniz tıkanır. Tıkanan gözenekler cildinize sorunlar oluşturur. Bu sorunların en başında cilt dökülmesi , kaşıntı, pullanma, egzama gibi hastalıklara ve cilt sorunları oluşturabilir. Bu nedenle sonbahar aylarında muhakkak nemlendirici kremler kullanmayı aksatmayın ve cildinize yazdan daha fazla özen göstermeye çalışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.